Подгответе лехите отсега

Ягодите са предпочитан плод от малки и големи. Културата не се отглежда трудно, но и тя си има особености. Краят на лятото - началото на есента е подходящо време за засаждане на нови ягоди. Ето защо, ако сте решили да направите нова ягодова леха, подгответе я отсега.

Кои са акцентите:

Ягодите предпочитат слънчево място и отцедлива почва. Най-добре е почвената среда да е със слабо кисела реакция - pH 5.0 - 6.0.

Растенията понасят частично засенчване. Ето защо може да се засаждат около млади овощни дървета.

Не трябва да засаждате ягоди, където доскоро са отглеждани други ягодоплодни култури, включително ягоди.

Подходящо е мястото, където сте отглеждали фасул, грах, лук и чесън за зелено.

Ягоди се засаждат и по нетрадиционен начин
Ягоди се засаждат и по нетрадиционен начин

Преди засаждането почвата трябва да се изчисти от плевели и добре да се обработи. След това се оформя висока леха. Може да се внесат и част от минералните и органични торове и след това отново да се обработи.

Подготовка на растенията

Преди разсаждането растенията се подготвят.

С ножица се отстраняват засъхналите или с признаци на заболяване листа, а коренчетата съвсем малко се съкращават.

Растенията се държат на сянка докато се извършва засаждането, защото нежните коренчета подсъхват много бързо. 

Използва се свеж разсад

Купете го от сигурен разсадник

По принцип съвременните технологии позволяват почти целогодишно засаждане на ягоди.

При лятното засаждане се дават препоръки това да става от август до края на есента. Все пак е по-добре засаждането да се прави от края на август до началото на октомври.

При лятно и есенно засаждане се използва свеж разсад. Той трябва да е здрав, незаразен с вирусни болести, произведен от лицензиран разсадник. Растенията са с правилно оформена розетки, с добре развити и гъсти коренчета с дължина над 7 см. Листата са 3-4, с къси дръжки, стъблото да е дебело над 7-8 мм, пъпката - добре оформена или върхът да завършва с няколко пъпки.

Напомняме на начинаещите градинари, че при засаждане на разсад със силно изтеглени листни дръжки, може да не се прихване. При сухо и горещо време растенията пропадат, а през зимата - се изтеглят и лесно измръзват. 

Директно или на полиетилен

Може успоредно, става и шахматно

Засаждането на ягодите може да стане по различни начини, според предпочитанията на градинаря. В последните години много любители използват специален черен полиетилен. Той е фабрично перфориран, като в отворите става засаждането на ягодите. Методът е предпочитан, тъй като ягодите се отглеждат много по-лесно - не се плевят, плодовете се опазват чисти и незагниват, и т.н.

Все пак градинарите, които нямат найлон, може да засадят ягодите в обикновени лехи. Може да стане като растенията се разположат успоредно или шахматно. Разстояние между тях трябва да е 35 см.

Разсадът се засажда на същата дълбочина, на която растенията са били в разсадника. Прави се внимателно, за да не се засипе вегетационният им връх.

Почвата се притъпка добре за по-добър контакт между нея и корените.

Накрая се полива, без да се мокри розетката.

В ягодовата леха може да се направи и капково напояване, което е най-удобният начин, за да се осигури вода за растенията.

ЗА РАННА РЕКОЛТА

Рано засадените ягоди успяват до началото на зимата да се вкоренят добре и още на следващата година да дадат реколта.

Засадените късно през есента ягоди дават малко плодове през първата година, а засадените през пролетта - съвсем малко.