При употреба на грозде към мъстта, отцедена след смачкване на зърната, се прибавя калиев метабисулфат - 2 г на 10 л мъст.

След 24 ч бистрата мъст се отделя и се загрява. На части се внасят 20-30 г калциев карбонат на 10 л мъст и се бърка.

Като заври, се сваля от огъня.

Когато утайката падне на дъното, бистрата част се прелива в съд и пак се загрява първо на силен, а после на умерен огън при бъркане.

Като започне да се сгъстява, може да се прибавят листчета индрише или босилек - на връзка. Готов е, когато се сгъсти като мед. Тогава се налива се в сухи буркани.

Петмез, между другото, може да се приготви от всички плодове, които съдържат повече захар - грозде, цвекло, дини, сливи.

Той е един вид плодов сок без захар и за него съществуват много стари рецепти от нашите майки и баби, които са го пресичали по друг начин.

Сокът се получава, като се изстискат плодовете или като се сварят и пресоват.

За да е бистър и прозрачен петмезът, сокът се възварява и се оставя 10-12 часа, за да изстине и се утаи. Към него могат да се добавят гореща бяла пръст или пепел от дъбови дърва.

На 50 л сок се прибавя 1 кг пепел или бяла пръст. Бърка се, докато престане да се пени, след което се оставя да се утаи.

За да се избистри по-добре, пресичането се повтаря. Прецежда се и се вари в разлата тава на силен огън, като се бърка непрекъснато.

Готовият петмез има гъстотата на течен мед.

Към края на варенето могат да се прибавят леко препечени орехови ядки или бадеми. Насипва се в съдове, след като е изстинал напълно, за да могат плодовете да се напоят.

Рецепта за петмез от грозде с ябълки

Пресичат се 12 литра шира с 350 г бяла пръст или пресята пепел. Оставя се да се избистри, отлива се и се вари, докато остане наполовина.

Около 2 кг ябълки на резенчета се слагат да престоят 2 часа във варна вода, след това се прибавят към полусгъстената шира.

По същия начин може да се приготви и петмез с дюли, круши, сливи, тикви. Дюлите и тиквите се прибавят към ширата преди да е извряла наполовина.