Високоскоростният прикачен култиватор GEACUT 600 на испанската фирма SACHO раздробява растителните остатъци след жътва със скорост до 30 км/ч
Екип на в. "Български фермер"
През тази година със сложни климатични, пазарни и агротехнически криволици изпъква съществена особеност - 2018 се очертава като година на пролетниците. Царевиците и слънчогледът са в много добро състояние. Ако не се развихрят нови неблагоприятни явления като тежки дъждове, градушки или изпепеляващи жеги се очаква силна слънчогледова и царевична реколта.
Както след бялата, така и след зелената жътва, стопаните имат значителни грижи в предсеитбения период - обработка на стърнищата и основна подготовка на почвата. В машинните им паркове на предна позиция излизат различните инвентари - култиватори, брани, плугове, сеялки, торачки, пръскачки. А факторът време засилва своето значение. Всяка годна за работа минута трябва да се използва пълноценно. В ожънатите ниви трябва да влезе високо продуктивна, скоростна, прецизна агротехника. За първия етап от есенната кампания вече мнозина фермери се готвят усилено като при първа възможност вкарват в полетата модерни, екологични машини за работа в стърнищата. На БАТА АГРО 2018 нашите земеделци имаха богат избор от образци и модели от иновативно обработващо оборудване. Такова, с каквото разполагат и техните конкуренти от другите страни на ЕС.
Сред големия брой премиери на панаира край Стара Загора през май се открои тази на уникалната по размери и производителност сечка на испанската фирма SACHO Land Sistems, производител на тежкотоварни ротационни инвентари и косачки за нормални и блатисти терени. В същината си това е високоскоростен прикачен култиватор, който може да обработва растителните остатъци на стърнищата със скорост до 30 км/ч, уточни НИКОЛАЙ АНГЕЛОВ, търговски мениджър на старозагорската фирма ФИАММА, вносител на сечката, както и на други прикачни машини, торачки и пръскачки, на оборудване за зърносушилни и силози, на аксесоари за самоходна техника. Той отбеляза предимствата на премиерната за българския пазар сечка, като премиум машина, която няма аналог в Европа и подчерта:
- Сечката на фирма SACHO /САЧО/ е особена, иновативна машина която се предлага за първи път в България. Високоскоростният прикачен култиватор има работна ширина 6 м и много успешно се използва за нарязване на растителни стебла и отпадъци след жътва на есенници и пролетници. Особено подходяща е сечката за слънчогледи и царевици. С нея бързо и качествено се нарязва всичко по стърнището. Тя осигурява пълно раздробяване на растителната маса. След това унщожаването на отпадъците в почвата става без проблеми. На БАТА АГРО ние представихме на вниманието на нашите фермери модела GEACUT 600, едно твърде продуктивно решение в предесенната подготовка на ожънатите ниви. Сечката тежи 5,2 тона и това е достатъчно да "въздейства" върху растителните отпадъци при леки и средни почви. При по-тежки почви във всеки един от трите режещи валяци може да се добавя воден баласт и с това да се увеличи теглото й на 7 тона. Една действително уникална възможност...
- С какъв трактор трябва да се работи със сечката?
- За да бъде използвана в целия й капацитет и възможности сечката трябва да се агрегатира с трактор с мощност 200 к.с. Машината може да работи в зависимост от нуждите и състоянието на стърнището с 20-25 км/ч. Но работната й скорост може да достигне на полето до върховите 30 км/ч, което е важно за преодоляване на фактора "време", подчерта Николай Ангелов.
- Подходяща ли е тази сечка и за нуждите на все повече утвърждаващата се NO-TILL технология?
- Да, разбира се. Тя успешно се вписва в линиите на NO-TILL технологиите. Тя не нарушава почвената структура. Нейната работа способства за по-бързото угниване на растителната маса след жътвата. GEACUT 600 е уникална за България, няма аналог в Европа и света заради специфичното си тегло и заради оригиналното си окачване, е убедителен Николай Ангелов.
- Тези особености в конструкцията на сечката дават най-висока ефективност при обработката на стъбла и остатъци от слънчоглед, царевица, зърнени култури, рапица, тютюн, памук и т.н., споделя пред сп. Profi ПОЛ ДЕЙТЪН, мениджър "Развитие" на фирма Spaldings, един от дистрибуторите на машината за Великобритания. С високата скорост на обработка на стърнищата, освен всичко останало, се избягва или се намалява значително употребата на пестициди и химикали
Създава се среда на активно естествено разграждане на остатъците вследствие на специфичния и ефективен контакт с почвата. Така се намалява поддръжката на обработваната земя с традиционите земеделски методи.
Този скоростен култиватор има по-ниски експоатационни разходи в сравнение с конвенционалните култиватори. Това е естествен резултат от по-високата продуктивност и по-ниските разходи за подръжка на износените работни органи. Една от "тайните" на GEACUT 600 е начинът, по който всеки от трите работни валяка е свързан към рамата. Това става чрез комплект от специални гумени тампони, действащи като амортисьори. Интелигентното инженерно решение позволява на машината да работи с по-високи скорости от обичайните. Двата крилатни валяка са прикрепени към сгъваемите рамена чрез шарнирни щифтове, което им позволява да следват контурите на повърхността. Гръбнакът на това устройство е тръбният стоманен теглич като третият централен валяк и транспортните колела са монтирани отзад. Т.е. другите два работни валяка, които са закрепени за шасито с ъглови шарнири, позволяват "крилата" да се сгъват напред и нагоре до вертикално положение за транспортиране, компетентно обяснява Пол Дейтън някои от причините за високата ефективност и работоспособност на GEACUT 600.
Предстоят комплексни агротехнически мероприятия за подготовката на успешна есенна, а по-късно и пролетна сеитбена кампания. Важното е да се мисли навреме, точно да се преценят нуждите и възможностите и да се вземе най-правилното решение за закупуване на продуктивна техника. Само по този начин фермерите могат да неутрализират негативните последствия от природни и пазарни катаклизми, за каквито отсега експертите предупреждават, че са възможни след случващите се и наблюдавани в последно време аномалии.
Коментари