Илексът се размножава трудно
Гергана Младенова
Няма нищо по-красиво в зимната градина от малки червени плодчета на белия фон на снега. Още не е късно да се засадят някои дръвчета и храсти, които запазват плодовете си през цялата зима.
Илекс (I. aquifolium и I. аltaclerensis) са бавно растящи храстчета с огромна слава ососбенно по коледните празници. Наречен още самодивски чимшир, джел или остролист храстът се използва не само в озеленяването или флористиката, но и за лечение на някои заболявания.
Илексът е вечнозелено растение. Може да достигне размери до 3 м във формата на храст или да се оформи като дърво.Цъфти на миналогодишна дървесина и привлича много насекоми- опрашители. След прецъфтяване червените плодчета контрастират на зелените листа.
Растението предпочита сенчести места и влажна почва. Изключително студоустойчиво е дори в саксия. Размножава се чрез семена и резници, но доста често опитите са неуспешни. Подходящи периоди за засаждане са ранната пролет и есента.
Листопадни сортове
Предпочитат кисела почва
Ilex verticillata Уwinter goldФ и Уwinter redФ са листопадни сортове. По оголените клонки се задържат нагъсто разположени красиви малки червени и жълто-оранжеви плодчета цяла зима.
Растенията достигат височина до 2-2,5 м. Разклоняват се добре и понасят силни резитби за оформяне. Предпочитат по- слънчеви изложения и кисела почва.
В други условия образуват малко плодчета или умират бавно.
Този илекс обича компанията на други растения. Облиства се рано на пролет, а с цветовете си привлича насекомите. Плодовете могат да издържат на растението цяла зима, но и служат за храна на някои животни и птици.
И листопадният илекс и вечнозеленият имат нужда от мъжки растения в съседство, за да протече опрашване и да се образуват плодове.
Каликарпата е с цвят лилав
Има нужда от подрязване рано напролет
Callicarpa japonica краси зимната градина с нетрадиционен лилав цвят на плодовете. Този храст е листопаден и достига височина от 1,2 до 2 м.
Разклонява се добре и цъфти обилно в слънчеви месторастения и на богати почви. Засенчените растения се издължават и почти не цъфтят. Листата през есента се обагрят в жълто и пурпурно, след което опадат, но плодовете остават по голите клонки през цялата зима.
Каликарпата има нужда от подрязване рано напролет преди да се е разлистила. Тогава се изрязват повредените през зимата клонки и се придава желаната форма на храста. Размножава се предимно чрез резници. Подходящ период за засаждане е есента. Растението се среща и с бели плодчета. Цената му започва от 10 лева.
Пираканта е добре позната
Предпочита умерено влажна почва
Pyracantha coccinea е вечнозелен широколистен храст добре познат у нас.
Разпростира се еднакво добре, както на височина, така и на ширина до 2-3 м. Понася подрязване и оформяне.
Цветчетата са събрани в съцветия, а след прецъфтяване се оформят малки кръгли плодчета предимно в оранжев, жълт и червен цвят.
Пиракантата е студоустойчива и лесна за отглеждане.
Предпочита слънчеви места и умерено влажна почва. Чувства се добре самостоятелно, но и в комбинация с други растения се представя отлично.
Плодовете контрастират много добре на зелената листна маса и снежната обстановка през зимата.
Размножава се предимно чрез резници. Засаждане може да се извърши почти по всяко време на годината, стига условията да го позволяват.
Декоративните качества се ценят главно в озеленяването.
Растението може да се намери на цена от 3-5 лв до 10-15 лв в зависимост от размера.
Котонеастерът е почвопокривен
Този храст е с височина най-много до метър. Вечнозелен и изключително студоустойчив, той е предпочитан за озеленяване на наклонени терени с опасност от ерозия и за украсяване на стени и високи бордюри.
Понася добре резитби за оформяне и се сгъстява изключително бързо. Има способността да се вкоренява на принципа на отводите при допир с почва.
С котонеастер се изграждат топиари или може да се формира като декоративно дърво с плачеща корона. Целият храст се покрива с нежни бели цветчета за около 2 седмици през май или юни.
След това образуваните плодчета внасят колорит през цялата година. Цената за едно растение е 2-5 лв.
Прибавете и декоративни треви
Цвят в в студените месеци може да с прибави и с някои декоративни треви.
Добри варианти са синята фестука, карекса и червената трева Imperata cylindriса.
Други храсти с декоративна стойност са някои бербериси.
Освен, че запазват листата си през зимата, задържат и плодчетата си.
Те наподобяват червени обички, висящи на долната страна на стъблата.
Махонията пък е нелистопаден храст, с лилави плодове.
Офиката, калината и облепихата също могат да допринесат за разнообразието на зимната градина с плодовете си.
Да не забравяме и обикновената дива шипка.
Коментари