Дребните кърлежчета са опасни за пернатите
Д-р Валентин Иванов, квмн
Кокошинките са много сериозен проблем, често неглижиран от стопаните, отглеждащи пернати.
Всъщност кокошинките са много дребни кърлежчета - гамазиди, с размери 0,75-1 мм, а при насмукване с кръв могат да достигнат до цели 2 мм. Тогава променят цвета си от белезникавожълт до тъмночервен. Нищожните по размери кърлежчета обикновено остават невидими за хората
Това обяснява и факта, че когато стопаните влязат в кокошарника да събират яйцата, не виждат никакви гадинки, но часове след като са излезли от помещението, изпитват силен сърбеж.
Кокошинките пият сериозно кръв и въобще не се шегуват. След всяко насмукване с кръв женската снася до 20 яйца, които през лятото се превръщат в ларви само за 2 дни, след което стават нимфи и започват да смучат кръв, дори повече от техните родители. Средно за 7-10 дни от яйцето се получава половозрял кърлеж. През зимата паразитът прекарва, без да се храни, в пукнатини, а напролет със затопляне на времето се активира и атакува пернатите.
Нощните кръвопийци не оставят птиците да спят
А в полозите почти няма снесени яйца
Икономическото значение на опаразитяването с кокошинки е голямо, тъй като кокошките рязко намаляват снасянето на яйца. Кокошинките смучат кръв нощем и изтощават птиците които нямат нощна почивка.
Нападнатите от кокошинки пилета не растат и нерядко се стига до смърт. Намаляват и оплодителните способности на петела.
Птиците изпитват непрекъснат сърбеж, стават анемични и отслабват, наблюдава се частично или пълно опадване на перата.
Опаразитените птици постоянно тръскат глави и криле чешат се и дори отказват да се прибират за нощуване в курника, защото знаят, че в тъмните процепи на помещението, по стените, тавана, кацалките и оборудването бъка от кокошинки.
Изтощените до крайност птици дори не могат да се качат върху кацалките. Гребенът и менгушите на нападнатите от кокошинки птици побеляват.
При масово опаразитяване с кокошинки паразитите могат да останат по тялото на птиците и през деня. В стремежа си да се укрият от светлината паразитите навлизат в носните отвори и външния слухов канал и предизвикват нарушаване на общото състояние на птиците. Тогава се наблюдават некоординирани движения с безпорядъчно мятане на различни страни и след кратко боледуване птиците умират. Състояние често погрешно се обяснява с отравяне или инвазия с чревни паразити.
Направете дезинфекция
Птиците трябва да се обработят неколкократно
Ефективната борба с кокошинките включва основна дезинфекция на целия кокошарник, като се обърне особено внимание на местата, където кокошинките обичат да се крият - всички пукнатини и цепнатини, кацалките, стените и тавана
Опаразитените с кокошинки птици също трябва да бъда третирани, като се изкъпват чрез потапяне, обяснява д-р Валентин Иванов, квмн. Трябва да се пази само главата и човката им, за да се избегнат отравяния.
За унищожаване на паразитите се използват различни акарицидни средства като нео стомозан, айкън, циперметрин и др.
За унищожаване на незрелите форми на паразита обработката е добре да се направи неколкократно през 2 седмици
Къпането на птиците е добре да става в топли дни и в най-топлите часове на деня, за да не се простудят.
Водата, която се използва за разтваряне на акарицидния препарат, може да се остави на слънце за 4-5 часа, за да се отвърне, но в никакъв случай не използвайте топла вода, предупреждава д-р Иванов.
БЪЗ И СЯРНА ПРАШНА БАНЯ ГОНЯТ ПАРАЗИТИТЕ
Най-евтиният, достъпен и екологично чист начин да се преборите с кокошинките е, като използвате черен храстовиден бъз, който расте навсякъде у нас.
Накълцайте стъблата и листата на бъза и ги разхвърляйте из кокошарника. Пернатите не кълват бъза заради неприятната миризма, но от нея дребните паразити бягат като дявол от тамян.
За да мирише по-силно, по-често подменяйте бъза и ще се отървете от кокошинките.
А бонусът е, че гризачите също ще избягат
Има още едно добро и евтино средство против кокошинките. В сандъче с пепел (дървесна или събрана просто от улицата) се добавя едно-две пакетчета сяра и се разбърква добре. Птиците обичат да си правят прашни бани и по този начин сами се лекуват от паразитите.
Коментари