1. Когато растението дълго време не оформя пъпки, значи сте прекалили с азотните торове, в това число и с птичи тор, който по принцип е противопоказен за него.

2. Ако пиперът цъфти, но не прави завръзи, значи няма опрашване. Причините може да са различни – висока влага или висока температура в парника, рязко захлаждане (под 12 градуса). Редовно проветрявайте в горещото време и обратното – осигурете допълнително отопление при рязко захлаждане, намалете поливането.

3. Дори когато растението е обсипано с цвят и има завръзи в един момент може да спре развитието му. Причината може да е в излишъка на азот или  в сухата почва. Пиперът, макар и да не обича излишната влага, не понася и най-малкото пресъхване на корените. Задържането в развитието може да е и от много рязка промяна на времето и големи амплитуди между дневна и нощна температура (повече от 15 градуса), продължително захлаждане или поливане със студена вода.

4. Често се случва да загниват плодовете при закрепването към дръжките и съответно да окапват. Причината може да е предизвикана от заболяване. Проблемът се състои в това, че при продължително застудяване (под 12 градуса) кореновата система на топлолюбивите култури спира да храни растението и то гладува. За да компенсира недостига на хранителни вещества, растението започва да черпи хранителните вещества при листата. Ето защо те започват да жълтеят, а по-късно окапват.

Ако застудяването продължи повече от 5-6 дни, подхранете пипера извънкореново. При лошо време растенията трябва да се пръскат като защита от стреса, както и да се подхранват листно с амониева селитра.

5. По върховете на някои от плодовете се наблюдава загниване (връхно гниене), което обикновено започва с появата на по-светло петно. Това не е болест, а по-скоро говори за недостиг на калий, калций или вода. Полейте и подхранете с калий и калций.