Тези от вас, които са съхранили грудките на каменното цвете от миналата година, в началото на февруари трябва да се погрижат за събуждането им към нов живот.

Преди да ги засадите отново първо трябва много добре да ги почистите от засъхналите коренчета и старата почва. След това може профилактично да ги обеззаразите срещу почвени гъбни болести, като ги потопите за около 30 минути в 0,1% разтвор (1 г в 1 литър вода) на Топсин М.

Засадете грудките по възможност в нови саксии, като предварително подготвите почвения субстрат. Той трябва да съдържа равни части листовка, торф и много добре угнил оборски тор с прибавка на малко пясък.

Важна особеност при засаждането е дълбочината, на която ще засадите грудката. За да е оптимална, тя трябва да не е нито много плитко, нито много дълбоко засадена. При плитко засаждане растенията са неустойчиви и, когато големите цветове натежат, лесно се пречупват. При дълбоко засаждане пък, грудките са склонни към загниване и растенията пропадат.

След като розетката развие няколко листа, подхранете растенията с комбиниран изкуствен тор за цъфтящи видове (съдържащ повече калий и микроелементи), като спазвате посочената доза на съответната формулация.

Глоксинията е растение на дългия ден и затова цъфти през летните месеци - юли, август. Това обаче не пречи да се предизвика цъфтеж и по-рано, но в домашни условия това е трудно приложимо.