На първо място трябва да се провери дали клюнът е крехък и чуплив
Ако е така има два варианта:
На клюна и на восковицата (мястото, където са разположени ноздрите) се наблюдават израстъци вследствие на кърлеж, който причинява кнемидокоптоза. В ранните стадии на заболяването единствен симптом за него е възможно да са драскотини по клюна. Те може да възникнат вследствие на механично триене на клюна о нещо остро.
По клюна няма никакви израстъци: тогава са възможни чернодробни заболявания (инфекции, отравяния, тумори).
Ако роговата тъкан на клюна е нормална, обърнете внимание на наличието в клетката на приспособления за точене на клюна (минерални камъни, сепия, специални пръчки, клонки), както и доколко папагалът ги използва.
Важен елемент от естественото точене на клюна са вертикалните и диагоналните пръчки и стълбички, по които папагалът "лази" с клюна си, както и дажбата му, която не трябва да е само от меки храни, но и да съдържа твърдо зърно.
Възможни са и дефекти на клюна предизвикващи неправилна захапка. Тогава папагалът не е в състояние да наточва клюна си по естествен начин.
Друга причина за разрастване на клюна може да е недостигът на витамини, микро- и макроелементи в организма на птицата. Това е съпроводено и с разрастване на ноктике. Неправилното хранене - на първо място мазната храна може да доведе до чернодробни проблеми и разрастване на клюна. То може да е и следствие от дефект, възниквал след удар - например в стъкло, или пък заради инфекции.
При мъжките вълнисти папагали клюнът може да се разрасне вследствие хормонални проблеми, като може да възникне внезапно на 5-7-годишна възраст.
Коментари