Аквариумите винаги могат да бъдат добър акцент у дома, особено около празници, когато се набляга на цветните декорации. И докато конфетите са придружени от досадно почистване, рибките са постоянен спътник, внасящ настроение и през зимата, напомняйки за пролетните флорални багри.

Ангелските риби (Pterophyllum scalare), известни още като скаларии, са популярни аквариумни домашни любимци, предпочитани заради красивата си външност, грациозно движение и относително лесната грижа в подходящи условия. В България се намират лесно в специализирани магазини за акваристика и са популярни сред любителите на по-едри декоративни риби. Според класификацията си, ангелските риби са семейство сладководни риби тип хордови, от класа на актиноптерите и разред бодлоперки. Трябва им добре оборудван аквариум, който да отговаря на техните нужди, като основните изисквания включват:

– Размер: Минимум 100 литра, за да имат достатъчно място за плуване.

– Вода: Поддържане на температура между 24-28°C, неутрално pH и добра филтрация.

– Съжителство: Обикновено са миролюбиви, но могат да проявят агресия към по-малки рибки.

– Храна: Те са всеядни и се хранят с гранули, люспи, замразена или жива храна.

Ангелските риби могат да бъдат чудесно допълнение към всеки аквариум, като могат да станат доста големи след като пораснат и можете да избирате между няколко разновидности. Някои видове се нуждаят от повече вода, предпочитат много или по-малко растителност или са по-агресивни от други, така че силно препоръчваме да направите проучване, преди покупка. Ето и малко повече информация за 10 различни вида ангелски декоративни рибки:

1. Бяла скалария

Известна също като ангелски албинос, тази риба е бяла към сребриста с оранженикави части. Във всички случаи очите им са розови и са чувствителни към светлина. Албиносните ангелски риби обичат аквариуми, по-големи от 100 литра, с достатъчно място за свободно плуване, но са лесни за отглеждане и могат да достигнат дължина около 15 сантиметра. Те обичат камъни и плаващи дървета, за да се крият от светлината, но внимавайте аквариумът да не е прекалено претрупан с декоративна растителност, така че да пречи на свободното движение.

2. Black lace angelfish

В буквален превод, името на тази риба е черна дантела. Този ангелски вид се среща по-рядко спрямо другите изброени, затова е малко по-скъп и труден за намиране. Не обича шума, така че не са подходящи за силна музика или за апартаменти на главна улица. Те са по-спокойни от много други, като предпочитат да останат на място при дълго плуване и не са толкова агресивни. Черните дантелени ангели са и малко по-чувствителни към по-ниски температури, така че ще ви е необходим надежден нагревател и точен термостат.

3. Black veil angelfish

С подобно наименованиe на предходния вид се среща още една черна, малко по-различна ангелска риба – черен воал/черно було. Има подобна на черната дантела окраска, но по-наситена и тъмна откъм нюанс. С възрастта перките ѝ се удължават и тя е сравнително толерантна към промени в температурата и киселинността на водата. Тя може да се настани и в твърда, и в мека вода, което я прави една от най-лесните за поддържане ангелски риби. Ангелфишът „черно покривало" е и един от най-лесните за намиране, така че има голяма вероятност да сте виждали някоя от тези риби и преди, в обществени аквариуми по хотели, заведения, или при приятели.

4. Blushing angelfish

В началото животът на тази ангелска риба започва с предимно бяло тяло и черни перки. С израстването си започва да развива сини ивици. Предпочита аквариум със силно засадени растения, в който има скални образувания, както и плаващи дървета и други предмети. Тя е миролюбива с други риби, стига да има достатъчно място в аквариума. Тези декоративни рибки имат много ярки цветове и със сигурност ще бъдат забелязани във всеки дом, може би оттам идва наименованието им, което в буквален превод означава „изчервяваща се ангелска риба".

5. Ангелска риба – клоун

Клоуновите ангелски риби също са една от най-редките разновидности и се намира след полагане на значителни усилия, обикновено търсена от упорити акваристи/колекционери на редки видове. Тези скаларии имат сложен рисунък по цялото си тяло, който създава различни по размер и форма петна. По-спокойни са от много други видове и са лесни за поддръжка. Предпочитат аквариум с много растителност и места за скриване.

6. Призрачна ангелска риба

Призрачните ангелски имат ген за липса на ивици и следователно са без причудливата маркировка на събратята си от това семейство риби. Могат да бъдат светли или тъмни и обикновено са по-енергични и агресивни от много други. В някои случаи при призрачните ангелски риби могат да започнат да се появяват ивици с напредването на възрастта.

7. Златна ангелска риба

Златната скалария е по-малка по размер, среща се в речните системи в Северна и Южна Америка. Обикновено расте на не повече от 10-12 сантиметра и е предимно червеникаво-оранжева, но може да има и кафяви окраски. Всички перки и устни имат оранжева облицовка, а очите също са оранжеви. Може да има и вертикални жълти линии. Среща се по-рядко в домашните аквариуми, тъй като изисква големина над 200 литра и обикновено не е особено дружелюбна към други риби.

8. Леопардова ангелска риба

Много популярна декоративна рибка за отглеждане в домашни условия, с характерна синя петнистост и ген, който не позволява на цвета да се прояви, докато не порасне почти напълно. Често живеят над 10 години и достигат размер от 15 см или дори повече.

9. Koi angelfish

Яркото черно-бяло оцветяване е характерно за този вид, който предпочита аквариум с минимум 100 л вместимост и вода с леко понижена киселинност.

10. Marble angelfish

Мраморната разновидност на скаларията има забележителна шарка с цветова гама от черно, бяло и жълто по тялото си. Плавниците ѝ са тънки и деликатни и могат да излизат извън тялото. Също се нуждае от широко свободно пространство с място за плуване. Лесна е за гледане и достига до 15 см дължина.

Ангелска рибка вид „черна дантела"
Ангелска рибка вид „черна дантела"
Зеброва скалария
Зеброва скалария
Платинена ангелска риба
Платинена ангелска риба
Дълбоководна скалария Алтум
Дълбоководна скалария Алтум