Трябва да имате шипка за подложка
Когато стъблото на шипката достигне до 8-10 мм дебелина и стройно изправено стъбло от 0,5-0,75 м до 1,20-1,50 м в зависимост от сорта, се присажда калем от избрания сорт рози. Операцията се извършва на будна или спяща пъпка.
Ако подложките достигнат посочената необходима дебелина още преди края на юни, препоръчва се да се използва будна пъпка. Ще установите дали присаждането е успешно още след 10-12 дни.
Прихванатите пъпки са свежи и остатъкът от листната дръжчица пада много лесно при допир с ръка. Неприхваналите се пъпки са засъхнали, листните дръжки при допир не падат, а се държат здраво към пъпката.
Ако присадените пъпки са пропаднали, присадете ги повторно. Когато се уверите в успеха, задължително отстранете стъблото на дивачката на няколко сантиметра над пъпките. Така хранителните вещества се насочват само към присадките.
След образуване на третия лист, трябва да премахнете връхчетата на младите клонки, за да предизвикате разклоняването им. Това ви гарантира, че в бъдеще ще имате буйно разклонени, сферично оформени, изобилно цъфтящи растения. Премахването на връхчетата е нужно, за да не се допусне още първата година растенията да цъфтят. Процесът на формиране на розово дърво продължава три години.
Подрязването на коронката на благородната роза става основно напролет, като се премахват стари, болни или измръзнали клонки (измръзване се получава главно при неузрелите, късно цъфтяли клонки).
Същевременно се цели формирането на сферична корона.
През лятото след прецъфтяването на букетчето, цветоносната клонка се реже до първия добре развит зелен лист. По този начин се оставя да се развие пъпката, която се намира в пазвата на листа и осигурява развитието на ново клонче с букет едър цвят.
Коментари