Хлорозата се развива най-силно при силно преовлажняване на почвата, каквото се наблюдава през тази година на много места от падналите дъждове.

В такива години могат да се наблюдават и признаци на силна асфикция на корените - това е вид задушаване на корените.

То също се изразява в желязна хлороза и в задържане в развитието на лозите.

За преодоляване на явлението, лозите се третират 2-3 пъти с листни торове, които съдържат желязо.

След период от 7-8 дни след първото пръскане би трябва да се наблюдават признаци за преодоляване на асфикцията - те се изразяват във възстановяване на зеления цвят на листата.

Хлороза се наблюдава и при силно алкални почви - справянето с нея не е много просто. Когато е причинена от варовикови почви е полезно растенията да се полеят със железен сулфат: 50 гр в 10 литра вода и да се напръскват листата с железен хелат: 1 ч.л. В 10 литра вода. Пръскането на листата да се повтаря на всеки две седмици до пълното изчезване на хлорозата.

Това е определено от липса на азот в почвата. В този случай отначало се получава изсветляване на цвета на листата, а след това, като не се вземат мерки, те започват бързо да пожълтяват. Борбата с това явление е в торене с азотсъдържащи торове. Много майстори лозари препоръчват за целта използването на кравешки или пилешки тор.

Физиологично кисели торове като амониев сулфат и суперфосфат помагат за елиминиране на хлорозата. Комплексните листни торове много помагат в случая.