От познатите у нас патици от вида Домашна патица (Anas platyrhinhos) най-разпространена е породата Бяла пекинска патица. Тази порода, както и много бързорастящи породи и хибриди, създадени от тях, предимно с бяла оперение, са предпочитани в промишлеността, тъй като следкланичната им обработка върху кожата не остават черни крондили, които й придават непривлекателен търговски вид. За месо все повече се увеличава отглеждането на мускусни патици (Cairirna mushata), а за месо и черен дроб - създаденият между двата вида патици хибрид мюлар, чиито количества във Франция надхвърля няколко пъти това на домашните патици. Тяхното месо има вкус на дивеч и се търси в много домакинства, кулинарната и консервната промишленост.

Домашните патици са много подходящи за многофазово отглеждане тъй като терморегулационната система на организма им се развива бързо - след 7-10-дневна възраст. Това дава възможност в зависимост от сезона при благоприятно време те да се отглеждат без отопление след втората седмица след излюпването им.

Мускусните патици и мюларите са по-топлолюбиви и трябва да се отопляват до подмяната на пуховото оперение. Около това време започва да функционира и подопашната им мастна жлеза, с чиито секрет смазват поникналите първи пера. Така те могат да плуват във вода, без да се мокрят и настиват.

Домашните патици за разплод, които се отглеждат при промишлени или полупромишлени условия, се отглеждат най-често в три фази.

Първата фаза обхваща периода до 49-, рядко до 56-дневна възраст, а стадата, излюпени през пролетта - и до 28-дневна възраст.

Втората фаза - до 126-дневна или 18-седмична възраст, съвпада с подмяната на комбинираните фуражи стартер с такива за подрастващи, които съдържат по-малко обменна енергия и протеини. През този период могат да се отглеждат в затворени помещения с двор за разходка и прилагане програми за осветление, с които се регулира телесното им развитие и времето за пронасяне. Друг вариант е свободното отглеждане - под навеси, летен лагер, реки, водоеми пр.

Третата фаза започва, когато птиците се настанят в помещенията, в които ще снасят. Подготовката им за разплодния период се провежда по предварително уточнена схема: програмиран режим на осветление; ниво на хранене; поддържане на оптимален микроклимат.

В повечето ферми патиците се отглеждат по полуинтензивен начин в две отделни фази:

Първата фаза протича за период до 18-21 дни, рядко повече. Помещението се отоплява до 15-ия ден, след което отоплението се изключва до 10-15-ия ден, особено ако съвпада с по-топлото време.

Втората фаза на отглеждане на патици в зависимост от външната температура може да се проведе:

- В същите помещения с двор за разходка. Групата се затваря през нощта в помещението, а през деня се пуска и на двора.

- Отглеждане в леки навеси. Това трябва да съвпадне с началото на пролетта и да завърши до застудяване на времето. При този начин се използват леки евтини навеси, закрити от трите страни, с южно изложение и със съвсем елементарно отопление (ел. печки, варели) при неочаквани резки промени на времето през пролетта. Предната стена може да бъде направена със стени, високи 70-100 см, и прозорци или дървени капаци над стените, или пък да бъде затворена например с бали слама. Подовата площ се изчислява за 10-12 патета до 4-седмична възраст, а след това - 5-6 броя на 1 кв.м.

Отглеждане на бетонен под с плавателен канал

Този начин е много разпространен в някои европейски страни. Ако почвата е глинеста, чернозем или водонепропусклива, разстоянието между помещението и плавателния канал се бетонира.

При песъчлива и отцедлива почва се бетонира само плавателният канал. В някои ферми патетата се угояват върху бетонни дворове в дворчета до 200 птици в една група. Между дворчетата се оставят коридори за преминаване на транспортните средства и персонала. В задната част на дворчетата се поставят леки навеси за сянка и почивка на птиците. Хранилките и поилките се закачат за оградата, която може да бъде от летви или телена мрежа.

Отглеждане до естествени водни площи

Този начин на отглеждане е широко разпространен у нас. През втората фаза на отглеждане патетата се настаняваха в П-образни навеси край микроязовири и реки. В тях и около тях виреят най-различни растения, богати на витамини и хранителни вещества, и живеят различни организми (ракообразни, червеи, личинки на насекоми и др.), които служат за храна на водоплаващите. Патиците се гмуркат и усвояват добре водната растителност, която в някои водоеми може да достигне 150-300 кг/дка. Хранилките се поставят близо до водата или под сенниците, за да не се мокри храната.

Отглеждане в зарибени езера

Този метод е разработен добре в Унгария и Франция. За да се поддържа биологичното равновесие в рибарника или микроязовира и да се постигне добър улов на риба, при четирикратно заселване с патици на 1 дка водна площ се предвиждат до 17 патици. На всяко зарибено място или заграден участък с мрежа се оставят патици само от една възраст.