Изследователи от Бразилия, включващи екипи от Федералния университет на Гранде Дурадос (UFGD), Федералния университет на Мато Гросо до Сул (UFMS), Държавния университет на Кампинас (Unicamp) и Държавния университет на Сао Пауло (Unesp), са идентифицирали съединения в листата на захарната ябълка (Annona squamosa), които проявяват аналгетични, противовъзпалителни, антихипералгетични и антиартритни свойства. Тези констатации се основават на оценката на метанолов екстракт от растението и на вещество, наречено палматин.
Annona squamosa е малък, полу(или късен) листопаден, силно разклонен храст или малко дърво с височина от 3 до 8 метра, подобно на киселия трън (Annona muricata). Произхожда от тропическия климат на Северна и Южна Америка и Западна Индия, а испанските търговци на борда на манилските галеони, акостирали във Филипините, го пренасят в Азия.Захарната ябълка има сладкобелезникава целулоза и е популярна на тропическите пазари.
Annona squamosa, призната за медицинска употреба в различни страни и в традиционната медицина за лечение на болка и артрит, демонстрира няколко фармакологични свойства, включително гастропротективно, антибактериално, антивирусно и противовъзпалително действие. Това го позиционира като потенциална алтернатива на конвенционалните противовъзпалителни медикаменти, които могат да доведат до усложнения като надбъбречна недостатъчност и инсулинова резистентност при дългосрочно лечение.
Изследванията включват прилагане на метаноловия екстракт и палматина на мишки в няколко експериментални модела, за да се оцени тяхната аналгетична, антиартритна и противовъзпалителна способност. Проучванията потвърдиха ефективността на екстракта и на палматина за намаляване на болката и възпалението, като палматинът показа и свойства, които противодействат на хипералгезията, потенциално чрез инхибиране на пътищата, медиирани от туморния некротичен фактор.
Въпреки тези обещаващи резултати са необходими допълнителни изследвания, за да се разберат напълно терапевтичните ефекти и механизмите на действие. Бъдещите проучвания трябва да се съсредоточат върху оценката на ефектите на съединенията в различни формулировки, техните фармакокинетични свойства, токсичност и дози, необходими за клинично приложение.
Подробните резултати от това изследване са налични в статията, озаглавена „Analgesic and Anti-Arthritic Potential of Methanolic Extract and Palmatine Obtained from Annona squamosa Leaves", като се подчертава необходимостта от допълнителни проучвания, за да се преодолее пропастта между експерименталните резултати и клиничната практика.
Коментари