Съвременното земеделие изисква прилагането на иновации във всеки етап от агротехниката на културите, за да е максимално ефективно и рентабилно. Безспорно храненето на растенията и опазването им от вредители - болести, неприятели, плевели, са сред лимитиращите фактори, които определят количеството и качеството на получената продукция. А за да е даден фермер конкурентен, той задължително трябва да спазва добрите практики в таза насока.

От друга страна стои оптимизирането на производствения процес, който се стреми да спестява разходи, за да се понижи себестойността на продукцията.

Именно в тази насока през последните години в практиката се наложи да се внасят едновременно различни продукти за растителна защита, както и в комбинация с листни торове. В много случаи това става без да се знае възможно ли е два или повече продукти да се смесват и по-точно какво влияние оказват върху културните растения. Ако те са съвместими, разбира се, не е проблем, но има немалко случаи, когато се забелязват значителни повреди, вследствие именно на тази несъвместимост между различните съставки, които се съдържат в продуктите. Факт е, че много малко фирми, които произвеждат торове и рз-препарати правят опити за съвместимост с останалите търговски марки, които се предлагат на българския пазар, и съответно се прилагат от фермерите ни.

По принцип най-често направо се казва, че даден продукт може да се смесва с други. И когато земеделските производители нямат информация, а от фирмите им се даде такъв отговор, те комбинират и пръскат.

Не бихме могли да си позволим подобна безотговорност, категорична е Татяна Михайлова, изпълнителен директор на българската фирма за листни торове "Екофол". Продуктите ни са подложени на различни изпитвания, включително за съвместимост с различни рз-продукти, които са одобрени за прилагане у нас.

От близо 10 г. фирмата работи активно със специалисти от Аграрния университет в Пловдив, като се залагат опити както на полетата на института, така и на производствени участъци в различни райони на страната.

През есента например голямо значение има това как ще се развие рапицата. Знае се, че голяма част от бъдещия добив се формира именно с грижите, които се полагат за културата в този момент. Сега се внасят различни хербициди, инсектициди и фунгициди. Важно агротехническо мероприятие е и подхранването на културата с листни торове, което играе решаваща роля за правилното развитие на посевите.

Практика е през есента едновременно да се прилагат съвместно пестицидите с листни торове, за да се намалят разходите. Както казахме често се случва да се смесват произволно различни продукти, които могат да доведат до нежелани странични реакции като антагонистични прояви от действието на единия, двата или трите продукта, които са употребени едновременно.

За да не се стигне до такива ситуации, специалистите препоръчват да се извършват предварителни опити, от които ще стане ясно има ли опасност за дадената културата или не. От друга страна, това още повече оптимизира агротехниката по отглеждането й и дава една сигурност на фермера.

За да сме максимално обективни и полезни на производителите ни, потърсихме мнението на проф. Тонев от Аграрния университет.

Сместването на различни продукти за растителна защита, както и съвместно с листни торове, е една много голяма тема, споделя проф. Тонев. Освен това е изключително актуален въпрос, който понякога се пренебрегва и остава на заден план. Тъй като работя в областта на хербологията и изпитвам различни хербицидни препарати, предпочитам да взема отношение преди всичко за хербицидите. Така например през последните 8-9 години работим много активно с фирма "Екофол". В опитните полета на Аграрния университет, под мое методично ръководство и под мое пряко наблюдение, се извеждат опити с основните полски култури, които са характерни за България.

Изпитваме тяхната съвместимост, проверяваме реакцията на растенията по отношение на тяхната ефикасност, по отношение на тяхната селективност към културата и възможността за унищожаването на плевелите. Направихме много опити, както и изводи. При пшеницата например изпитваме един голям набор от хербициди, над 20 вида хербицидни препарата, аналогично стои въпросът и със слънчогледа, и с царевицата, и с рапицата.

При всички тези култури имаме изпитания в този дълъг период, в който продуктите на "Екофол" неизменно доказват едно - отлична съвместимост с препаратите за растителна защита и в частност с хербицидите. В моята практика в тези години, нямам нито един случай, в който в резултат на смесването и едновременната употреба на резервоарна смес на хербициди с листните торове, да се е получила някаква фитотоксичност или някакво нежелано явление, т.е. тези продукти по един категоричен начин мога да кажа, че са абсолютно съвместими помежду си.

Освен това искам да споделя, че не само не се влошава хербицидният ефект, но при някои продукти категорично имаме и подобряването му, т.е. едно взаимно засилване както на хербицидното, така и на торовото действие, т. нар. синергизъм в действието на продуктите. Това, разбира се, не се проявява при всички хербициди, но антагонизъм, т.е. взаимно изключване на единия с другия препарат - до момента не съм наблюдавал при нито един хербициден препарат. Онова, което в рамките на тези години сме изпитвали и съвместимо с някои основни инсектициди, т. е. когато вкарваме хербицидния препарат при първо третиране, спокойно можем да го смесим с листния тор. Последващи третирания, когато са в по-късни фази, когато е време за други препарати, тогава лактофол и останалите продукти на "Екофол", могат спокойно да се смесват с другите видове пестициди.

Проф. д-р Тонев споделя, че от 2012 г. провежда серия от опити за смесимост на листните торове на фирмата - цинак (формулация със задържащ ефект върху растежните процеси) и борния тор лактофол бор с различни вегетационни листни системни и контактни хербициди. Освен това изпитвания се правят не само с наложени в практиката продукти, но и с такива, които са току-що регистрирани или им предстои регистрация и внедряване.

Извеждаме изпитвания, например мога да спомена конкретни препарати, с хербицидите галера супер, модаон и салса, споделя проф. Тонев. Това са три противошироколистни препарата, всеки от които има несъмнено богата възможност за изява в рапичното производство. Категоричните изводи от опитите, които изведохме, включително и добива, който отчетохме и ефикасността на отделните видове препарати, по безспорен начин доказват абсолютна съвместимост на тези три продукта с листните торове, които предлага фирма "Екофол".

Искам да спомена и една друга възможност, при клиърфийлд рапицата може да се използва хербицидът клеранда, за който също твърдя, че е абсолютно съвместим с листните торове на "Екофол" за есенно третиране.

Съвместното използване на хербициди и листно торене наистина спестява разходи и е препоръчително да се прилага от фермерите. От една страна благодарение на хербицида културата няма проблем с плевелите, а от друга - от хранителните вещества, които се доставят чрез листните торове, растенията стават по-зимоустойчиви, старта им напролет е далеч по-бърз, а по този начин се получават по-високи и по-стабилни добиви.

Листните торове, предлагани от фирмата са много подходящи и за ситуации, при които има някаква форма на стрес, показват проведените опити от екипа на проф. Тонев. Този стрес може да е продиктуван от абиотични фактори, от несъвместимост на различни препарати, при условия, при които се е получила някаква фитотоксичност, и др. В тези случаи торовете могат да служат като едно оздравяващо средство, което да помогне на растенията, претърпели стрес по-бързо да излязат от това състояние. Освен това стресът много често може да се дължи и на повреда от хербициди, все пак това са растителни отрови, които от една страна, разбира се, имат ефикасност върху плевелите, но от друга - могат да предизвикат фитотоксичност върху културата.

При направените опити е установено, че прилагайки тези торове, фермерите могат да разчита на един оздравяващ ефект и по-бързо преодоляване на състоянието на стрес. Ето защо съветът на специалистът е земеделски производители да прилагат САМО ДОКАЗАНО СМЕСИМИ листни торове с рз-продуктите, тъй като имат установен положителен ефект. Още повече, че цената за единица площ на торовете лактофол е относително ниска, а ползите, които има от продуктите са големи и вложените финансови средства се възвръщат многократно.