Ако младото вино е мътно, това може да се дължи на фини органични частици, които са преминали от гроздето при преработката и алкохолната ферментация.

Образувалият се при тихата ферментация въглероден диоксид полепва по тях и ги задържа в плаващо състояние.

Забистрянето на младите вина по принцип започва след окончателното приключване на тихата ферментация - тогава тези частици се освобождават от полепналия въглероден диоксид и бавно падат на дъното, при което виното се избистря.

Забистрянето може да продължи различно време

То зависи от захарното съдържание на гроздето, температурата по време на гроздобера и бурната алкохолна ферментация.

При продължаващ проблем в домашни условия може да се употребят бистрители.

Един от тях е желатинът. Той трябва да е напълно чист, без миризма, безцветен, с лек кремав оттенък.

Най-често употребявани дози за червените вина са 10-15 г. за 100 л вино, а за джибрените силно трапчиви червени вина - до 30 г. за 100 л. вино.

Рецептата: нужното количество желатин се накисва в студена вода в продължение на 12-15 часа, за да набъбне и се разтваря в 10-15 пъти повече гореща вода /50-60 градуса/ и се бърка.

Полученият желатинов разтвор се размесва при постепенно прибавяне на 2-3 пъти повече вино в отделен съд и се разбърква много енергично до образуването на пяна. След това се прибавяне разтворът в съда, пак с разбъркване.

Използват се и яйчен белтък и мляко, но с тях операцията е по-несигурна.

Много стопани използват бентонит

Той се препоръчва за избистряване на гроздовата мъст, получена от червени сортове грозде, както и на червено вино. Дозата е от 30 до 100 г на 100 литра.

Запомнете: с каквото и да се бистри виното, то трябва да се остави в покой десетина дни.