Подобно на сезона на отелване, развъдният сезон също изисква известна подготовка и работа, за да сте сигурни, че ще успеете да постигнете целите за стадото си за следващата година. Има няколко основни неща, които трябва да се свършат във фермата, за да се приготвите за новото поколение телета през следващата година.

1. Изберете генетиката

Поставете си ясни и постижими цели за стадото. Кои качества на кои животни желаете да подобрите - производството на мляко или ви трябват заместващи юници? Предварителното определяне на целите за стадото ще позволи да вземете информирани решения за размножаването.

Независимо дали ще предпочетете да направите изкуствено осеменяване или естествено развъждане, изключително важно е да отделите време, за да оцените генетичните си двойки и да изберете бикове, които най-добре ще допълват характеристиките на вашите женски.

Основни въпроси, които е необходимо да се вземат предвид са: Какви са вашите цели за тези двойки? Може би желаете да се подобри лекотата на отелването? Или пък

фокусът е върху други качества

като мрамориране на месото

или теглото при отбиване? Може би е важно да се постигне специфично оцветяване на кожата? Каквото и да желаете да подобрите или пък ако се надявате да повторите успешно чифтосване от предходната година, необходимо е малко време и добра преценка, за да сте сигурни, че съчетавате правилните животни.

2. Тествахте ли плодовитостта

Тестването на плодовитостта на вашите крави може да помогне за идентифициране на репродуктивни проблеми, които могат да повлияят на представянето по време на сезона на чифтосване. Често срещани проблеми са инфекциите или хормоналният дисбаланс. Идентифицирането на тези проблеми предварително и предприемането на съответните мерки може да ви спести много неприятни изненади през развъдния сезон.

3. Подготовка на кравите

Имате ли протоколи за синхронизация? Кога започва развъдният период във вашата ферма? Имате ли нужда от допълнителни продукти за разпознаване симптомите на разгонените животни? Запознахте ли се добре с протоколите за развъждане, за да сте сигурни, че ги изпълнявате правилно?

Идентифицирайте потенциално неефективните крави отрано, за да можете да направите необходимите корекции и да сте сигурни, че ще се справят добре при чифтосването. Ако не сте сигурни в нещо, повикайте вашия ветеринарен лекар или специалист по развъждане да анализира представянето на вашите крави. Дигиталните приложения могат много да помогнат в това отношение.

4. Съберете необходимите инструменти

Консумативите, необходими за развъдната дейност, може да включват пистолет за изкуствено осеменяване, дълги гумени ръкавици, калъфи, устройство за размразяване, пинсета, термометър, термос за вода, нож, лубрикант, календар на бременността, списък с инвентаризация на спермата или електронно приложение, резервоар за семенна течност и доза сперма.

Достатъчно рано ли поръчахте сперма, за

да имате достатъчно време

за изпращане на обслужващата фирма,

като се имат предвид възможни закъснения? Какъв е инвентарът, който имате под ръка? Подредили ли сте инструментите си и готови ли са те за употреба?

5. Работна сила

Ако прилагате синхронизация и изкуствено осеменявате, осигурете си колега, който да ви помогне, ако е необходимо. Координирайте с него плановете си за синхронизация и след това определете най-добрите дати за разгонване на кравите. Няма да бъде приятно, децата или други членове на семейството да са отишли на мач в същия ден, в който сте планирали да заплодите по-голямата част от вашите крави! Съгласувайте с тях и с всеки помощен персонал своите планове за работа.

6. Преценка на развъдния процес

Не забравяйте биковете! Прегледът на здравословното им състояние и развъдната им способност преди да започне осеменяването е от решаващо значение, за да сте сигурни, че вашите бащи са готови за работа. Уверете се, че вашите бикове реално са способни да покрият броя на кравите на дадена територия, без да изостават. След това може да пуснете повече бикове при голяма група женски, или да ги разделите на по-малки групи и паша за определени женски.

7. Подгответе полето за паша

Огледайте състоянието на оградите на пасището. Отделете малко време, за

да поправите скъсани кабели,

да закрепите стълбовете на оградата

и да подготвите своите ограждения

за сезона на паша. Последното нещо, което искате, е група едногодишни юници да пробият оградата или едногодишният бик да се отправи към кравите на съседа от другата страна на бодливата тел.

8. Следете подробностите

Съхранявайте подробни записи за всичко преди, по време и след сезона на чифтосване. Запишете датите на чифтосване, информацията за бащата и всички резултати от тестовете за плодовитост. Това ще ви помогне да анализирате резултатите и да идентифицирате рисковете, защото един ден тези усилия ще ви се отблагодарят.

9. Бъдете готови за промени в плановете

Подготвеният фермер е успешен, но понякога животът ни изправя пред предизвикателства. Бъдете готови да направите корекции в последния момент в плановете си, ако възникнат непредвидени метеорологични условия или здравословни състояния на животните. Просто не забравяйте да наблюдавате всичко отблизо и да си водите подробни записки.