С навлизането в размножителния сезон, разумно е фермерът да разполага с програма за синхронизация на юниците и част от кравите. Синхронизацията на естралния цикъл или разгонването е процес, при който се манипулира цикълът на еструса на кравата чрез използване на синтетични хормони, с цел кравите да дойдат в еструс в предварително определен период от време, което позволява да се управлява по-добре потенциалът за размножаване.
Програмата за синхронизация може да помогне за ограничаване загубите, вследствие от пропуснати разгонвания и да гарантира, че юницата или кравата са осеменени на правилния етап от тяхното разгонване, което дава на животното най-добър шанс за отелване.
Програмите за синхронизация
на естралния цикъл
станаха много по-популярни през последните години, тъй като имат няколко предимства. Едно от тях е, че с такъв план стопанинът може да планира датите, на които ще разполага с необходимата работна ръка във фермата. Насрочването на изкуственото осеменяване дава възможност, всички крави да бъдат оплодени в предварително определен ден, независимо дали са показали признаци на разгонване или не. Технологията може да се използва и за предизвикване на разгонване на крави, които са в цикъл. Все пак степента на зачеване, постигната при предизвикано разгонване на такива крави е по-ниска и плодовитостта при последващи повторни разгонвания е нормална и варира от 55 до 70%.
Без съмнение, това е скъп процес, но според проучване в ирландски ферми, приходите от последващото производство на мляко са най-големи, когато се използва синхронизация. Също така кравите, избрани за осеменяване, имат по-голямо общо количество дни, в които да дават мляко.
Цената на програмата за синхронизация
може да струва на фермера около 50 лева/крава
плюс разходите за извикване на ветеринар, ако е необходимо, но ползите от нея надхвърлят разходите. Сексираната сперма е изкуствено създаден продукт и постигането на същите нива на зачеване като при конвенционалното осеменяване може да бъде трудно, но ако се борави правилно и се прилага по правилния начин, нивата на зачеване могат да се доближат до тези при конвенционалните методи.
Моментът на осеменяване е от първостепенно значение за успешното зачеване със сексирана сперма. В идеалния случай трябва да се използва през първите три седмици от размножителния сезон, в рамките на първите 10 дни, ако е възможно.
При изкуственото осеменяване времето
е от по-голямо значение,
отколкото при конвенционалното зачеване. За да има максимален успех, изкуственото осеменяване трябва да се извърши 14-20 часа след началото на разгонването. За много фермери може да бъде трудно да определят правилно това време, в резултат на което се постигат по-ниски нива на зачеване. Програмата за синхронизиране може да помогне за решаването на този проблем и да елиминира възможността от погрешен избор на време за осеменяване.
Юниците трябва да са достигнали
целевото си тегло
или да го надхвърлят, за да увеличат шансовете си за успешно осеменяване. Програмата за синхронизиране може да се използва и при крави, които по-късно се отелват, като ги накара да се отелят по-рано през развъдния сезон. Програмата, използвана за крави, обикновено е различна от тази, използвана за юници, така че е важно да информирате вашия ветеринарен лекар за своите планове.
При създаването на програма за синхронизиране времето е много важно. Необходимо е да се проведе дискусия между вашия ветеринарен лекар и техника по изкуствено осеменяване. Вашият техник по изкуствено осеменяване трябва да бъде уведомен кога планирате да завършите програмата. Това ще му даде време да планира времето си, за да бъде на разположение, когато планирате да обслужвате юниците или кравите. В зависимост от броя на животните може да е необходим повече от един техник.
За неопитните фермери може да е трудно
да определят началото на разгонването. Това предизвикателство може да бъде преодоляно, когато фермата разполага с програма за изкуствено осеменяване с фиксирано време.
Ако една крава бъде осеменена през първите няколко дни от размножителния си период, тогава тя ще произвежда мляко по-рано през следващата лактация. Например, ако кравата забременее 10 дни по-рано от обичайния си еструс и дава 20 л/ден при цена на млякото от 85 ст./л, животното ще спечели на фермера 170 лв. за тези 10 дни, в които дава мляко.
Когато една крава не е успяла да забременее, на фермера ще са необходими още 21-23 дни, за да има нов шанс да я осемени, което означава допълнителни 21-23 дни без нейното мляко през ранна пролет или ранна есен. При цена на млякото от 85 ст./л, за крава, даваща 20 л/ден в началото на лактацията, това би означавало загуба от 346 лева, ако тя премине към следващия си еструс.
Въпреки че 346 лева може
да не изглеждат много,
това е калкулация само за една крава. Ако 10 крави не са успели да забременеят, фермерът може да загуби 3460 лева от продажбите на мляко в началото на лактацията.
За да бъде успешен протоколът за изкуствено осеменяване във фиксирано време, е изключително важно всички интервенции да се извършват в подходящите дни и в правилните часове. Времето на инжекциите е от решаващо значение и те трябва да се извършват в определеното време, а не два часа по-късно или два часа преди това, защото графикът трябва да се спазва. Всяка промяна в часовете отслабва контрола на процеса и може сериозно да повлияе на плодовитостта на животното. Друга често срещана грешка е поставянето на грешна инжекция в грешния ден, така че проверете три пъти дали имате правилната инжекция, тъй като всяка грешка може да струва скъпо.
Препоръчително е да направите
изкуствено осеменяване
при първия опит при кравите, тъй като ако имате 60% успеваемост и зачеване до първото обслужване и първоначално са обслужени 25 юници, ще има нужда да се направи повторно осеменяване на 10 животни. Разгонването на тези животни ще се осъществя през период от 4-6 дни 18-24 дни след осеменяването. Оставянето на млад бик да обслужи 10 юници за толкова кратко време е нереалистично и няма да доведе до добри резултати.
Така че най-добрата практика е повторното осеменяване да се извърши по изкуствен начин, за да се намали работата на бика до по-управляемо ниво при следващите животни, които ще бъдат подложени на повторно осеменяване. Важно е да се отбележи, че интервалът от началната дата на чифтосването до първото осеменяване може да бъде съкратен чрез използване на програма за синхронизиране.
В заключение може да се отбележи, че изкуственото осеменяване в точно определено време елиминира всеки риск, свързан с употребата на сперма с определен пол. То гарантира, че цялата сперма с определен пол се използва в началото на размножителния сезон и намалява риска от спад в честотата на зачеване, оказвайки влияние върху шестседмичния период на отелване през следващия сезон.

Коментари