Държавен фонд „Земеделие" (ДФЗ) преведе седмица по-рано от обявения краен срок общо 47 млн. лв. (46 960 962 лв.) по една биологична и три агроекологични интервенции. Финансовата подкрепа се разпределя между 2 174 земеделски стопани, подали заявления за подпомагане по следните интервенции:
„Биологично растениевъдство" за операции: „Плащания за поддържане на биологично растениевъдство" (БР) и „Плащания за преминаване към биологично растениевъдство" (БРП);
„Насърчаването използването на култури и сортове, устойчиви към климатичните условия" (СККУ);
„Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство" (СЗМ);
„Възстановяване и поддържане на деградирали пасищни територии" (ПЗП-деградирали).
Ставките за интервенция „Биологично растениевъдство" са определени в Наредба № 9 от 26 юни 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите „Биологично растениевъдство" и „Биологично пчеларство", включени в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г. Припомняме, че по „Биологично растениевъдство" се финансират земеделски стопани, които са регистрирани съгласно националното законодателство и имат сключен договор с контролиращо лице.
Агроекологичното подпомагане е част от интервенциите в областта на околната среда и хуманно отношение към животните, включени в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г. Право на финансова подкрепа имат фермери, които спазват специфичните изисквания за всяка от интервенциите, описани в Наредба № 10 от 27 юни 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение към животните. Ставките, по които се изплащат субсидиите, са разписани в чл. 32 от Наредба №10 от 27 юни 2023 г.
След това плащане изплатените средства по агроекологичните и биологичните интервенции, включени в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони за периода 2023 – 2027 г., за Кампания 2024, достигнаха 68,1 млн. лв.
Коментари