Положението с овошките в региона на Русе е катастрофално, последната студена вълна беше през изминалата нощ, имаше много силни снеговалежи, суграшица и лед на места. Това каза пред euronews.bg земеделският производител от Русе Синан Вейсал.

По думите му тази сутрин температурите в региона са били изключително ниски – минус 6 градуса, снежната покривка е над осем сантиметра, а това е пагубно и за малкото оцелели овошки.

Огромни щети нанесоха ниските температури върху черешовата реколта в Кюстендилско. Производители там се оплакват, че плодовете са унищожени на 100 процента и реколта тази година няма да има. Хората се надяват на държавна помощ, защото в противен случай е възможно те да останат без възможност да финансират обработването на масивите за следващата кампания.

Над 10 декара череши отглежда Кирил Димитров. Минусовите температури превръщат приказно цъфналата му черешова градина в тъжна гледка с унищожени плодове.

Температурите паднаха много под нулата и при това положение почти 100 процента, а може би и 100 процента от черешите са загинали. И други години е имало слани, но винаги сме прибирали реколта. Само една година преди 20 години, нямаше никаква череша, в Шатрово. А сега това е втора година, която ще бъде нулева за черешите. Бране в родните овощни градини въобще няма да има. Реколтата в Кюстендилско е съсипана в почти всички села.

Марк Цеков от браншова камара „Плодове и зеленчуци" посочи, че подобно е положението с овошките и в повечето останали региони на страната, а така ще има и много производители на плодове и зеленчуци, които през тази година няма да могат да стъпят на пазара. Той е категоричен, че земеделските производители няма да успеят да се справят без помощ от страна на държавата.

Държавата трябва да застане плътно зад нас, за да можем да излезем от тази тежка ситуация. Застрахователите ни застраховат от 1 януари, но не поемат риск преди 20 април. Нито едно от нещата, които са се случили за нас през изминалите седмици като тежки климатични условия, които убиват нашата продукция, няма да бъдат поети като щети.

Директорът на дирекция Растениевъдство в земеделското министерство Петър Кировски посочи, че ведомството води непрекъснати разговори със застрахователите за това да оказват помощ на земеделците в подобни случаи, а отговорът от тяхна страна е, че рискът е прекалено голям. Държавата е готова да поеме част от застрахователния риск, но до този момент застрахователните компании се въздържат, каза още Кировски.