Вече започна засаждането на най-ранните зеленчуци в градината. Има обаче любители, които нямат дворове, но обичат да градинарстват. В домашни условия може да се отглеждат не само подправки и билки, но също така и „по-сериозни" култури като краставици, домати, сладки и люти чушки, моркови, боб, чесън, целина, различни зеленолистни видове и т.н.

Краставици

Представата ни за лехата с краставици е, че трябва пространство, тъй като растат и на високо, образуват и много листна маса. Да, такива са голяма част от сортовете. Има и други, които са по-ниски и са подходящи за отглеждане в по-голям съд.

Краставиците нарастват много бързо: буквално 7-9 седмици след засаждането се берат първите плодове.

Не всички сортове краставици са подходящи за отглеждане у дома. Трябва да изберете самоопрашващи се хибриди. Най-добре е да са раннозрели.

Необходими условия:

  • Обичат светлината, така че източната или южната страна на апартамента (къщата) е най-подходяща за отглеждането им. Ако няма достатъчно светлина, ще е необходимо да се осигури допълнително осветление с флуоресцентни лампи (ако се отглежда през по-студените месеци).
  • Те са топлолюбиви и изискват температури над 20°C (не по-малко от 22-24°C през деня).
  • Нуждаят се влага, така че почвата винаги трябва да е влажна (в умерени количества, без да се преполива).

Домати

Кой не иска да си откъсне домат от собствената градина, в случай от стаята. Много любители смятат, че това е мисия невъзможна, но не е така. Почти всеки отглежда цветя в апартамента си, а този процес е не по-сложен.

Подходящи сортове:

Самоопрашващите се хибриди са подходящи за домашни условия. Не се занимавайте с високите сортове, по-добре е да изберете нискорастящи (или дори джуджета). Също така не се „хвърляйте" на големите домати, а изберете дребноплодни сортове (подходящи са не само чери, има и много други) - те ще узреят по-бързо и по-лесно.

Препоръка: Посъветвайте се с продавач-консултант от специализиран магазин за семена, където се предлага голямо разнообразие. Искайте сортове, подходящи за отглеждане в домашни условия. Освен това внимателно прочетете какво е написано на опаковката.

Необходими условия:

Грижата за домашните домати не се различава много от грижата за тези в градината.

  • Светлолюбиви растения са, така че е препоръчително да изберете южната, югоизточната или източната страна за тях. През зимата те се нуждаят от допълнително осветление.
  • Не обичат застоялия въздух и не се развиват добре във влажни помещения. Затова редовно проветрите стаята, където „живеят" доматите.
  • Оптималната дневна температура за отглеждане: преди цъфтеж и плододаването е 22-25°C (през нощта - около 17°C), а след това - за предпочитане с 2-3°C по-висока.
  • Поливането, както в лехата, се изисква рядко, но обилно.

Съвет: Ако искате доматеното растение да бъде симетрично развито и красиво, завъртайте го всеки ден на 180° (или на 90°) спрямо светлината от прозореца - тогава то ще нараства равномерно от всички страни.