Това е много важно да се знае, ако се използва хербицид
Могат ли да се използват хербициди в лозето на мястото на мотиката - от това се вълнуват и някои лозари-любители, които желаят да си улеснят борбата с плевелите, ако те са станали много.
По принцип при по-големи по мащаб стопанства проблемът с плевелите в реда и с издънките в плододаващите лозя се решава понякога като се използват тотални контактни хербициди.
На тях се разчита за справянето с най-упоритите едногодишни и многогодишни житни и широколистни вредни плевелни видове. Листният хербицид по принцип действа само на зелените части на плевелната маса.
Правят се едно или две третирания на сезон, като се пръска насочено в реда и в основите на стъблата. При тази обработка на вредните растения е нужно обаче много добро пулверизиране, за да се постигне много качествено опръскване, тъй като се разчита на контактното действие на хербицида.
Важен съвет за любители:
Когато един любител реши по този начин да премахне нежеланата растителност и работи с гръбна пръскачка, трябва да се съобрази с това кога плевелите са в активна вегетация, защото, ако не е улучен този момент, няма да се свърши пълноценно работата.
Сроковете на приложение са изключително важни:
0 Многогодишните широколистни плевели трябва да се третират преди цъфтежа им.
0 Многогодишните житни плевели трябва да се пръскат, когато са достигнали 15-20 см височина.
0 Поветицата се унищожава най-добре във фаза цъфтеж.
Какви са очакваните резултати
Ефектът от приложението на хербицида се появява бързо - първите видими симптоми се виждат още в първия или втория ден. Но като цяло плевелите загиват за около 7-10 дни. Те падат на място и образуват мулч, който дори може да се окаже полезен, защото забавя и затормозява последващото вторично заплевеляване.
Но като цяло при използването на хербицидите оказват влияние следните по-важни условия:
- Познаването на плевелите и изборът на подходящия хербицид;
- Механичният състав, структурата и влажността на почвата - при леки и влажни почви се употребяват по-ниски дози;
- Налага се смяна на хербицидите - при употреба на едни и същи хербициди и в резултат на унищожаването на едни и същи плевели се създават благоприятни условия за развитието на други плевели;
- Фатално е използването на неоптимални дози - по-високите дози могат да потискат развитието на някои полезни почвени микроорганизми;
- Използването на хербицидите трябва умело да се съчетава пак с почвени обработки;
- С препарат се третират ивиците в реда, но междуредията се обработват пак с подходяща машина или на ръка. За намаляване на броя на култивиранията в междуредията може да се внасят хербициди през една или две години.
От какво да пазим лозите
Особено опасни са високостеблените и многогодишни плевели, защото те развиват мощна надземна маса и имат дълбоко разположени подземни органи за вегетативно размножаване.
Най-широко разпространени в лозята и в овощните градини са коренищните житни плевели като троскот и балур - те са станали емблематични и нарицателни за вредоносност.
Следват ги кореновоиздънковите видове като паламида и поветица, както и късните пролетни видове като щир, бяла лобода, кощрява, кокошо просо, тученица, кръвно просо, черно куче грозде, татул, свиница и др.
Характерно за повечето трайни насаждения и лозя е, че във вътрередовите ивици при тях добре се наместват, виреят и преобладават многогодишните плевели. В добре обработените междуредия обаче в по-голяма плътност се срещат едногодишните плевели.





Коментари