БАБХ призова да се избягват месни и млечни продукти с неизвестен произход

Епидемиите от чума и шарка по дребните преживни животни не стихват в съседните Гърция и Румъния. Заради усложнената епизоотична обстановка там от Българска агенция за безопасност на храните призоваха родните животновъди да спазват мерките за биосигурност в своите стопанства, да избягват пазари, изложби и други събирания с животни, както и да не купуват месо, мляко и продукти, произведени от тях, от нерегламентирани пазари и с неизвестен произход – от България или други държави. По правило, със син печат се обозначава българското агнешко месо, а с червен печат се маркира вносното трупно агнешко или месото от животно, което е заклано в кланица в България.

В края на март Европейската комисия

наложи нови забрани за движение

на овце и кози от Румъния и Гърция. Причините са нестихващите епидемии от чума и шарка, които започнаха през 2024 г. и унищожиха десетки хиляди фермерски животни. Решенията на ЕК вече са в сила, след като бяха публикувани в Официалния вестник на Европейския съюз.

Румъния се задължава да вземе мерки за предотвратяване движението на овце и кози на територията на страната, както и към други държави членки, до 9 юни 2025 г. Текстът на решението гласи:

„Поради сериозността и неотложността на ситуацията и с цел ефективно да се ограничи разпространението на болестта, е необходимо за определен период от време да се гарантира, че не се извършва движение на кози и овце от защитните, надзорните и допълнителните ограничителни зони към местоназначения извън външния периметър на допълнителната ограничителна зона, както и да се изключи възможността за всякакви дерогации от тази забрана за такова движение, съгласно предвиденото в Делегиран регламент (ЕС) 2020/687.

Освен това, с оглед на несигурността и липсата на информация относно настоящата епизоотична обстановка, когато инфекцията с чумата по дребните преживни животни неочаквано е възникнала повторно повече от четири месеца след ликвидирането ѝ в Румъния, е необходимо за определен период от време да се забрани движението на овце и кози от цялата територия на Румъния към други държави.

С оглед на епизоотичната обстановка е необходимо също така да се определят областите в Румъния, в които следва да се прилагат допълнителни мерки, като мерките, приложими за допълнителните ограничителни зони съгласно Делегиран регламент (ЕС) 2020/687, и от които след изтичането на срока на мерките, които се прилагат във всички защитни и надзорни зони, следва да се забрани за определен период от време движението на овце и кози извън външния периметър на посочените области.

Предвид неотложния характер

на епизоотичната обстановка в Съюза

по отношение на разпространението на инфекцията с вируса на чумата по дребните преживни животни и необходимостта да се предотврати разпространението на болестта от засегнатите животновъдни обекти в Румъния към други части на същата държава членка или към други държави членки е целесъобразно мерките, определени в настоящото решение за изпълнение, да започнат да се прилагат възможно най-скоро."

Забраните за движение на дребни преживни животни се прилагат в окръг Arad в западната част на страната, както и на цялата територия на окръг Bihor в северозападната част на Румъния.

Румъния е един от най-големите

износители на овце в света

През 2023 г. тя е изнесла общо 84 472 тона живи овце на стойност 308,6 милиона долара (299,2 милиона евро), според последните налични данни на Международния търговски център (ITC).

Най-големият външен пазар на Румъния за живи овце е Йордания, където са доставени 29 217 тона на стойност 109,8 милиона долара през 2023 г. Саудитска Арабия е вторият по големина пазар с 26 507 тона живи овце на стойност 90,98 милиона долара.

По информация на изданието agrointel.ro, агнешкото в Румъния се изкупува на 15 леи (5,89 лева) за килограм преди Великден, поради което овцевъдите и козевъдите в страната са поискали компенсации от министъра на земеделието Флорин Барбу.

В друго Решение за изпълнение, издадено от ЕК, се разширяват защитните, надзорните и ограничителните зони в Гърция, които бяха наложени заради шарката по овцете и козите. Забранява се движението на овце и кози в страната и в трети държави членки на ЕС. Текстът на решението се посочва:

„В настоящата епизоотична обстановка съществува висок риск от по-нататъшно разпространение на болестта, тъй като в регионална единица Солун, извън очертанията на съществуващата понастоящем ограничителна зона, възникна огнище и продължават да постъпват уведомления за появата на нови огнища в регионалните единици Етолоакарнания и Фокида, повече от четири месеца след първите уведомления за възникване на огнища в посочените регионални единици, а също така и на остров Самотраки в регионална единица Еврос – повече от два месеца след първото уведомление за възникване на огнище на острова. Този факт подсказва, че болестта продължава да се разпространява въпреки вече въведените мерки.

В допълнение, с оглед на появата на шест нови огнища на шарка по овцете и шарка по козите в Гърция през последните две седмици, също така е необходимо да се удължи срокът на забраната за движение на овце и кози от цялата територия на Гърция до местоназначение, разположено извън Гърция, до 31 май 2025 г., за да се избегне разпространението на болестта в останалата част на Съюза и в трети държави, както и необоснованите пречки пред търговията, наложени от трети държави.

Предвид настоящата епизоотична обстановка в Съюза във връзка с шарката по овцете и шарката по козите, срокът на прилагане на Решение за изпълнение (ЕС) 2024/2207 следва да бъде удължен до 15 декември 2025 г."

Защитните и надзорните зони, определени около потвърдените огнища, са обособени в регионите Солун, Кавала, Фокида, Еврос — община Самотраки, Етолоакарнания. Допълнителни ограничителни зони са обособени в регионите Еврос, Родопи, Кавала, Драма, Ксанти, Халкидики, Магнезия, Фтиотида, Фокида, Етолоакарнания, Ираклион, Евбея.

Гърците слагат агнешко от България

на Великденската трапеза

Много гърци ще сложат на празничната трапеза за Великден вносно агнешко, поради недостиг на местно производство. Според гръцки животновъди, наличността на агнета и ярета едва ли ще достигне и 50% от нуждите на гръцкия пазар за Великден. Затова се очаква голямото християнско тържество да премине предимно с вносни агнета. Вносните ще трябва да бъдат заклани в други страни, като например България, посочва изданието protothema.gr.

Що се отнася до цената, на която гръцките потребители ще купуват агнета за великденската трапеза, генералният секретар на Общогръцкия съюз на младите фермери обясни: „Цената от производител в момента е около 7,5 евро, но до Великден се очаква да достигне 9 евро. Цената на пазара ще бъде около 10 до 11 евро, което означава, че месарят ще купува и продава с разумна печалба от около 3 евро на килограм, което е около 14 евро."

Правителството в страната обяви, че 16 млн. евро компенсации са изплатени на овцевъдите и козевъдите заради болестите по дребните преживни животни.

В сила са нови забрани за движение на ДПЖ от Румъния и Гърция към държавите-членки на ЕС.
В сила са нови забрани за движение на ДПЖ от Румъния и Гърция към държавите-членки на ЕС.