По това време телетата в множество ферми наближават възраст около осем седмици, което означава, че постепенното им отбиване скоро ще започне. Важно е това да става постепенно, тъй като храносмилателната система сега е много чувствителна. Резките промени могат да ги предразположат към заболявания като пневмония и последващи затруднения в развитието.

Процесът на отбиване е важен, тъй като това е моментът, когато телето се развива от едностомашно към преживно животно. Това е времето, когато телето преминава от периода, в който получава по-голямата част от хранителните си вещества от млякото към по-твърда храна като трева, слама, сено или концентрати. По време на храненето с мляко и в първите дни на изхранването с фураж целта на фермера е да постигне баланс между добрия темп на растеж на телетата и правилното развитие на търбуха.

Постепенен преход

Телетата трябва да имат достъп до чисти, вкусни стартерни концентрати възможно най-скоро, въпреки че през първите три седмици от живота си ще поемат малки количества. Приемът на вода трябва да е достатъчен, за да се подпомогне действието на полезните бактерии, като за всеки 1 кг концентрати са необходими около 4-5 л чиста и прясна вода.

Родените през февруари телета може вече да сучат веднъж на ден, което значително помага за постепенното отбиване и за намаляване на натоварването във фермата. Веднъж на ден може да сучат само телета на възраст четири седмици, тъй като по-младите не могат да консумират наведнъж необходимото дневно количество мляко.

Проучванията показват, че от 28-дневна възраст пълномасленото мляко или млекозаместителят могат да се дават веднъж на ден без разлика в наддаването на тегло или честотата на подуване.

Правилно отбиване

През следващия месец, когато телетата са на преходен режим на хранене, количеството мляко трябва постепенно да се намалява и всеки ден да се заменя с все повече и повече концентрати. Отбиването може да се постигне на осмата до деветата седмица от живота на телетата, ако постепенното намаляване на млякото и увеличаването на концентратите се извършват едновременно.

Телетата трябва да бъдат отбити само след като са приемали поне 1 кг стартерни концентрати/ден в продължение на няколко последователни дни. Някои експерти смятат, че телетата трябва да ядат поне 1,5 кг концентрати на ден преди отбиването и колкото повече поемат, преди напълно да се спре предлаганото мляко, толкова по-добре.

Количеството концентрати, които телето ще изяде,

зависи от наличността на концентрати и от обема на изхраненото мляко. Отбиването може безопасно да се извърши, когато юницата достигне приблизително 15% от целевото си зряло тегло. Прогнозираното тегло и целевото тегло при отбиване на заместващи юници с различни индекси за поддръжка са както следва:

Отбиването трябва да се извършва най-малко за период от три седмици, след около петата седмица от живота на сукалчетата.
Отбиването трябва да се извършва най-малко за период от три седмици, след около петата седмица от живота на сукалчетата.

Източник: Teagasc – полу-държавен орган за развитие на земеделието и храните в Ирландия

В идеалния случай сукалчетата трябва да бъдат претеглени, преди да бъдат напълно отбити, за да може фермерът да си осигури комфорт, знаейки, че телето е с правилното тегло и яде достатъчно храна. Въпреки това, много фермери отбиват телетата единствено според количеството концентрати, които животните консумират всеки ден, като правят и визуална оценка на наддаденото тегло, здравословното състояние и т.н.

Отбиването трябва да се извършва най-малко за период от три седмици, около петата седмица от живота на сукалчетата, след като в продължение на около седмица те са преминали на хранене веднъж на ден - тогава количеството мляко трябва бавно да се замени с концентрати.

Не забравяйте, че телетата не реагират добре на внезапни промени, тъй като лесно се стресират и това може да повлияе на здравето им. Затова последователността и постепенният преход са жизненоважни.