На настоящия етап от сезона за отелване по-малко крави се отелват и фермите вече са пълни с телета. Поради това се увеличава опасността от поява и разпространение на диария вследствие увеличеното насищане с бактерии. Разбираемо е, че по това време на годината желанието е по-малко, да се почистват по-често помещенията и оборите, тъй като има само още няколко крави за отелване.
Въпреки това при мекото време фермерите не могат да си позволят да не следят за хигиената на старите постелки, тъй като бактериите обичат да виреят във влажна постеля и по-топло време. Необходимо е да се гарантира, че оборите са почистени и добре проветрени със свеж въздух, който може лесно да влиза и излиза от помещенията, тъй като при такива условия е огромен рискът от поява на пневмония.
Наличието на бактерии, причинители на диария, мократа постелка и струпването на телетата в обора допринасят за появата и разпространението на заболяването. Диарията е най-големият убиец на малките телета в млечните ферми и въпреки че пълното премахване на бактериите във фермите е трудно, броят и тежестта на случаите могат да бъдат намалени.
Състоянието на теле с диария се отличава с воднисти изпражнения и е резултат от силно увредено черво, което води до загуба на неговата правилна функция, което кара телето да губи соли и вода. Първоначалното увреждане на червата е причинено от паразити и след като щетите бъдат нанесени, телето ще страда, докато червата не бъдат възстановени.
Това състояние най-често се причинява от паразити като криптопоридии и кокцидии или вируси като ротавирус и коронавирус. По-рядко причина може да бъдат бактерии като салмонела и ешерихия коли (E.coli). Телетата, при които симптомите се наблюдават, трябва незабавно да бъдат отделени от групата, за да се спре разпространението на инфекцията към останалите животни.
При симптоми на диария е необходима незабавна хидратация на телето с поне 4 литра течност и след това още 4 литра, за да се компенсира загубата на течности. Телето трябва да получи едно или две допълнителни хранения с около 2 литра електролити или някакъв вид качествен разтвор за рехидратация.
Ако телето е твърде слабо, за да суче или пие електролити, необходимо е да се постави стомашна сонда. Електролитите не трябва да заместват млечните храни и телето трябва да продължи да получава мляко през целия ден, което ще спомогне за възстановяването и заздравяването на червата.
Ограничаване на причинителите на диария
Рядко се случва, целият сезон на отелване да премине без случаи на диария при малките телета, тъй като борбата с паразитите и бактериите може да бъде много трудна. Добрата хигиена е ключът, когато става въпрос за предотвратяване на диария при телетата, като стопаните трябва да се уверят, че телето е в сухо и удобно помещение.
За да се уверите, че мястото на телетата не е прекалено влажно, коленичете и ако платът се навлажни, необходимо е да добавите допълнително слама. Независимо дали боксът е индивидуален за всяко теле или е общ, необходимо е да бъде добре почистен.
Чистотата на оборудването за хранене също е от решаващо значение и не бива да бъде пренебрегната на този етап, тъй като много телета може да получават храна само веднъж на ден. Уверете се, че всички биберони и кофи са старателно измити след всяка употреба. Оборудването за хранене трябва да се измива старателно с гореща вода след всяко хранене, както и да се почиства с препарат за отстраняване на котлен камък след няколко хранения.
Относно новородените телета, те се нуждаят от качествена коластра, така че да получават адекватни количества имуноглобулини, за да се справят с болести и инфекции. Дали едно теле ще остане здраво или ще получи диария, това се определя от баланса между неговата устойчивост и нивото на инфекциозното натоварване, на което е изложено.
Коментари