В Северна България рентите са 70-80 лв./дка, но на места достигат и 90 лв., а в Южна България остават в рамките до 50 лв.

Ваня ВЕЛИНСКА

Сделките за земеделска земя са намалели значително през последната година, показва статистката. Основни купувачи остават земеделските производители, а цената на земята ще зависи от цените на агрокултурите, както и от разходите на декар.

Земеделците са убедени в предимствата да обработват собствена земя, затова и на повечето места те са основни купувачи, но те са много селективни в покупките си, коментира Евгений Орашъков, председателя на Българската асоциация на собственици на земеделска земя (БАСЗЗ). В повечето случаи купуват в землищата, в които работят. При текущата конюнктура повишение на цените на земята в краткосрочен план не се очаква.

Според данни от аграрния доклад за 2024 г. площта със селскостопанско значение у нас е 52,1 млн. дка, обработваните земи са 34,7 млн. дка, като необработените - са 2,1 млн., което е 3,9% от площта със селскостопанско значение. Цифрите са константни, с малки промени в последните години. Това показва, че потенциалът на обработваемите земи в България е постигнат и не се очаква да се „появят" нови земеделски земи.

По отношение на състоянието на пазара на земеделски земи Орашъков посочи, че в последните две години са настъпили сериозни промени, като от прогнозируем той се е превърнал в силно фрагментиран и локален пазар за по-голямата част от страната. Спад на покупните цени има до 20%, но в отделните райони положението е различно. Освен това част от корпоративните купувачи са се оттеглили и причините за това са няколко - конфликта в Украйна, „Зелената сделка", цените на пазарите на зърнени и маслени култури от началото на войната, а не на последно място и климатът, който в последните години се характеризира със засушаване.

Най-високи са цените в Северна България, където се движат между 1500 и 2000 лева. В област Стара Загора също достигат високи стойности до и над 1800 лв./дка.

Националният статистически институт публикува данни и за средните ренти по региони, където определено се запазва разделението на два основни региона - Северна и Южна България. В Северна България цените масово са между 70 и 80 лева на декар, като в определени региони достигат до 90 лева на декар, а в Южна България цените остават в рамките до 50 лева на декар. Това са ренти и наемни плащания, които са договаряни през месеците март-април-май миналата година, когато е периодът за сключване на наемите за договор за следващата година. От друга страна, следва да се има предвид, че тази година срокът за подаването на сключените договори е 30 юни, напомнят от БАСЗЗ.

Още за цените на земеделската земя и рентите четете в новия брой на в. "Български фермер" от 7-13 април