Изискванията за социална условност се прилагат само към работодателите в земеделието, не и към самонаетите лица

Проверките на фермерите за спазване на трудовото законодателство ще се извършват според плановете на Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда". Това може да включва регулярни проверки или извънредни инспекции при сигнали за нарушения на трудовото законодателство. Процесът може да включва и преглед на документи, и инспекция на работното място. Това пише в специалния наръчник за фермери за спазването на социалната условност, който пусна Министерството на земеделието и храните. От 1 януари 2025 г. са предвидени санкции за нарушения под формата на намаления в директните плащания.

Оценката на съответствието на земеделските стопани с изискванията за полагане на труд обхваща следните аспекти: наличие на трудови договори, включително договори за сезонна заетост; трудовият договор да е предоставен на работника или служителя преди постъпването му на работа; промените в трудовото правоотношение да са в писмена форма с подписи на двете страни; да са спазени изискванията за изпитателен срок; да са спазени условията за минимална предвидимост на работата и при провеждане на обучение.

Спазване на изискванията за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд включва оценка на риска и обучение; служби за защита и превенция; оказване на първа помощ; борба с пожарите; записване и докладване на трудови злополуки; консултации и подходящо обучение по безопасност и здраве на работниците.

Спазване на изискванията за оборудване включва техническа поддръжка; разписване на правила и инструкции за работа с работното оборудване и използваните материали, провеждане на инспекции, подходящо обучение и информация на работниците относно оборудването; прилагане на ергономични принципи по време на работа.

Препоръки към работодателите:

 Не допускайте до работа работник без трудов договор.

 Поддържайте актуална документация.

 Информирайте работниците за техните права и задължения.

 Осигурявайте необходимите обучения и ресурси за безопасност.

В наръчника изрично се уточнява, че

ДФЗ не извършва свои проверки

за спазване на трудовото законодателство,

за да налага санкции, а Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда" уведомява ДФЗ-РА за влязло в сила наказателно постановление или съдебно решение за нарушение на изискванията на предварителните условия в социалната сфера, извършени след 01.01.2025 г.

Приложение на намаленията

 Намаленията на помощта се прилагат върху общия размер на помощта, която е отпусната или предстои да бъде отпусната;

 Изчисляват се за календарната година, в която е установено неспазването на предварителните условия в социалната сфера;

 Ако неспазването е констатирано в предходна година, намалението се основава на плащанията, отпуснати през съответната година, като сумата се прихваща от предстоящата помощ.

Определяне размера

на намалението на помощта

Размерът на намаление се определя съгласно Методиката за определяне на размера на намаленията при неспазване на изискванията, свързани с условията на труд и заетост или задълженията на работодателите, произтичащи от правните актове, посочени в приложение IV на Регламент (ЕС) 2021/2115 на Европейския парламент и на Съвета от 2 декември 2021 година, която е утвърдена със Заповед № РД-06- 3/13.03.2025 г. на министъра на труда и социалната политика и, съгласно изискванията на чл. 56, ал. 3 от Закона за подпомагане на земеделските производители ще бъде обнародвана в „Държавен вестник". Съгласно Методиката при определяне на конкретния размер на намаленията на финансова помощ за съответните неспазвания са отчетени системите за контрол и правоприлагане в областта на социалното и трудовото законодателство, като се вземат предвид тежест, повторяемост, системност и умишленост на неспазването.

При установено неспазване на изисквания на предварителните условия в социалната сфера, включени в Приложението към настоящия наръчник, вземайки предвид категоризацията за продължителност - за първи път, повторяемост, системност или умисъл на неспазването, Държавен фонд „Земеделие" - Разплащателна агенция може да намали плащането от 3 до 15%, а именно:

 при неспазване на някое от изискванията за първи път размерът на намалението е 3%;

 при системност (едно и също неспазване повече от веднъж в рамките на една календарна година и/или повече от едно неспазванe на изискванията в рамките на една календарна година и не са налице повторяемост и/или умишленост) размерът на намалението е 4%;

 при повторяемост (неизпълнение на едно и също неспазване на изискванията продължава или се повтори веднъж в рамките на три последователни календарни години) размерът на намалението е 10%;

 при умишленост (всеки следващ случай на същото неспазване на изискванията, след установена повторяемост) размерът на намалението е 15%.
Така например при установено нарушение за работник без договор във ферма, в зависимост дали е за първи, втори или трети път санкцията е между 3 и 15% от плащането.

При неспазване на всичките 22 изисквания обаче (включени в приложението към наръчника), размерът на намалението е 100% от общата финансова помощ.
Предварителните условия в социалната сфера (социална условност) имат за цел да гарантират спазването на правилата в областта на трудовото право, както и да подобрят условията на труд на селскостопанските работници.

Правилата за социалната условност

не са нови или допълнителни изисквания,

а представляват приложимото законодателство, в областта на трудовата заетост, здраве и безопасност на работниците и минимални изисквания за безопасност и здраве при използването на работното оборудване.

Какво се проверява?

Правилата, които трябва да се спазват са свързани със следните области, обхванати от три европейски директиви:

Област „Трудова заетост"

o Прозрачни и предвидими условия на труд – Директива 2019/1152 на ЕП и на Съвета от 20 юни 2019 г.;

Област „Здраве и безопасност"

o Мерки за насърчаване и подобряване безопасността и здравето на работниците - Директива 89/391/ЕИО на Съвета от 12 юни 1989 г.;

o Минимални изисквания за безопасност и здраве на работниците при използването на работно оборудване по време на работа - Директива 2009/104/ЕО на ЕП и на Съвета от 16 септември 2009 г.

Конкретните изисквания от трите директиви са транспонирани в определени разпоредби от национално законодателство: Кодекс на труда; Закон за здравословни и безопасни условия на труд; Наредба № РД 07-8 от 13.07.2015 г. за условията и реда за предоставяне, регистриране и отчитане на трудовите договори по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда пред инспекцията по труда; Наредба за структурата и организацията на работната заплата; Наредба за работното време, почивките и отпуските; Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване; Наредба № 5 от 11.05.1999 г. за реда, начина и периодичността на извършване на оценка на риска; Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд

Кой подлежи на проверка?

Предварителните условия в социалната сфера се прилагат само за кандидати по интервенциите за директни плащания и/или по интервенциите в областта на селските райони по чл. 70, 71 и 72 от Регламент (ЕС) 2021/2115, които са подали заявления за подпомагане.

Изискванията се прилагат само за работодатели, а не за самонаети лица.

Област „Трудова заетост".

Прозрачни и предвидими условия на труд

1.1 Условия за наемане на работа

Преди постъпване на работа, работодателят е длъжен:

o Да сключи писмен трудов договор с работника преди започване на работата;

o Да предостави екземпляр на работника от договора, подписан от двете страни;

o Да предостави копие от вписването на началото на трудовото правоотношение, заверено от териториалната дирекция на Националната агенция за приходите (това изискване не се прилага при договорите по чл. 114а от Кодекса на труда - еднодневните трудови договори);

o Да информира работника за неговите трудови задължения, произтичащи от договора.

Трудовият договор трябва да включва:

o Данни за работодателя и работника;

o Място на работа;

o Наименование на длъжността и описание на характера на работата;

o Дата на сключване, начало на изпълнение на договора и продължителност;

o Основно и допълнителни трудови възнаграждения и периодичността на изплащането; o Продължителност на работния ден или седмица;

o Размер на платени годишни отпуски – основни, допълнителни, удължени;

o Срок на предизвестие за прекратяване на договора, който трябва да бъде еднакъв за двете страни.

  •  При промени в трудовите условия:

o Работодателят е длъжен да предостави писмена информация на работника или служителя за измененията преди те да влязат в сила.

Краткотрайна сезонна работа (чл. 114а от КТ)

  •  Еднодневни трудови договори могат да се сключват за краткотрайна сезонна селскостопанска работа (не повече от 120 дни в една календарна година за един работник).

o Работата по договор по чл. 114а от КТ не се признава за трудов стаж;

o Трудовият договор трябва да бъде сключен в писмен вид между работника и регистриран земеделски стопанин и да е подписан от двете страни преди началото на работния ден в два екземпляра – по един за всяка страна;

o Договорът трябва да съдържа:

  •  Данни за работодателя и работника; 
  • Място на работа; 
  • Наименование на длъжността; 
  • Възнаграждение за деня и дата на изпълнение на работата;
  •  Продължителност, начало и край на работния ден (нормална продължителност – 8 часа, с възможност за уговаряне на половин работен ден).

o Работодателят може да получи регистрирани образци на такъв вид договори от Портала за еднодневни трудови договори на електронната страница на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда" или от съответната дирекция „Инспекция по труда" по местонахождение на земеделския имот.
ВАЖНО! Наетите с еднодневни трудови договори запазват правото си на социално подпомагане и обезщетения за безработица.

Снимки:
04-1 Трактористите трябва да имат подписан от двете страни трудов договор
04-2 Всички работници на полето трябва да са инструктирани за безопасните условия на труд