Ако следите редовно нашия вестник и сайт, със сигурност знаете, че цветята не са само цветя и не са просто красиви. Днес ще ви дадем доказателства за това твърдение, при това подплатени с факти. Приятно четене.

Растения - репеленти

Най-често са силно ароматни и отблъскват неприятелите с аромата си. В тази група попадат тагетеса, алисума, всички билки и подправки.

Растения - атрактанти

Цъфтят много обилно и привличат в градината полезни насекоми. В това число обаче не влизат само опрашителите, а и хищните и паразитоидните хвърчащи твари. В литературата ще ги намерите с общо определение биоагенти. Можете дори да си купите от тях и да ги заселите умишлено в градината.

Растенията - капани

Привличат вредни насекоми, които впоследствие да бъдат уловени и унищожени от градинаря, а зеленчуците да останат непокътнати. Добри примери са латинките, теменужките и други

Растения - подобрители

Бобовите култури се смятат за подобрител на почвата. Техните корени влизат в симбиоза с азотфиксиращи бактерии. Азотът усвоен от въздуха при това странно приятелство остава в почвата за следващите растения. Едни от най-красивите бобови представители са люляков боб, декоративен грах, декортивно секирче, лупината и още много. След тях остава азот и то в лесноусвоима форма.

Растения - акумулатори

Тяхната функция е да проникнат в дълбочина в почвата чрез силната си коренова система, да извлекат от там възможно най-много хранителни вещества, които обикновено не са достъпни за повечето други видове с плитко разположени корени и да ги натрупат в листната си маса. От тук следва компостиране или мулчиране с тази надземна маса и освобождаване на всички натрупани елементи.

Физически, силните корени имат функцията и да аерират почвата. Такива растения са борагото и черния оман. В пермакултурните градини те са особено ценени.

Ядливи

Хрумвало ли ви е, че можете да ядете цветове и цветни пъпки? Всъщност, броколи, цветно зеле, артишок са именно цветни пъпки. Но цветове!? От цветя!? Не са малко онези, които могат да украсят чиниите с ястия и десерти. Важно е обаче да не използвате пестициди и да измивате добре цветчетата преди да ги вмъкнете в кулинарните си шедьоври.

Голяма част от цветята, които вече споменахме са именно с ядливи цветове. Латинките, тагетесите, теменужките, борагото. Към тях добавяме цветовете на всички видове лукови култури или поне на по-голямата част от тях, мъжките цветове на тиквовите култури, най-вече на готварските тиквички, цветчетата на някои детелини, на някои хризантеми и още много други.

Бъдете внимателни, защото прашецът в цветовете може да предизвика алергични реакции при някои хора.

Лечебни

Да вземем за пример невена. Цветчетата му са перфектната съставка за крем с мас, който успокоява рани, изгорено, напукана кожа и какви ли още не кожни проблеми. Невенът крие обаче още тайни.

Ако решите да си отглеждате невен с такава цел, потърсете лечебния. Неговите съставки са най-силни. И не се сърдете, че се самозасява в градината, а благодарете, че го имате и се радвайте на продължителния му цъфтеж, дори в мразовитите дни.

В тази графа можем да добавим и всички разкошни билки с по-невзрачни, но изумително ароматни цветчета - джоджен, мента, босилек, розмарин, мащерка, както и други знайни и незнайни герои.

Ароматни растения

За любителите на ароматите сме подготвили списък с градински и балконски парфюми. Например гарденията заслужава място в градината и на балкона. Жасминът, този уханен красавец може да омае всеки. Градинските рози - има ли нужда да описваме аромата им изобщо?

Още много цветя можем да изброим тук, включително и билки. Лавандулата обещава божествена терапия на подсъзнателно ниво. Между другото, нейният аромат е уникален и за сладкиши, и за напитки. В пликче от плат в гардероба върши чудеса. Опитайте!

Медоносни

Природата си знае работата. Рано напролет пчелите имат нужда от силна храна, от „хляб", който за тях се явява прашецът от цветчетата. Предизвикваме ви да се разходите навън и да проверите има ли раноцъфтящо растение, което не изобилства от него. Няма, нали?

През по-топлата част от годината изобилието от цветя за пчелите е много голямо, но вече има баланс между прашец и нектар. С други думи, ако искате да отглеждате пчели, не обръщайте внимание само на медоносни растения с много нектар, а отделете време и място и за онези, който изобилстват от цветен прашец.

Цвете за всяко кътче

Знаете, че цветното царство е огромно. Някои градинари обаче се затрудняват да намерят най-подходящите, особено когато става дума за отглеждане в контейнери. Други пък са създали разкошни балкони и веранди с разнообразие от цветя, билки, подправки, цитруси и други компактни дръвчета, храстчета и декоративни видове.

Смело можем да заявим, че всички растения, който се чувстват добре, отглеждани в контейнер, са идеални за украса на терасата и балкона.

Съветът, който можем да дадем, ако нещата не се получават е да се снабдите с качествени торове и да не пропускате подхранване, според препоръчителната доза и схема на препарата. Все пак, корените са ограничени от стени, субстрата и храната в него – също. А в едно затворено пространство е нужно само малко повече усилие.

Балконски красавици

Първенци сред балконските цветя, както знаем, са мушкатата и сакъзите. Естествено, те могат да бъдат разнообразени чрез смесено засаждане в контейнерите. Спокойно сред тях може да добавите бакопа, калибрахое, лобелия, алисум, декоративни треви, калдъръмчета и други цветя, които обичат слънце, а понасят и засушаване сравнително добре. Тук е мястото да вмъкнем, че и гореизброените видове ще работят и на балкона (с изключение на растенията - акумулатори).

Фаворити от по-нетрадиционните видове са лантаната, лизимахията, газанията, африканската маргаритка и много други.

Ако пък изложението е северно и сенчесто, то спрете се на фуксии, торении, импатиенси, декоративно листни растения и др.

Планински войници

Специфичните условия в планините налагат някои ограничения. Най-големият проблем е, че там сезонът е сравнително по-къс, а всички стихии на времето са доста по-остро изразени – от лятната жега през деня и по-ниските температури през нощта до поривите на ветровете, степента на осланяване, дъждовете и т.н.

В тези, да кажем по-сурови условия, не всяко цвете би се чувствало добре. Но пък не са малко и „войниците" способни да издържат на всякакви несгоди и капризи на времето.

Тук подреждаме на първо място еделвайса, луковичните цветя, коридалисите, примулите. За да разкрасим цялата топла част от годината, предлагаме още алпийски астри и диантуси, лоницерата, силенето, голяма част от здравецовите видове и др.

Сухоустойчиви герои

В последно време дъждовете не са кой знае колко, а и не са разпределени равномерно през годината. През лятото особено много се молим за дъжд. Има райони, в които с месеци не вали.

Ако имате вила в такъв район, която не можете да посещавате често, а искате да се радвате на красива градина, заложете на самозасяващи се видове като калдъръмчето и невена. Те няма да се уплашат от безводие. Обмислете също видовете подходящи за алпинеуми и скални кътове. Тук фаворити са седумите, семпервивумите и всички растения, които могат да съхраняват вода в една или друга своя част.