Компетентното разделяне на парцела на зони ще ви позволи да поставите всичко необходимо дори на малко парче земя: оранжерии, паркинг, цветни лехи и др. В миналия брой ви представихме видовете зони, а сега ще ви запознаем с техниките за зониране.

. Зонирането на градината може да се извърши с помощта растения. Това могат да бъдат жив плет, цветни лехи, контейнери с храсти и нискорастящи култури.

. Но в същото време могат да се използват и декоративни конструкции за определяне на границите на зоните на обекта: перголи, арки, огради.

. Ако предпочитате зониране със светлина, тогава е важно да помислите как ще изглежда районът не само през нощта, но и през деня. Тук може да са необходими допълнителни декоративни елементи.

. Във всеки случай, преди да започнете строителството, представете си как ще изглежда зоната след приключване на работата и разпределете пространството разумно. Така ще се предпазите от ненужни финансови и времеви разходи.
Комбинацията от техники ще позволи да се обозначат зони не само хоризонтално (моравна площ, цветна леха, пътека), но и вертикално (ограда, подпорна стена, пергола и др.)

Жив плет

Това е ограда от растителност, която не само ограничава територията, но ѝ придава и привлекателен външен вид. Най-често за такива огради се използват храсти и нискорастящи дървета: берберис, чемшир, тинтява, cotoneaster, спирея, туя, трън. Височината може да бъде до 40 см. Те често се използват за оформяне на зони за отдих. Живите плетове изискват висока поддръжка - редовно поливане, разрохкване на почвата, торене, санитарно подрязване и борба с насекомите.

Декоративна ограда, бордюр

Може да се използва като средство за разделяне на обекта на зони, както и като допълнение към ландшафтния дизайн или негов акцент. Обикновено се използва за визуално отделяне на жилищната зона от зоната за отдих, градината или зеленчуковата градина.

С помощта на такава ограда можете да фокусирате вниманието върху декоративен предмет, да подчертаете фонтан, езерце или алпинеум. Конструкцията може да бъде украсена с увивни растения.

Бордюрите са идеални за зониране, тъй като ясно определят границите на определена зона. Освен това те не хвърлят много сянка, така че няма да повлияят на растежа на други растения. За производството им са подходящи дърво, камък, бетон и тухла. Често се използват за зониране на детска площадка, тъй като тяхната ниска височина улеснява родителите да следят децата си.

Арка и пергола

Дизайнът на такива структури може да бъде много разнообразен. Често те се използват за отделяне на предната или входната част от други зони. Перголите могат да служат като основа за къта за отдих, тъй като осигуряват защита от слънцето и дъжда.

Арките обикновено се поставят над пътеки, на веранди или са вградени в живи плетове, за да дефинират визуално входа към зоната за сядане.

Такива малки архитектурни форми служат като независими градински декорации, но се използват и за вертикално озеленяване. Зелените стени от лози изглеждат много впечатляващи през топлия сезон. Можете да изберете не само декоративни листни растения, но и цъфтящи: клематис, катерещи рози, орлови нокти, настурция или боб.

Решетката може да предпази и нискорастящите растения от пряка слънчева светлина. Оптималната височина за такива конструкции е 2,5 метра, ширината - 1,5 метра.

Градински пътеки

В ландшафтния дизайн градинските пътеки изпълняват няколко функции едновременно: зониране, декорация и лекота на движението в обекта. Материалът, използван за направата на пътеките, зависи от предпочитанията и възможностите на собственика. Те могат да бъдат от бетон, облицовани с естествен камък, трошен камък, керемиди или тухли. Напоследък дървените пътеки стават все по-популярни. Посоките на пътеките и техните криви трябва да бъдат обмислени на етапа на планиране.

Извитите изглеждат много по-привлекателни от правите. По краищата на пътеките са разположени цветни лехи и нискорастящи храсти, добавя се и декоративно осветление.

Габиони

Представляват малка ограда от мрежа пълна с камъни. Те не са подходящи за всеки пейзаж, тъй като имат доста строг външен вид. Освен това е по-добре да ги използвате на големи площи, за да видите цялата им красота. Габионите поддържат формата си добре, устойчиви са на натоварвания и не губят цвят, когато са изложени на слънчева светлина. Най-добрите материали за прегради са розов гранит, кварцит, доломит, речни камъчета и пясъчник. За да се гарантира, че скалата е здраво задържана в мрежата, камъните трябва да са по-големи по размер от клетките на мрежата.

Много атрактивни са вложките от ерклез в габиони - парчета прозрачно или цветно стъкло, разположени линейно или под формата на шарка, с възможност за добавяне на осветление. Такъв габион ще стане не само разделител, но и допълнителен акцент в градината.

Денивелация (терасиране)

Зониране на площта може да се постигне и чрез терасиране. Ако повдигнете една част от градината и малко задълбочите другата, можете да получите няколко нива, на които да поставите зони за отдих, цветни лехи и други. Стъпки и пътеки могат да бъдат построени между нивата.

ВНИМАНИЕ! Важно е да помислите за дренажната система. По този начин може да се предотврати рискът от разрушаване на почвената покривка. Освен това преди строителството ще е необходимо да се укрепят склоновете с подпори от камък, тухли и дърво.

Осветление

Разнообразие от лампи може да служи като добър вариант за зониране. Има обаче значителен недостатък - ясните граници ще се виждат само след залез слънце. За озеленяването най-често се използват наземни или вградени лампи. Устройства с интересни абажури или китайски фенери са подходящи за организиране на зони за отдих. За осветяване на зоната с басейн е по-добре да използвате вградено осветление.

Цветни лехи, миксбордери

Предните градини, цветните лехи и миксбордерите също служат за зониране. Тесни цветни лехи могат да бъдат разположени на границите на зони или на входа на територията. За да сте сигурни, че композицията ви харесва през целия сезон, струва си да изберете растения с различно време на цъфтеж. Поставете високите в центъра на композицията или на заден план. Основното тук е да не прекалявате с цветовата схема. За да създадете ярък акцент, струва си да изберете няколко цъфтящи култури, а останалите да са в по-приглушени нюанси. Хризантеми, теменуги, флокс, невен и астри ще поддържат формата си добре в цветна леха.

СЪВЕТ: Цветните лехи от декоративни треви заслужават специално внимание. Групи от тях образуват ниски масиви от надземни треви, докато тръстикова трева или мискантусът могат да създадат големи паравани, които помагат да се отдели една зона от друга.

Контейнерно градинарство

Основното предимство на преносимите цветни лехи и цветни градини е мобилността. Контейнерите с растения могат да бъдат поставени навсякъде. В допълнение, такива насаждения не изискват големи площи - има място за тях дори в малка площ. Зонирането с помощта на контейнери няма да изисква много усилия. Трябва само да изберете подходяща саксия, да засадите растението в нея и да поставите съда на избраното място. Такива насаждения изглеждат добре близо до фасадите на къщи, в зони за отдих или на входа.