На изложбата бяха показани над 300 модела на колекционери от цялата страна
Изложение на колекционерски модели на селскостопански машини и техника очарова Стара Загора през уикенда. Бяха показани над 300 модела на трактори, комбайни, повдигачи, прикачен инвентар и дуги в различен мащаб. С най-много модели - около 70, се представи единадесетокласникът от Стара Загора Петър Кръстанов.


"В страната вече има над 1000 модела, а колекционерите са около 50. В Стара Загора показаха своите модели хора от Варна, София, Монтана, Стара Загора, Русе, Нова Загора. Все едно е популярното изложение на "БАТА Агро", но в мини мащаб", каза Тенко Пътев, организатор на изрожбата и един от първите колекционери на такива модели у нас. Днес той е на 26 години, запалил се по селстостопанската техника от времето, когато дядо му бил пазач на стопанския двор в родното му село Загоре. Сега Тенко завършва магистратура по земеделска техника в Тракийския университет в Стара Загора и работи като механик на селскостопанска техника - мобилна поддръжка в голяма фирма.
По принцип колекционерите купуват готови модели от производители в ЕС, Китай или САЩ, на място им прибавят допълнителни елементи. Например 19-годишният Владислав Василев от Айтос си пада по старите марки и е пребоядисал модели на трактори "Т 150 К" или камиони "Ифа" така, че да ги състари.

Някои от моделите са с лимитирани серии - до 2 хиляди бройки за целия свят, което ги оскъпява. На изложението бе показан например модел на комбайн на немската фирма "Клас", пуснат в продажба по повод 500-хилядния комбайн, произведен от фирмата.
Последно преди месец на пазара се появили и модели на гроздокомбайни, но не всички машини имат своите модели. Няма например на памукокомбайни или пък на популярните някога у нас съветски комбайни "Нива".
Понякога и българските колекционери се опитват да правят свои модели, какъвто е случаят с модела на претоварващо ремарке.
Колекционерите сами изработват модели на агросгради или на отделни ниви с различни култури, за да изглеждат машините им по-реални. Един от тези ентусиасти е Георги Генов от Варна, който работи в дирекция "Митници" и отделя всеки ден по 15 минути на хобито си като време за релакс и спокойствие. Неговите модели са главно в мащаб 1:87, наричан влаков мащаб, защото в такъв мащаб са моделите на движещите се влакчета.
Моделите на земеделките машини не могат да работят на полето, но част от тях са с радиоуправление и могат да светят, да въртят хедерите на комбайните и перките си, за издават шум. Специално за работата на Георги е нужно много търпение, защото се налага да пребоядисва моделите си с помощта на пинсета. Към това хоби го "запалил" баща му, който обаче колекционира модели на определен вид американски автомобили.
Коментари