През пролетта стопаните тръгват да купуват млади пилета, пуйки, патици или гъски. Но за да направите успешен избор, трябва да знаете какво да гледате.

1) При кокошките носачки
най-точният начин за определяне на възрастта е чрез палпиране на костите на пубисната симфиза. Те са разположени на корема, точно зад клоаката. Преди да започне снасянето на яйца, костите са плътно затворени. При възрастните кокошки костите на срамната симфиза се раздалечават, тъй като редовното снасяне на яйца влияе върху тяхната позиция. Разликата се усеща като допир.
Друг признак, макар и не твърде очевиден, е състоянието на хрущяла на костната кост. При младите птици хрущялът е нежен, гъвкав и лесно се огъва навътре. Колкото по-възрастна е птицата, толкова по-плътен става хрущялът, почти невъзможно е да се натисне.

2) Купуването на пуйки за разплод е едновременно по-лесно и по-трудно. Пуйките бързо наддават на тегло, така че младите пуйки се разпознават лесно по малкия им размер. Младите пуйки са по-активни и любознателни, но когато ги купувате, този фактор не може да бъде определен.

Продължителността на живота на една пуйка в задния двор е по-кратка от тази на кокошките носачки. Пуйките започват да снасят яйца по-късно от кокошките: на възраст 7-7,5 месеца за леките породи и на 8-9 месеца за тежките породи. През втората година яйценосността намалява с една трета, а през третата - с две трети.
Тъй като производството на пуешки яйца вече е сравнително ниско, приблизително 80-100 яйца годишно, в зависимост от породата, тогава, когато показателите намалеят, отглеждането на пуйките става напълно нерентабилно.

Възрастните мъжки пуяци също имат проблеми. Те бързо наддават на тегло, индивидите на възраст над 1 година стават тромави, което пречи на нормалното чифтосване.

Ако избирате пуйки за разплод,
обърнете внимание на състоянието на кожата на краката им. Колкото по-стара е птицата, толкова по-груба става кожата и толкова по-забележими са люспите. Този симптом се проявява при пуйките по същия начин, както при пилетата. Мъжките развиват шпори с възрастта.

Внимание! Сянката на кораловия цвят на пуйката също показва нейната възраст. Точно както гребенът на пилето става бледен с възрастта поради влошаване на кръвоснабдяването, така и коралите на пуйката стават бледи с възрастта. Тази характеристика не се отнася за мъжките, тъй като поради свадливия си характер пуйките често показват агресия, което води до прилив на кръв към коралите и брадата.

Интересна особеност, характерна само за пуйките с бяло оперение, е появата на контрастно петно на гърдите. При възрастните мъжки, на възраст 2 години, тесни черни пера започват да растат на гърдите, те са разположени в кичур. Същата функция се наблюдава и при възрастните пуйки.

Имайте предвид! Можете да познаете стария мъжки и по добре развитите пера на опашката, които са неговата гордост. За разплод е по-добре да вземете млади мъжки с къси пера на опашката.

  • Токачката

Развъждането на токачки в задния двор не е толкова разпространено, колкото отглеждането на кокошки и пуйки. Тази красива птица има много силен глас и неспокоен характер, който за собственика често надделява над вкуса на диетичното ѝ месо.
Токачките снасят първите си яйца на възраст 7-8 месеца. Въпреки това, началото на снасянето на яйца зависи от условията.

• Ако възрастта на полова зрялост падне през пролетта-началото на лятото, токачките снасят първите си яйца според възрастта си - на 7 месеца.

• При температури под +14°C и дневна светлина по-малко от 15-16 часа, началото на снасянето на яйца се отлага.

Токачките се характеризират с доста високо производство на яйца, 110-150 яйца годишно, в зависимост от породата. Производителността на токачките намалява след 2-3 години, приблизително същата като тази на пилетата.

Напомняме! Месото от токачките е по-влакнесто и по-сухо от пилешкото или пуешкото месо, така че не се препоръчва да държите токачки по-дълго от първия период на снасяне на яйца. В противен случай месото става твърде жилаво.

Затова броят на токачките носачки

трябва да се подновява ежегодно

Внимание! Изключително трудно е да се направи разлика между пола на младите токачки. Първите разлики се появяват едва на възраст 5-6 месеца. Оперението на женските става по-тъмно, те започват да изпреварват мъжките по височина и размер - интересна особеност, която не е типична за други домашни птици. Мъжките могат да бъдат разпознати по по-големите им глави и мощен клюн.

Цветът на перата на токачките

се променя с възрастта

Перата на младата токачка имат бежов оттенък. С наближаването на полова зрялост се появява черна и пъстра окраска. Колкото по-възрастна е птицата, толкова по-очевиден ще бъде моделът върху оперението.

При възрастните токачки на главата им расте структура, подобна на гребен, т.нар. „шлем". А в основата на клюна се появяват забележими израстъци и обеците на птицата стават по-дълги. При по-възрастните токачки се появяват контрастни пигментни петна по скалпа.

С възрастта токачките стават по-шумни и тембърът на гласа им става по-груб, това е друг фактор, на който си струва да се обърне внимание при избора на птица за разплод.

  •  Патиците

Мускусните патици или индо патиците започват да снасят яйца на възраст 6-7 месеца. Пикът на снасянето на яйца настъпва през първата година. Броят на яйцата в гнездото постепенно нараства от 8 на месец на възраст от 6 месеца и до 24 на месец на възраст от една година. След това производството на яйца постепенно намалява.

Мускусните патици се заменят с

резервни млади животни всяка година!

Можете да разпознаете старата мускусна патица по външния ѝ вид:

  •  колкото по-възрастна е птицата, толкова по-голяма е площта, заета от червените корали около очите ѝ.
  •  при младите мускусни патици те само очертават контура на окото с диамант, докато при птиците на възраст 2-3 години и повече коралите растат, затваряйки се в задната част на главата.

Ако трябва да купите възрастна патица, обърнете внимание на състоянието на краката ѝ. Младите патици имат малки прави нокти на краката си. Когато птицата узрее, ноктите стават по-големи и поради движението на сушата се обръщат в различни посоки.

Лентата на лапите става по-здрава и по-груба с възрастта. А самите лапи се покриват с рогови израстъци. Младата патица има израстъци на краката си, които приличат на плочки, гладки и спретнати. При по-старите екземпляри част от „плочките" падат, а останалите фрагменти от израстъци са разположени хаотично.
Патиците рядко се отглеждат за яйца, те се ценят повече заради мазното и вкусно месо. Бързият растеж и наддаването на тегло ви позволява да отглеждате 1-2 поколения патици на сезон, закупувайки еднодневни или пораснали патета.

Водолюбивите породи патици нямат корали около очите си. Тук, за да определите възрастта, трябва да обърнете внимание на оперението. При възрастните патици, особено при мъжките, перата на крилата са напълно оформени и имат равномерен наситен цвят. При младите индивиди крилото е кафяво, с кафяви петна. При по-възрастните водолюбиви патици върху тъмно оцветените пера се появяват бели петна, сякаш перото губи пигментация.

Възрастта на белите водолюбиви патици може да се определи по състоянието на перата им. При младите индивиди перата са лъскави и гладки, но при по-възрастните стават матови. Обърнете внимание на състоянието на клюна. Младата патица има светъл, лъскав клюн.

Важно! Колкото по-стара е водолюбивата патица, толкова по-износен изглежда клюнът и в основата му се появяват гънки на кожата.

  • Гъските

Гъските започват да снасят яйца на възраст от 7 месеца. През първата година тяхното производство на яйца е сравнително малко - около 100 яйца. Но през втората и третата година производството на яйца се увеличава, добавяйки 10-15% годишно. Едва след 4-ата година показателите започват постепенно да намаляват, така че семейство гъски понякога живее във ферма в продължение на 5-6 години.

Не е лесно да различите младите гъски от старите дори в собственото си стадо. До есента, когато младите птици достигнат размера на възрастни птици, те стават почти неразличими. Ако купувате гъски отвън, тогава няма да имате с какво да ги сравните.
Достопочтената възраст на гъската се разкрива по клюна и краката. Младите индивиди имат по-малък клюн, който е разположен строго хоризонтално. Младата птица все още не е имала време да счупи клюна си: той е гладък, лъскав, ярко оранжев в началото, младите птици запазват черна граница на върха на клюна. С течение на годините човката се износва, върхът ѝ побелява, а по човката се появяват пукнатини. Младите индивиди имат ярки жълто-оранжеви лапи, гладки, лъскави мрежи. Колкото по-стари са гъските, толкова по-уморени изглеждат краката им. Цветът става оранжево-кафяв, по-близо до тухла, а кожата на мембраните става груба, изсъхва и върху нея се появяват пукнатини.

Внимателният купувач ще забележи и качеството на оперението. Младите гъски имат гладки, лъскави пера, докато старите имат матови пера. Колкото по-възрастна е птицата, толкова по-груби стават предпазните пера. Перата на младата гъска са гъвкави и могат лесно да се огъват, докато перата на по-старата гъска стават по-груби.

Пуйките бързо наддават на тегло, така че младите пуйки се разпознават лесно по малкия им размер
Пуйките бързо наддават на тегло, така че младите пуйки се разпознават лесно по малкия им размер
Перата на младата токачка имат бежов оттенък. С наближаването на полова зрялост се появява черна и пъстра окраска
Перата на младата токачка имат бежов оттенък. С наближаването на полова зрялост се появява черна и пъстра окраска