Водата в язовир "Жребчево" е достатъчно за нормален поливен сезон. Това съобщи в интервю за БТА инж. Пламен Иванов, управител на "Напоителни системи" - клон Сливен, помолен да коментира декларация от Българската аграрна камара (БАК), с която се алармира за критично състояние на водния ресурс, необходим за земеделското производство.

"Към момента обемът на язовир "Жребчево" е 138 млн. куб. м, посочи той. Очаквам с пролетните валежи и снеготопенето нивото на водата да се покачи преди поливния сезон. Но всичко зависи от дъждовете през април и май. Има достатъчно вода, което е по - важно за земеделците, за да са спокойни. Няма основание за тревога, при наличие на проливни дъждове, каквито наблюдаваме през последната седмица. Нивото е нормално за този период от годината. В много сушавите години притокът на язовира е около 140 млн, а разходът ни за напояване е около 100 млн. Така че дори и при поредица от сушави години, вода за напояване на земеделците ще има", каза той. По думите му пълният капацитет на язовира е 400 милиона куб. м.

"Обикновено напоителният сезон за земеделските производители започва в началото на май", каза Пламен Иванов. Очаквам да има засилен интерес за напояване след Великден, въпреки че вече има заявено питане от доста водоползватели. За да ползват услугите на "Напоителни системи", кандидатите първо трябва да подадат заявка, всички наши техници, които са на терен я предоставят на клиента. След попълването й, в рамките на 5 дни, ние сме длъжни да подадем вода".

По думите на управителя на "Напоителни системи" - клон Сливен, всяка година има увеличение на площите, които се напояват заради променящия се климат и засушаването. През 2024 г. са поливани 54 145 дка, а очакванията за 2025 г. са площите да са 69 000 дка, което е увеличение с 27,4 на сто. През миналата година най-много са напояваните площи с царевица - 50 400 дка, следвани от овощни градини - 5000 дка и зеленчуци - 2300 дка.

Няма промяна в цената на водата за напояване в Сливенско, тя се запазва като миналогодишната. "Нашата цена се оформя двукомпонентно, обясни инж. Иванов. На декар тя е 15,54 лв., като кубик вода е 0,20 лв. Водоползвателите могат да предпочетат отчитане по водомерно устройство или по поливна и напоителна норма, каквато имаме за всяка една култура. Заплаща се на поливки изразходено количество водни маси".

БТА припомня, че бяха извършени ремонти на съоръженията за близо 10 милиона лева европейски средства по мярка 4-3 от Програмата за развитие на селските райони.