Европейската комисия разгледа твърденията за данъчни измами при износа на марокански домати за ЕС. Испанският евродепутат Кармен Креспо изрази загриженост във връзка с ограниченията за безмитен износ на Мароко. Европейският комисар по земеделието Кристоф Хансен отговори, като заяви: „Този внос е в съответствие с условията на Споразумението за асоцииране от 2012 г." Той уточни, че мароканските домати, които надвишават тарифната квота, остават законни, ако се плащат мита.
(От 2019 г. до 2024 г. митническите органи са събрали приблизително 81 млн. евро под формата на мита от този внос. Хансен призна, че от 2019 г. насам мароканските домати са надхвърлили договорената квота, но подчерта, че този внос се придържа към търговското споразумение. „Вносът извън квотата подлежи на облагане с мита и следователно е в съответствие със споразумението между Мароко и ЕС", потвърди той.
Креспо призова за разследване на това, което тя определи като „измама" поради превишените безмитни квоти, оценявайки данъчните загуби на над 71,7 млн. евро от 2019 г. насам. В отговора си ЕС отхвърля тези твърдения.
От 2014 г. до 2023 г. Мароко е разширило производството си на домати със 17,36%, като е увеличило продукцията си от 1,23 млрд. кг до 1,44 млрд. кг, засилвайки позициите си на пазара на ЕС, отбелязва FreshPlaza. Испанските производители изразяват загриженост от тази конкуренция, като я разглеждат като заплаха за техния отрасъл.
През февруари 2024 г. земеделските производители в Алхесирас, Испания, протестират срещу мароканския внос, като се позовават на нелоялна конкуренция. Транспарантите обвиняват Мароко, че наводнява пазара с нискокачествени стоки, което отразява по-широкото недоволство от конкуренцията извън ЕС.
Освен това, както EastFruit вече съобщи, мароканските износители активно проучват нови възможности извън традиционните пазари. През април 2025 г. проектът, ръководен от ФАО/ЕБВР, и FoodEx Мароко ще организират търговска мисия в Сингапур и Малайзия, чиято цел е да укрепи връзките между Мароко - един от водещите световни доставчици на пресни и замразени продукти - и Югоизточна Азия, регион, в който вносът на плодове и зеленчуци бележи стабилен ръст. Тази инициатива ще предостави на мароканските износители ценни познания и достъп до развиващите се пазари, като засили позицията на страната като световен лидер в производството на плодове и зеленчуци с високо качество.
Коментари