Защо да харчите пари за готови препарати, ако някои от тях могат лесно да бъдат заменени с обикновен оцет? Този продукт е безопасен и ефективен - с една дума това, от което се нуждаете за двора и градината!
Оцетът е течност с остър кисел вкус, която е широко използвана по целия свят. Най-голямо приложение намира в кулинарията като подправка и консервант. Но това не е всичко, което известният продукт може!
Благодарение на своя състав, оцетът е намерил приложение и в козметологията, народната медицина и дори в градинарството. Обикновено се използва трапезен оцет, който представлява 3-15% разтвор на оцетна киселина. Но има и други видове оцет: ябълков, винен, балсамов и др.
Като цяло ще говорим за 9%-ен трапезен оцет, освен ако не е отбелязано друго.
1. За обработка на семена
Искате ли да ускорите покълването на семената 2 пъти? Уморихте ли се от покълването на бавнопоникващи семена? Вземете 1 част оцет и го разредете в 9 части вода. В получения разтвор накиснете марля или плат и завийте в него семената.
Времето за обработка е както следва:
• 24 часа – за семена от магданоз, копър, моркови, пащърнак и други бавнопоникващи растения;
• 12 часа – за семена на домати, пипер и патладжан;
• 7-8 часа – за семена на краставици, тиква и тиквички.
След това изсушете малко семената и посейте. Резултатът няма да се забави!
2. За борба с вредителите
Оцетът ще предпази растенията от колорадски бръмбар, листни въшки, кръстоцветни бълхи, гъсеници по зелето, червеи и мухи. Най-ефективно е с него да се третират насажденията в началото на сезона, когато количеството на вредителите все още не надвишава допустимите граници. Насекомите ще бъдат принудени да напуснат, в търсене на по-благоприятни условия за живот. Разтворът на оцет може да се използва и като превантивна мярка.
Острата миризма ще отблъсне вредителите и ще им попречи да снасят яйца по листата.
0 Срещу колорадски бръмбар: Разредете 100 мл оцет в 10 литра вода и добавете 200 г горчица на прах. В сух и безветрен ден напръскайте картофите и почвата в лехите. Препаратът е достатъчен за третиране на минимум 100 кв. м.
0 Срещу листни въшки: Разредете 150 мл оцет в кофа с вода и напръскайте засегнатите растения.
0 Срещу кръстоцветни бълхи, зелеви пеперуди и червеи: Разредете 30 мл оцет в 8 литра вода и напръскайте зелето, репичките, хряна и дайкона.
0 Срещу охлюви: Разредете 100 мл ябълков оцет в 300 мл вода и напръскайте засегнатите растения.
Правете третиранията на всеки 3-4 дни, докато вредителите изчезнат. Също така не забравяйте да привлечете птици и полезни насекоми в двора.
0 Против мравки: Разредете 1 литър оцет в 1 литър вода и полейте мравуняка.
В 1 суп. лъж. се съдържа около 15-16 мл оцет. (5-3)
Вземете предпазни мерки при работа с оцет. Носете ръкавици и, когато пръскате, поставете маска на устата, за да се предпазите от киселинни изпарения.
3. За привличане на пеперуди-вредители
За да спасите градината си от нашествието на гъсеници, хванете пеперудите, които снасят яйцата си по растенията ви. Смесете 1 литър вода и 50 мл ябълков оцет, след което изсипете примамката в изрязана пластмасова бутилка или друг ненужен контейнер. Пеперудите ще бъдат привлечени от миризмата и ще се удавят в течността. Не е необходимо да покривате съда отгоре, насекомите няма да излетят от капана.
По-добре е да направите няколко примамки и да ги окачите на различни места в градината.
Когато разтворът изветрее, приблизително на 10 дни, проверявайте и изпразвайте бутилките и зареждайте с пресен разтвор. В края на сезона ще забележите, че реколтата ще остане почти недокосната. И всичко това без използването на химикали!
4. Срещу гъбични заболявания
Градинските и зеленчуковите култури често страдат от гъбични заболявания. Ако лятото се окаже студено и дъждовно, реколтата е застрашена! Но малко хора знаят, че оцетната киселина може да намали активността на гъбичките. В кисела среда те умират и не могат да се възпроизвеждат. Можете да третирате домати, краставици, тиквички, декоративни и овощни храсти и дървета с разтвор на оцет. Ето и рецептата.
Разредете 120 мл оцет в 10 литра вода и напръскайте растенията.
Третирайте засегнатите растения на всеки 5-7 дни. Продуктът може да се използва и за предотвратяване на брашнеста мана, мана, черни листни петна и други заболявания. В този случай провеждайте редовни обработки на всеки 2 седмици, с изключение на периода на цъфтеж.
5. За борба с плевелите
Химичният състав на оцета позволява да се използва успешно в борбата срещу плевелите. Само няколко третирания и те ще изчезнат за дълго време. Кипнете литър вода и добавете 75 мл оцет, 40 г сол и 1 суп. лъж. течен сапун. Охладете сместа преди пръскане. Младите плевели умират бързо след третирането. При по-зрелите растения кореновата им система може да се запази, така че третирането е добре след известно време да се повтори.
Пръскайте в сух, безветрен ден, като се уверите, че разтворът не влиза в контакт с култивирани растения.
6. За подхранване на растенията
С помощта на оцет можете да провокирате буйния цъфтеж на хортензии, азалии и други растения, които обичат кисела почва. Разредете 100-120 мл оцет в 10 литра вода и полейте растенията в корена един месец преди фазата на бутонизация. Правете това на всеки 7-10 дни. Веднага щом се появят цветове, спрете поливането с оцет.
За да удължите живота на букета от рязан цвят, добавете във вазата 1-2 суп. лъж. оцет на 1 литър вода.
7. Срещу мишки в селска къща
Мишките се размножават бързо и са невероятно всеядни. Но те не понасят миризмата и вкуса на оцета. Има два начина да ги „изплашите". Най-простият: Разположете отворени съдове с оцет из избата и в стаите. Малко по-трудоемък е вторият вариант - направете топчета от брашно и оцет и ги поставете на местата, където сте забелязали, че се появяват мишките. Скоро ще забележите, че активността на гризачите е намаляла.
8. За определяне на киселинността на почвата
Киселинността на почвата е един от най-важните фактори за получаване на добра реколта. Има много начини да я определите. Можете да направите това бързо и евтино с помощта на оцет.
За експеримента вземете пръст не от повърхността, а от дълбочина около 30 см. Поставете почвата върху филм или дъска и я полейте с оцет. Гледайте реакцията. Ако се появят мехурчета, почвата е алкална, ако има леко съскане, тя е неутрална. Ако няма реакция към оцета, почвата е кисела и си струва да работите върху нейното подобряване.
9. Против комари
Ако комарите и други кръвосмучещи насекоми ви притесняват, докато работите в градината, пригответе си домашен репелент. Смесете равни части оцет, растително масло, шампоан и нанесете върху откритите участъци от кожата.
Оцетът също може да помогне за облекчаване на болката от ухапване от комар. За да направите това, намажете засегнатата област с оцет и втрийте малко сода за хляб.
10. В селската къща
На вилата или селската къща винаги има какво да се измие и подреди, но няма достатъчно време за всичко. Оцетът ще ви дойде на помощ, като ви позволява бързо да почистите голямо разнообразие от петна. Обикновено оцетът се разрежда с вода в съотношение 1:1 или 1:2, в зависимост от степента на замърсяване. Понякога се използва чист оцет, включително за накисване. Опитайте да почистите:
• ръждясал градински инструмент;
• кухненски прибори;
• водопроводни инсталации;
• градинските пътеки, верандата;
• градински мебели;
• петна по дрехите.
Оцетът ще ви помогне да премахнете петна от горски плодове и зеленчуци от ръцете си и да премахнете неприятните миризми от хладилника, кофата за боклук или шкафа – просто избършете всички повърхности с него.
11. Първа помощ за хоби-градинаря
Винаги е добре да имате комплект за първа помощ с готови лекарства на вилата или къщата на село. Но понякога се случва нещо да ви липсва. Тогава обикновеният оцет идва на помощ!
Разтегнали сте мускул? Разредете 1 суп. лъж. оцет в 100 мл вода, накиснете парче плат в течността и наложете върху болното място за 30 минути. Болката ще отшуми. Ако ви боли гърлото, пригответе следния разтвор: на 100 мл вода добавете 1 ч. лъж. ябълков оцет и с получения разтвор правете гаргара на всеки 1,5 часа.
След работа в градината кожата на ръцете често е загрубяла. За да се отървете от напуканите длани, смесете любимия си крем за ръце с равно количество ябълков оцет. Всяка вечер преди лягане втривайте получения продукт в кожата си.





Коментари