Иновация от „Лидеа" е технологията BOOST & GO за обеззаразяване на семената
Царевицата е сред основните култури за страната ни, въпреки че земеделците са силно разколебани относно отглеждането ѝ за предстоящия пролетен сезон. Специалистите от семенарските фирми призовават фермерите да не се отказват от зърнената култура, а да проучат добре пазара и да изберат най-подходящите хибриди за стопанствата си.
В поредица от срещи в края на миналата година фирма „Лидеа" представи портфолиото си от пролетници - слънчоглед, царевица и сорго. Продуктовата листа на царевицата е изключително богата, като включва хибриди с различна зрелост, а също и насоченост. Семенарската компания се гордее изключително много с линията си
Tropical Dent, която е създадена
за по-стабилно и устойчиво производство,
за да могат хибридите да се справят
при по-неблагоприятни климатични условия. Генетиката се базира на кръстосване на вече познати линии хибриди с диви форми и постигане на хетерозисен ефект. За целта се изпитват стотици хибриди и се правят множество опитни полета в Европа, което позволява да се изберат най-добрите за определени условия. Например за Източна Европа, включително и за България, селекционерите целят хибридите да се справят при по-трудни почвено-климатични условия, където водния и температурен стрес са определящи. А целта е растенията да успеят да развият възможностите си въпреки тези неблагоприятни условия.
Един от новите хибриди в портфолиото ни е LID 5410, с генетика Tropical Dent, разяснява Георги Мандински от екипа на „Лидеа". Той е с 440 по ФАО и е с насоченост зърно. Растенията не са много високи, имат средна височина на залагане на кочана. Хидридът може да се засее по-рано. Растенията се справят отлично при дефицит на вода, но и при излишък, както и при други стресови ситуации. При оптимални условия може да даде добиви около 700-1100 кг/дка. Хибридът не се препоръчва за поливни условия.
През миналата година е отчетен добив в Селановци - 518 кг/дка.
ЕС Милади - 350 по ФАО. Това е най-продаваната царевица на компанията. Един от най-разпознаваемите хибриди у нас, но и в Европа. Растенията се отличават с добро развитие по време на вегетацията, дори и през миналата трудна година, в сравнение с други в тази ФАО група, като разликата в добивите са с 50-80 кг/дка повече в полза на Милади. Според агрономите на фирмата
хибридът заслужава да присъства
на полетата, тъй като се отличава със
стабилност в представянето
както в суха, така и в една интензивна година. На полета, където е имало валежи, добивите от него достигат 1200 кг/дка.
LID 4040 - 380 по ФАО. Растенията развиват мощна коренова система, имат бърз начален старт. През миналата година много добре са преодолели ниските температури по време на формирането на 3-4-ти лист. Хибридът образува издължен кочан, зърната са с много висока хектолитрова маса. Посевът е с ясно изразен стей грийн ефект, който позволява при късни валежи растенията да продължат развитието си, следователно и това да осигури допълнителен добив.
През миналата година в Северозападна България са отчетени добиви около 400-450 кг/дка.
LID 4101C - 370 ФАО. Хибридът се представи добре при тежките условия през изминалия сезон, като на места е отчетен добив 800 кг/дка. Така че той е подходящ както за сухи и стресови периоди, така и за добри. Растенията образуват клиновидни листа. Сутрин те са широко отворени, а през деня, когато стане топло, те се свиват максимално, за да се запази влагата. Хибридът образува дебели кочани с отлично озърняване. Друго предимство, на което обръщат внимание специалистите, е, че
хибридът няма проблем с опрашването
при високи температури,
както се видя миналата година.
На опитно поле в Северозападна България при хибрида е отчетен добив от 380 кг/дка, а при друг опит с хибриди от всички групи по ФАО - 540 кг/дка.
LID 4111C - 410 по ФАО. Това е хибрид за стопани, които искат максимум от полетата си. Той е интензивен, подходящ е за години с повече дъждове. Растенията образуват дълъг и дебел кочан. Хибридът се нуждае от подходящи условия, за да покаже потенциала си.
През 2023 хибридът е отчел едни от най-добрите резултати в опитните полета - над 1300 кг/дка при неполивно отглеждане.
LID 2020C - 280 по ФАО. Ранното предложение в продуктовата листа на компанията. Хибридът се представя еднакво добре в суха и екстремна година, но и в дъждовна.
Подходящ е да се отглежда
при поливни условия
През миналата година са получени добиви в Бутан - 880 кг/дка. Във фенофаза 3-ти лист са настъпили жегите, но са направени две поливки, които са помогнали за тези резултати. Добивите при неполивно отглеждане са малко над 400 кга/дка.
LID 7001C - 600 по ФАО. Нов хибрид, подходящ само за поливни условия. Има висок добивен потенциал, като може да достигне до 1800 кг/дка при добро отглеждане и добри почви. Хибридът е една от най-добрите царевица при поливни условия.
ЕС Субмарин - 240 по ФАО. Хибридът е много пластичен - подходящ за всякакви условия, както и за втора култура. Растенията имат бърз начален старт, устойчиви са на полягане.
LID 3306C - 300 по ФАО. Интензивен хибрид, подходящ за оптимални условия на отглеждане. Растенията сa толерантни на високи температури при важните фенофази от развитие на културата.
ЕС Метод - 380 по ФАО. Хибридът е подходящ и за зърно, и за силаж. Познат и предпочитан хибрид от производителите, доказал се е през годините. С висок потенциал за добив. Зърното много бързо отдава влагата в края на вегетацията.
Керала - 420 по ФАО. Хибридът е много пластичен, но се препоръчва за Източна България.
Фирма „Лидеа" предлага и силажни царевици - дуо системата е добре позната, ориентирана е към животновъдите, разяснява Дилян Савов, регионален търговски мениджър за Западна България. DUO SILO е комбинация от два хибрида, които се сеят заедно, за да се постигне отлично опрашване, по-добро качество на силажа, както и добив. Силажът може да се ползва и от биоцентралите, вече има на доста места в страната. Цената, която към момента, е около 105-110 лв. на тон, е добра. И ако в лоша година може да се изкарват между 2 и 3 тона/дка силаж, то в по-добра - 5-6 т/дка, което е стимул да се търси пазар. Препоръката е да се използват сеялки с отделни секции - при наличието на два хибрида е по-добре те да се сея отделно, тъй като са с различна фракция.
СS Колония - 600 по ФАО се предлага и отделно. Хибридът е с висока производителност и енергийна стойност, т.е. ориентиран е за силаж. Много пластичен хибрид. Растенията са високи, залагат високо кочана. Отличават се със стей грийн ефект до края на вегетацията.
И другата иновация от „Лидеа" е BOOST & GO. Това е технология за обеззаразяване на семената, в която се използват много активни вещества събрани в едно. В BOOST & GO са комбинирани 4 решения, създаващи кумулативен ефект. Първо, има хранителни вещества, които активират покълването на семената, второ - осигурява се защита през фазите на покълване и поникване, трето - съдържа биостимулат за активиране на метаболизма на растенията за ранно развитие на жизненост и биомаса и четвърто - има прилепител за отлично покритие и прилепване на активните вещества. Предимствата са осигурено покълване, подобрена хомогенност на посева, защита през ранните фази и запазване на генетичния потенциал на културите.
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/007/Image_19839007_811_0.jpg)
![Фирмата проведе срещи със земеделски производители в цялата страна
Снимки: Ваня Велинска](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/014/Image_19839014_811_0.jpg)
![](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/016/Image_19839016_811_0.jpg)
![](https://cache1.24chasa.bg/Images/cache/018/Image_19839018_811_0.jpg)
Коментари