Съществени валежи не се очакват и състоянието на горните почвени слоеве ще позволява почвообработки и подхранване на есенниците
СЕДМИЧНА АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА
Дукена Жолева,
агрометеоролог при НИМХ
Настъпилото застудяване през изтеклия период прекрати преждевременните вегетационни процеси при есенните посеви на места в югозападните и източните райони на страната, провокирани от наднормените януарски температури.
През следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще се определят от температури под климатичните норми за първата половина на февруари и ще поддържат в покой зимните житни култури. Прогнозираните минимални стойности, до минус 7ºС, са над критичните за зимуващите във фаза трети лист и братене посеви с пшеница и ечемик..
През периода съществени валежи не се очакват и състоянието на горните почвени слоеве ще позволява провеждане на почвообравотки и подхранване на есенниците с азотни минерални торове (при зимни условия се препоръчва карбамид). При провеждане на традиционните резитби в лозовите масиви е желателно лозите да се обследват за болестта екскориоза. Нападнатите от патогена части трябва да се отстраняват и унищожават, а инструментите – дезинфекцират.
При оранжерийни условия следващият период е подходящ за сеитбата на зеленчукови семена за производство на разсад, предназначен за ранно полско производство на зеленчуци. За производството на здрав и качествен разсад е задължително използването на добре обеззаразени семена и почвена смес. Ориентировъчни сеитбени норми за площ 1 кв.м: домати – 3 г, пипер 5-18 г, патладжан - 6-8 г.
Коментари