Загубите на добиви в световен мащаб могат да се увеличат с 10-25% с всеки градус затопляне на повърхността 0 Земеделските производители ще подхождат разумно към инвестициите си

Фермерството винаги е било предизвикателна професия, но днешните фермери са изправени пред уникален набор от трудности, които изискват промяна в мисленето. Отминаха дните, когато простото увеличаване на обема на реколтата беше достатъчно, за да се осигури успех. Новият императив е ясен: обработвайте земя за стойност, а не само за обем.

Нека си признаем, че фермерите по света са майстори на адаптацията. Те винаги са се фокусирали върху това, което могат да контролират в условията на непредсказуеми обстоятелства. И когато навлизаме в селскостопанския сезон през 2025 г., ние също трябва да го направим - независимо дали сме фермери, партньори във веригата за доставки или инвеститори. Този подход е по-важен от всякога, тъй като селскостопанският сектор преминава през неспокойни времена. Земеделските стопани традиционно се фокусират върху неща като разходи за ресурси, качество и земеделски практики, за да оптимизират производителността. Земеделските стопани, отглеждащи редови култури, са ограничени от стоковата стойност на своята реколта и следователно пътят към успеха е производителността при оптимизиране на вложените ресурси. Въпреки че тези фактори остават важни, те вече не са достатъчни, за да гарантират рентабилност в условията на намаляващи цени на агростоките и свиващи се маржове, пише Нийл Гътърсън за croplife.com.

Ситуацията изглежда още по-предизвикателна, когато погледнем напред към 2025 г. Според икономическите прогнози

нетният доход на земеделските стопанства

се очаква да спадне до най-ниското си ниво

от близо десетилетие, като прогнозираното намаление е 15-20% спрямо нивата от 2024 г. Този рязък спад подчертава спешната необходимост земеделските стопани да намерят нови начини за създаване и улавяне на стойност от своите култури.

Всичко се състои в това да се генерира по-голяма стойност от декар. Не става въпрос само за по-усилена работа, а за по-интелигентна и по-кооперативна. Промяната изисква значителни нововъведения и най-вече колективни действия.

Моделът на иновации и сътрудничество има потенциала да преобрази целия селскостопански сектор. Като използват колективната сила на асоциациите на производителите и си партнират с далновидни инвеститори, фермерите от всички сектори могат да стимулират ръста на стойността в целия отрасъл.

С поглед към бъдещето е ясно, че земеделието за създаване на стойност ще изисква многостранен подход. Става дума за възприемане на нови технологии, насърчаване на партньорства по цялата верига на стойността и адаптиране към изискванията на пазара за устойчиви продукти с висока стойност. Това е голяма промяна.

В Европа регулаторният натиск, особено Европейската зелена сделка,

подтиква фермерите да възприемат

по-устойчиви практики

Нараства търсенето на биологични продукти и стратегии за борба с вредителите, като много земеделски производители намаляват зависимостта си от синтетични химикали, сочи анализ- прогноза в Аgrobusiness Global от д-р Норман Ахмед. Въпреки този регулаторен преход, ефикасността остава от решаващо значение, за което свидетелства фактът, че 39% от германските земеделски производители на царевица я определят като свой основен приоритет при избора на продукти за растителна защита. Въпреки това, със свиването на маржовете цената се превръща в по-значим фактор - 12% от земеделските стопани я посочват като най-важно съображение през 2024 г., в сравнение с едва 6% през 2022 г. и 9% в сравнение с аналогично трудната 2015 г., сочи той.

Тази тенденция отразява засилващия се икономически натиск, като фермерите се стремят

да балансират между

ефективност и рентабилност

- нещо, което може да се очаква да се запази и през 2025 г., заключава д-р Ахмед.

Неотдавнашните данни от панелите на Kynetec разкриха намеренията на германските земеделски производители на царевица за използване на продукти, предоставяйки ценна информация за техните предпочитания за 2025 г. Първоначално предназначено за оценка на лоялността към марката, проучването показва, че 62% от земеделските производители планират да продължат да използват подобни торове, което е увеличение спрямо 54% през 2022 г., подчертавайки съществената роля, която тези продукти играят в земеделските практики. Нещо повече, 58% от земеделските производители изразяват намерението си да използват същите биостимулатори, което показва повишен интерес към продукти, които насърчават растежа и здравето на растенията.

Данните показват и силно предпочитание към биологичните продукти, като 36% от земеделските стопани са уверени, че ще използват същите биоинсектициди през 2025 г. Освен това 66% от анкетираните възнамеряват само „вероятно" да използват същите фунгициди, докато 28% са убедени, че ще използват същите хербициди, в сравнение с 18% през 2022 г.

В случая с инсектицидите само 13% от производителите са напълно сигурни, че ще използват подобни продукти през следващата година, което е спад спрямо 45% през 2022 г. Това предполага потенциална промяна към по-устойчиви и щадящи околната среда решения. Освен това то показва, че земеделските стопани запазват гъвкавостта си да експериментират с продуктите в хода на сезона, което е промяна от подхода „включи и работи".

Успех през годината:

Обмислени решения, 

основани на технологиите

Глобалните тенденции сочат по-премерен, технологично ориентиран подход към земеделието. Независимо дали става въпрос за внедряване на модерни технологии за семена, устойчиви земеделски практики или прецизно земеделие, през 2025 г. земеделските производители ще подхождат разумно към своите инвестиции.

С оглед на устойчивото развитие земеделските стопани все повече се обръщат към прецизното земеделие, регенеративното земеделие и биологичните продукти. В същото време загубите на добиви в световен мащаб могат да се увеличат с 10-25% за всеки градус на затопляне на повърхността.

Повишаването на температурите и непостоянните валежи ще създадат условия, благоприятстващи появата на нови вредители, особено в регионите с умерен климат, където се произвежда голяма част от световното зърно. Нарастващата популация от вредители с ускорена обмяна на веществата ще доведе до допълнителен стрес както за растениевъдството, така и за животновъдството.

Докато земеделските производители по света се справят с предизвикателствата на новата година, те ще се съсредоточат върху балансирането на ефективността на разходите с необходимостта от поддържане на производителността при постоянно променящите се условия.