Ако все още не сте покрили растенията в градината или на откритата тераса, време е да го направите, за да ги предпазите от измръзване. Днес има много различни покривни материали и всеки има плюсове и минуси.

Трудно е да се каже кой материал е най-ефективен. Изборът зависи от климата на района, вида на растенията и възможностите на градинаря. Изреждаме предимствата и недостатъците на популярните покривни материали. А кой от тях ще бъде най-подходящ, решавате вие.

Имайте предвид, че и правилното използване на определен материал за покриване е от голямо значение.

1. Сняг 

Под дебела снежна покривка растенията могат да оцелеят дори при тежки студове. Може би това е най-удобният покривен материал, но на много места е ненадежден: снегът пада много по-късно и се топи в разгара на зимата. Освен това на открити площи се издухва от поривистите ветрове, така че трябва да се монтират допълнителни конструкции за задържането му. Не по-малко неприятности ще имате и ако снежната покривка се превърне в ледена кора. Под нея растенията не могат да „дишат" и изгниват.

По този начин снегът като покривен материал за растенията е подходящ само за места, където зимата е постоянно снежна и без размразяване.

2. Смърчови или елхови клони 

Иглолистните клони са лесно достъпен материал в гористи райони. Смърчовите клони не се намокрят, създават допълнителен слой въздух и задържат добре снега, което, перфектно предпазва растенията от замръзване. Освен това игличките отблъскват гризачите, така че смърчовите клони са ценни при покриване на млади растения. Те могат да се използват за предпазване на стъблата на новите овошки. В началото на пролетта смърчовите клони предпазват растенията и от слънчево изгаряне.

Този покривен материал обаче има и недостатъци. Иглите, които падат от клоните, подкиселяват почвата, така че не трябва да покривате растения, които предпочитат алкална почва.

Смърчовете често боледуват, затова такива клони могат да заразят здравите растения, затова внимателно ги проверявайте преди да ги използвате.

3. Листа 

Сухите листа добре предпазват растенията от студа, но трябва да са от здрави дървета (без петна или налепи), а през есента няма толкова много такива екземпляри. Освен това те трябва да са чисти от вредители.

Ако есента е дъждовна, намирането на сухи листа няма да е лесно. Дори ако слънчевото време ги изсуши, този материал трябва да се съхранява на проветриво място с покрив.

Листата имат друг съществен недостатък: по време на дъждове и замръзвания те се слепват и не позволяват на въздуха да преминава. Следователно листата трябва да бъдат допълнително покрити с полиетилен.

4. Храсти 

Подобно на смърчовите клони, храстите задържат добре снега. Освен това, този покривен материал не гние през зимата и не пречи на обмена на въздух. Въпреки това, в безснежна зима храстите няма да предпазят растенията от замръзване.

5. Слама 

Сламата е добра за покриване на лехи със зимни култури и насаждения, а също така може да се използва за защита на трайни насаждения от измръзвания. Но при дъжд тя трябва да бъде защитена с полиетилен.

Сламата обаче има значителен недостатък - мишките обичат да гнездят в нея, което може да причини значителни щети на градината. Освен това при топли зими растенията под сламата ще изгният и ще плесенясват.

За да предотвратите намокрянето на сламата, можете да използвате сламени рогозки, с които да покриете растенията. Водата се оттича от тях.

Имайте предвид: Почвата под сламата дълго остава замръзнала през пролетта. Затова тази защита трябва да се премахне рано. В тези случаи растенията, които са застрашени от слънчево изгаряне, се нуждаят от допълнителна защита.

6. Зебло 

Зеблото най-често се използва за покриване на млади разсади, иглолистни дървета, рози и други топлолюбиви трайни насаждения. Този материал обаче предпазва растенията от слънцето, а не от измръзване, тъй като чулът абсорбира влагата и под въздействието на ниските температури и вятъра се превръща в ледено одеяло.

Мухълът бързо се разпространява под влажното зебло. И ако торбата е стара, има голяма вероятност тя да съдържа патогени, които могат да се разпространят в покритите растения.

7. Стърготини 

Стърготините и талаша добре предпазват растенията от измръзване, но не се препоръчва да покривате напълно растения с тях. По-добре е просто да мулчирате почвата.

Стърготините също трябва да бъдат защитени от влагата и не забравяйте, че те, подобно на игличките от иглолистните, подкиселяват почвата.

8. Торф 

Торфът също няма да осигури пълна защита за растенията. Той успешно „повдига" почвата в кръговете около ствола на дърветата. Така ще предпазите корените на растенията от измръзване.

Торфът не е подходящ за всички култури, защото подкиселява почвата. Освен това абсорбира влагата, в резултат на което се уплътнява и предпазва по-слабо растенията от студа. През пролетта торфът се превръща в плътна кора, която трябва да бъде премахната своевременно.

9. Спанбонд 

Спанбонд или агрофибър е нетъкан текстил, изработен от полипропилен. Този лек и доста издръжлив материал е лесен за използване, пропуска добре въздух, предпазва растенията и почвата от леки студове и пряка слънчева светлина. Този материал обаче не може да се справи със слана в безснежна зима. Ето защо в райони с нестабилен климат градинарите често използват допълнително покритие или полагат най-плътния спанбонд (60 г/кв.м.) на няколко слоя.

Освен това под спанбонда се образува влажен микроклимат, така че е препоръчително да го прикрепите към рамки, така че нетъканият материал да не влиза в контакт с растенията.

10. Полиетилен 

Полиетиленовото фолио перфектно предпазва растенията от дъжд, но не може да се справи с големите студове. Ако насажденията не се проветряват, те ще изсъхнат под фолиото. Ето защо през зимата полиетиленът най-често се използва за защита от намокряне на листата и дървените стърготини, които се използват за изолация на растенията.

Разбира се, едва ли е възможно да се намери универсален вариант за зимна защита, която да отговаря на всички растения без изключение. Но в зависимост от това какви култури отглеждате, можете да изберете оптимална защита против замръзване за повечето от тях.