Спрат ли още в началото на зимата зайците да ядат, имате проблем. Сами едва ли ще се справите, затова търсете ветеринарен лекар навреме.
Има няколко причини, поради които зайците спират да се хранят:
- проблеми, свързани със стомашно-чревния тракт;
- заболявания, причинени от инфекции;
- други проблеми, причинени от недостатъчни грижи.
Проблеми на стомашно-чревния
тракт и тяхното отстраняване
Храносмилателната система на зайците е много чувствителна. Най-често собствениците на зайци се сблъскват със спиране на храносмилането при домашните животни. Здравият заек е ненаситен и отива до хранилката до 10 пъти на ден, но ако това не се случи, трябва незабавно да започнете да идентифицирате проблемите.
Принудително хранене при зайците
Можете да нахраните само заек, ако се изхожда поне малко. В случай на пълно запушване не можете насила да го принудите да яде. Но ако е възможно да се храни, тогава храната трябва да е само в течна форма. За целта можете да използвате смляно зърно или билкови гранули, разредени в зеленчуково пюре или вода.
Кога стомахът спира: при преминаване към други хранителни продукти - замяна на част от фуража със зеленина през пролетта, въвеждане на нови продукти; натрупване на козина в стомашно-чревния тракт. Да се има предвид, че зайците често се облизват, така че част от козината им попада в стомаха. Заедно с несмлени частици храна и слюнка вълната образува голяма бучка, която нарушава чревната перисталтика. Факт е, че тревопасното животно поглъща много храна.
Стомахът на заека никога не е празен: Животното може да абсорбира храна до пълно запушване. Наличието на вълнена кома в стомашно-чревния тракт се определя чрез изследване на екскременти. Заекът започва да се изхожда много по-рядко. Изпражненията стават по-малки по размер и не са отделно, а свързани.
Следете за признаци като: къркорене в стомаха; скърцане със зъби; заекът стои в най-отдалечения ъгъл.
Когато храносмилането спре, поради повишеното образуване на газове, коремните мускули стават тонизирани. По време на палпация коремът ще бъде твърд. Този проблем се елиминира чрез използване на комплексни мерки, насочени към дразнене на несмляна бучка.
Отказва ли заекът да пие вода: Водата трябва да постъпва в тялото на заека в достатъчно количество - 100 мл на 1 кг телесно тегло на ден. Ако заекът не откаже да пие, е необходимо внимателно да следите дали в поилката винаги има чиста вода. Но в случай на отказ на вода, ще трябва да действате по различен начин. Трябва да вземете спринцовка и да извадите иглата от нея. На всеки 30 минути, след внимателно фиксиране на животното, изсипете 3-5 мл вода от спринцовката. Такива манипулации се извършват, докато заекът започне да пие самостоятелно.
Сред другите причини, които причиняват отказ от храна, се разграничават следните:
- лошо състояние на устната кухина;
- неправилно избрана диета;
- стрес;
- катар на стомаха.
1) Лошо състояние на устната кухина
Зъбите на зайците растат през целия им живот. Ако животните нямат време да ги смелят, възникват различни проблеми. Най-често домашните зайци започват да образуват кукички в края на зъбите си. Тази патология се нарича неправилна оклузия. При наличието на такива куки животното просто не може да абсорбира храна, тъй като в процеса на дъвчене наранява лигавицата на устната кухина. В резултат на това започва кървене и абсцес. Ако не се направи нищо навреме, може да възникне инфекция на кръвта. Ако откриете проблем, трябва да се свържете с ветеринарен лекар. Той ще извърши обръщането. Процедурата трябва да се повтаря периодично, тъй като няма да е възможно да се коригира неправилната оклузия завинаги. Зъбите трябва да се точат приблизително веднъж на всеки 3-5 месеца.
Важно! Добавете клони на дървета към диетата на заека. Това ще даде възможност на животното да точи зъбите си самостоятелно, както правят в дивата природа.
2) Неправилно хранене от стопанина
Диетата на заека трябва да бъде избрана според възрастта. Балансираната диета за зайци трябва да се състои от груби и сочни фуражи.
Приблизителната дневна дажба на правилното хранене за индивид с тегло до 5 кг изглежда така:
- сено - 200 г;
- кореноплодни или зеленчуци - 200 г;
- зърно или комбиниран фураж - 30 г.
Дневната норма на храната се разделя на 2 пъти и се дава сутрин и вечер. Възможно е животното да не изяде половината от фуражната норма, но ще се приближи до хранилката през деня, когато има нужда от нея.
Вариантите са: Сутринта е по-добре да напълните хранилките със зърно, на обяд, когато хранилката е наполовина празна, можете да предложите зеленчуци. Вечерта хранилките трябва да се напълнят със сено. Също така си струва да се има предвид, че младите индивиди посещават хранилката по-често сутрин и през деня, докато по-възрастните зайци се хранят по-често през нощта. Препоръка: Ако сутрешната порция фураж все още не е изядена, следващата не се добавя.
В ранните дни зайците се хранят с комбиниран фураж, който е предназначен само за определена възраст. Всеки нов продукт се въвежда в диетата постепенно в малки количества и се наблюдава реакцията на животното.
В допълнение към комбинираните фуражи, зеленчуците и сеното, диетата на заека трябва да включва минерални препарати и витаминни добавки.
Внимание! Липсата на определени елементи в диетата може да провокира изяждането на собствената козина и екскременти.
Запомнете: Препоръчително е да давате различни видове фуражи сутрин и на обяд.
3) Стресово състояние
Промяната на местожителството или появата на друго животно в близост може да предизвика стрес за домашните зайци. Стресовите ситуации не могат да повлияят значително на диетата на зайците. Апетитът по време на стрес изчезва най-много за няколко часа, след което се възстановява отново. Просто трябва да изчакате.
4) Стомашен катар
При несъответствие на условията на отглеждане и неправилно хранене зайците често развиват стомашен катар. Инфекцията може да се прояви само с диария. Нерядко, ентеритните прояви се съпровождат от катар на горните дихателни пътища, хрема, кашлица, конюнктивит и др. Затова е възможно зайците да започнат да кихат.
Има 3 вида заболявания, чийто характерен симптом е диарията:
- изпражненията са тъмнокафяви с неприятна миризма на гниене;
- изпражненията са течни, зеленикави на цвят с въздушни мехурчета;
- при настинка изпражненията са оцветени в жълтеникав нюанс с примеси на слуз.
Често срещан симптом при инфекцията е отказът от хранене и летаргия. В случай на откриване на разглежданите заболявания, животното се оставя без храна за 12 часа, дава се само вода.
Внимание! По-нататъшното лечение се провежда в зависимост от формата на катара от ветеринарен лекар.
Защо са важни превантивните мерки
За да избегнете проблемите, изброени по-горе, трябва:
- преглед от ветеринарен лекар веднъж на всеки 3 месеца и дайте кръвни изследвания и изпражнения;
- следвайте графика на ваксинациите и не ги пренебрегвайте;
- прилагайте балансирана диета – препоръчана от ветеринарен лекар;
- следете състоянието на зъбите;
- осигурете достатъчно пространство за зайците;
- редовно почиствайте хранилките и клетката.
Коментари