Докато са малки, телетата все още имат слаба имунна система и доста често развиват различни заболявания. Затова е важно навреме да се обърне внимание на факта, че телето не се чувства добре - най-често кашля, и трябва да му се окаже помощ.
Трябва да се внимава, защото кашлицата в повечето случаи е сигнал за началото на опасни заболявания:
- настинки;
- инфекциозни проблеми;
- бактериални болести.
Внимание! Най-често се наблюдава при телета до 5-месечна възраст.
Кои са основните причини за кашлицата
- неспазване на препоръчителните условия на отглеждане: ниска температура на въздуха, висока влажност, течение, високо ниво на прах в краварника;
- хипотермия;
- лошо хранене и липса на витамини и минерали, в резултат на което имунитетът е намален;
- стрес поради промени в условията на живот, отделяне от майката, въвеждане на нова храна;
- липса на разходки на чист въздух.
Какви други придружаващи симптоми може да има:
Спътници на кашлица също често са:
- обилен секрет от носа и очите;
- слабост;
- отказ от храна;
- хипохондрия;
- повишена температура.
Ако телето кашля, собственикът трябва незабавно да го изолира от другите животни, за да избегне масово заразяване на добитъка и да потърси ветеринарна помощ.
Важно! Само ветеринарен лекар, след преглед и информация за всички симптоми, може точно да постави диагноза и да предпише компетентно лечение.
Ако въз основа на съществуващите симптоми не е възможно точно да се определи заболяването, лекарят ще предпише допълнителни диагностични методи, като: рентгенова снимка, белодробна биопсия, кръвни изследвания.
Какво е лечението: В зависимост от диагнозата ще бъде предписана терапия. Ветеринарният лекар ще даде процедурата за собственика, лекарствата, необходими за прилагане на телето, и може също да препоръча ефективни народни средства, които ще помогнат на животното да се възстанови по-бързо.
Възпалението на бронхите
възниква при животни, които живеят в условия, при които са нарушени зоохигиенните параметри: ниски температури на въздуха, студени подове, прекомерна влажност, течения, резки температурни спадове, консумация на студена вода, вдишване на прашен въздух, отровни вещества.
Може да протича в две форми – остра и хронична. Гноен, катарален, хеморагичен и фибринозен бронхит се отличават с естеството на възпалението.
Бронхитът първо развива суха, упорита кашлица. След няколко дни става мокър и матов. При дишане на телето се чуват хрипове. Ако причината за заболяването бъде установена и отстранена навреме, както и навременната терапия на животното, е възможно да се постигне пълно възстановяване след 7-10 дни, без никакви допълнителни последствия. Точната диагноза се поставя въз основа на преглед, симптоми и анализ на кръвта.
Лечението на бронхит се състои от следните мерки: Изолиране на телето в добре проветриво, умерено влажно помещение с отопление, където няма течения и е възможно да се поддържа същия температурен режим. Коригиране на диетата в посока на увеличаване на зелените, богати на витамини и влажни храни. Изключват се храни, които могат да раздразнят бронхите - ронливи, с прах.
Прилагане на отхрачващи и антимикробни лекарства за кашлица: амониев хлорид (0,02-0,03 г), терпен хидрат (0,01-0,03 г/1 кг тегло), натриев бикарбонат (0,1-0,2 г), сол (0,1-0,2 г). Предписват се от ветеринарен лекар двукратно или трикратно с течна храна за 5-7 дни. Прави се инхалации с натриев бикарбонат, ментол, инфузия на евкалипт и др.
Употребата на лекарства, които разширяват бронхите, по време на хроничния ход на заболяването, се определят от ветеринарния лекар.
Пневмонията е от честите причини за кашлица
Най-често се открива при месечни телета през зимата и есента. Причините, които могат да провокират заболяването, са същите като при бронхит - нарушение на условията на отглеждане. На фона на все още не напълно формиран имунитет, телетата настиват или се разболяват от вирусна или бактериална инфекция. Пневмонията се развива като сериозно усложнение на тези заболявания. Но може да се прояви в случай на силно прегряване, както и в случай на липса на витамини А и D в организма и наличието на червеи.
Ще бъде полезно да научите
как да лекувате варицела при говедата
При възпаление на белите дробове дишането става значително по-често, появяват се сополи и кашлица, обилни секрети от конюнктивата, телесната температура се повишава.
Възможно развитие на диария: Теле, болно от пневмония, е депресирано, слабо, постоянно лежи и отказва да се храни. Ако ветеринарният лекар определено установи, че животното има пневмония, той ще предпише антибиотична терапия (тетрациклин, стрептомицин и др.). За предотвратяване на заболяването се използват и инжекции.
Заболяване, причинено от паразити,
е диктиокаулозата:
това са нематоди, кръгли червеи, които се установяват в бронхите и трахеята. Хелминтите се предават от животно на животно. Те се отделят с изпражненията на болни говеда и след това се изяждат от здрави говеда заедно с трева или замърсена вода.
Освен кашлицата, при диктиокаулоза се наблюдават следните симптоми:
- хипохондрия;
- отказ от храна;
- диария;
- учестено дишане;
- хрипове при дишане;
- отделяне на слуз от носните проходи;
- повишаване на телесната температура;
- пяна на устата.
Когато нематодите се заселят в тялото на телето, то става слабо и болезнено. За да се диагностицира диктиокаулозата, първо се изключват заболявания с подобни симптоми, вземат се изследвания на изпражненията.
Лечението на това паразитно заболяване включва следните опции: Инжектиране в трахеята на смес от кристален йод, загрят до 27-30 градуса с калиев йодид (1: 1,5) и вода, към която се добавя дестилирана вода (1500: 1). Препаратите и инжекциите за лечение се определят от ветеринарния лекар.
Туберкулозата е опасно заболяване
не само за животните, но и за хората. Започва с кашлица, след което се присъединяват други симптоми: хрипове; затруднено дишане; повишаване на температурата; отказ от хранене Заразяването става от майката (чрез млякото или утробата), от болни животни и хора по въздушно-капков път. За да се предотврати заболяването, телетата се ваксинират. Помещенията, в които се отглеждат, трябва редовно да се почистват и дезинфекцират.
Важно! Туберкулозата не се лекува. Болните индивиди се умъртвяват. А новопристигналият добитък трябва да се държи под карантина, като пашата е отделена за един месец. Заболяването се диагностицира с помощта на туберкулинов тест.
Мерки за предотвратяване на болестите
В повечето случаи причината за кашлицата при телетата е по вина на собственика, който пренебрегва препоръките относно тяхната поддръжка и хранене. За да се избегнат заболявания, е важно да се спазват следните превантивни мерки:
За да се активира работата на храносмилателната и имунната система, е необходимо да се дадат 3,8-4 литра коластра в рамките на 4-6 часа след отелването, която по това време съдържа антитела, които позволяват на новороденото да се бори с болестите.
- Необходимо е правилно да се подготви диетата на животните. След раждането се нуждаят от около 5,7-7,6 литра мляко на ден, постоянен достъп до вода. Събраното мляко се прилага след 14 дни.
- Първото хранене под формата на картофи може да се въведе през 4-ата седмица. Телетата започват да свикват със сено от 20-дневна възраст. Новата храна се въвежда постепенно. В помещението, където се отглеждат, трябва да се поддържа температура от +18-20 градуса. Термометърът не трябва да пада под +15 и да се издига над +27. Телетата трябва да спят на топло, а помещението да има ниска влажност - 40-60%, с висококачествена вентилация.
- Извършвайте редовно почистване и дезинфекция на краварника.
- Животните трябва да се разхождат всеки ден.
- Ваксинацията трябва да се извърши навреме.
Вече е възможно да се инжектират ваксини срещу пневмония, която се причинява от вируси и бактерии.
- Два пъти годишно е необходимо да се провеждат мерки за обезпаразитяване.
Коментари