Бенчмарк цената на Expana за нидерландски картофи за преработка се увеличи с 18% на месечна база спрямо 3 декември. Това сезонно покачване на цената за сезона 2024/2025 съответства на типичната тенденция, тъй като земеделските производители съхраняват картофите си след прибиране на реколтата, което води до повишаване на цените. Въпреки това настоящата цена е с 20% по-ниска на годишна база, което отразява по-успешната реколта в сравнение с влажната реколта от 2023 г.

Макар че това не означава, че реколтата от 2024 г. е преминала гладко според Организацията на производителите на картофи от Северозападна Европа „прибирането на реколтата е извършено при много трудни и скъпи условия". В Организацията - неполитическа фондация - платформа за обмен на пазарна информация по веригата на доставки - членуват представители от 4 страни: Нидерландия, Германия, Франция и Белгия.

Според Организацията средният добив в четирите страни от Асоциацията при тазгодишната реколта, приключила през ноември, възлиза на 43,8 т/ха, което е малко под 5-годишната средна стойност от 44,4 т/ха, както и под миналогодишния добив със същата стойност. Въпреки малко по-ниските добиви, общото качество на картофите е определено като „добро" от Асоциацията. Общата обработваема площ в региона на ЕС-4 се е увеличила с 37 700 ха (+7,2 %), което е увеличило производството с 6,9 % на годишна база и е достигнало 24,6 млн. тона (+1,6 млн. тона).

Някои от предизвикателствата,

с които са се сблъскали земеделските стопани, включваха валежи, които забавиха засаждането и прибирането на реколтата, докато продължителните влажни условия създадоха един от най-големите рискове от късна зараза през последните години.

Освен това средните производствени разходи нараснаха значително през 2024 г., надхвърляйки нивата от 2023 г. с 1000 евро/ха, като някои производители бяха изправени пред още по-високи разходи, посочват от Асоциацията. Сред факторите, които допринасят за това, са повишените разходи за обработка на семената (напр. рязане, раздробяване, сушене и охлаждане), засилените мерки за борба с късните петна и нарастващите разходи за съхранение, утежнени от по-високите разходи за сгради и машини.

Нараства загрижеността

за устойчивостта на

картофопроизводството в ЕС,

се казва в публикация на FreshPlaza. Нарастващите рискове и разходи могат да възпрат по-малките производители от продължаване на производството, което може да доведе до спад в общото отглеждане. Източници от отрасъла посочват тенденция към консолидация, като картофопроизводството все повече се концентрира сред по-малко на брой, по-големи и по-добре оборудвани предприятия. Тези производители са по-способни да се справят с финансовите и оперативните предизвикателства, присъщи на производството на картофи.