Очаква се редица фактори да доведат до намаляването му в ЕС до най-ниското ниво от 2007 г. насам, което ще предизвика тревога в сектора
Европа се бори с тежка криза в производството на зърнени култури, изострена от неблагоприятните климатични условия, високите производствени разходи при стабилни цени, ниското качество на продукцията и силната конкуренция от страна на Украйна.
Комбинацията от тези фактори създаде перфектна буря за селскостопанския сектор.
На среща с членове на Европейския парламент на 18 ноември официалният представител на Европейската комисия Пиер Баску изрази загриженост относно производството на зърнени култури, което според прогнозите ще достигне едва 255,6 млн. тона през тази година - с 9% под средното ниво в исторически план.
„Този сезон беше особено труден поради поредица от неблагоприятни за реколтата метеорологични явления", добави той, подчертавайки как сушата в Югоизточна Европа и прекомерните есенни валежи са се отразили негативно както на количеството, така и на качеството на реколтата.
Служителят на ЕС отбеляза, че спадът в производството се дължи както на намаляването на площите, предназначени за зърнени култури, така и на спадащите добиви в ключови региони. Франция, която е основен производител, е била засегната особено тежко, като спадът в производството е бил само частично компенсиран от увеличението в други области.
„Тази година във Франция губим пари. Просто не можем да поддържаме това положение още дълго време", обяснява пред Euronews Седрик Беноа, френски зърнопроизводител, който е и председател на работната група по зърнените култури на земеделската асоциация Copa-Cogeca в ЕС.
Загриженост за качеството
Спадът е особено изразен при производството на царевица, което се оценява на 58 млн. тона - 12% под средната стойност за периода.
Същевременно прогнозата за реколтата от мека пшеница е 112,6 млн. тона, което е с 11% под средната стойност.
Само при ечемика се очаква леко увеличение в сравнение с миналата година, но той остава с 5% под историческата норма.
Проблемът обаче не се свежда само до количеството, а и до качеството. Много от реколтата показва по-ниски нива на протеин или замърсяване с алкалоиди - токсин, който може да окаже сериозно влияние върху пазарната стойност.
Според друг експерт от Copa Cogeca това замърсяване е довело до понижаване на категорията на много партиди зърнени култури от храна във фураж или дори биомаса, което значително намалява цените за земеделските производители.
Цените остават ниски
През последните две години пазарът на зърнени култури е изправен пред нестабилни цени, породени от геополитически фактори и колебания в доставките. Въпреки ниските нива на производство в ЕС, световните конкуренти в южното и северното полукълбо отбелязват богати реколти, което поддържа цените ниски.
„Ситуацията не е драматична, но очевидно бихме могли да очакваме по-добри цени в съответствие със спада в производството", посочи Баску от Еврокомисията.
Според Беноа от Copa Cogeca натискът се засилва и от факта, че Европа е залята от по-евтини зърнени култури от Украйна, което води до още по-ниски цени, докато производствените разходи са скочили до небето.
Въпреки че цените на торовете и фуражите са спаднали с 8% през третото тримесечие на 2024 г., общите производствени разходи остават значително по-високи от тези през 2020 г. Цените на торовете все още са сравними с нивата, наблюдавани в началото на 2020 г., а производствените разходи в ключови региони са скочили.
Например във Франция средните производствени разходи нарастват от 1512 евро на хектар през 2021 г. до 2065 евро на хектар през 2023 г. По подобен начин в Ирландия разходите са се увеличили от 1330 евро на хектар до 2199 евро на хектар през същия период.
У нас
По оперативни данни на Министерството на земеделието и храните към 14 ноември 2024 г. прибраната реколта от слънчоглед и царевица за зърно е съответно с 11,5% и 38,7% по-малко на годишна база, главно вследствие на получените по-ниски средни добиви от декар през настоящата година. Това се дължи на съществено понижение на средните добиви от декар, в резултат на сухото и горещо време през лятото на 2024 г.
Реколтата от пшеница тази година е 6,8 млн. тона, което е с 3,4% над нивото от миналата година. Резултатът се дължи на увеличените средни добиви от декар, които това лято са 570 кг от дка, при 547 кг от дка – през 2023 г.
Значителен е ръстът и при ечемика, което обаче се дължи на 40% повечето площи, които бяха засети през миналата есен. Реколтата е 1,019 тона, при 632 670 т – през 2023 г.
Средно за страната, към 13 ноември 2024 г. се наблюдава повишение на изкупните цени на основните зърнени и маслодайни култури. Така, слънчогледът вече се е търгувал с 52,9% по-скъпо, отколкото по същото време на миналата година. Годишното увеличение на цените на зърнените култури е все още слабо изразено - от 0,9% (ечемик) до 2,8% (фуражна пшеница).
Коментари