В историята могат да се намерят много примери за известни сгради, кораби, улици и дори цели градове, които са кръстени на жени. Храната не прави изключение! Днес сме решили да ви разкажем за осем ястия, напитки и храни, кръстени на невероятни жени.

Шарлота 

Обикновено историите за произхода на ястията са обвити в много легенди и тайни. Не винаги е възможно да се установи със сигурност истината, особено ако рецептата е измислена преди няколко века. Такъв е случая с невероятно вкусната шарлота. Името на този популярен сладкиш има няколко версии за произход, но ние ще се спрем на две, тъй като и двете се свързват с жените.

Според едната версия, паят получава името си в края на 18-и век в чест на кралица Шарлот, съпругата на Джордж III. Британците са измислили десерта много по-рано, но съпругата на краля много харесвала този прост ябълков пай, а рецептата е била променена специално, за да отговаря на нейните предпочитания.

Другата версия е много по-романтична. Според легендата неизвестен готвач бил влюбен в бедно селско момиче на име Шарлот. Това светло чувство го подтикнало да измисли сладкиш, който посветил на своята любима!

Рецептата за шарлота се променя многократно. Десертът е толкова универсален, че почти всяка домакиня има своя версия, която да отговаря на вкуса на семейството ѝ.

Ябълки Грени Смит 

Продължавайки темата за ябълките, ще споменем за сорт със сладкото име „Granny Smith", което в свободен превод от английски означава „баба Смит". Да, тази жена наистина е съществувала, името й е Мари-Анна Смит. Възрастната жена живеела в Австралия и се интересувала от селекции. През 1868 г. тя кръстосва диво ябълково дърво, донесено от Франция, с местна австралийска овошка и отглежда новото дърво в двора си. Баба Смит продавала плодовете на местния пазар, но умерено киселият сорт ябълки бил толкова харесван от домакините, че станал популярен далеч отвъд границите на австралийския континент.

Ябълките могат да се добавят като пълнеж към печива, вървят добре със свинско или птиче месо, от тях стават страхотни пюрета, които можете да добавите към любимите пайове или към по-сложни десерти.

Палачинки Сюзет 

Тези палачинки се смятат за класика в европейските ресторанти и едно от най-популярните ястия във френската кухня. Тяхната тайна е комбинацията от най-фини крепове (палачинки) и специален цитрусов сос, който хармонира идеално с ванилов сладолед.

Историята за появата на палачинките Сюзет е, че през 1895 г. Анри Шарпентие, френски готвач, случайно създава този десерт, когато готви за принца на Уелс. Сред гостите била красива французойка на име Сюзет, а този деликатен десерт е кръстен на нея.

По-късно обаче тази версия за произхода на името била опровергана. Някои смятат, че десертът всъщност е кръстен на популярната актриса Сузане Райхенберг. В края на 19-и век тя играе в известния парижки театър и според сценария на пиесата трябва да яде палачинки. Пиесата била популярна сред публиката, така че, в името на изкуството, Сузане трябвало всеки ден да се преструва, че яде доста скучни палачинки. Тогава готвачът мосю Жозеф реши да й помогне и създал специално за актрисата пухкави палачинки, които естествено ѝ стават любими.

Съветваме ви да не губите време и да приготвите този деликатен десерт у дома!

Торта Павлова 

Преди сто години балерината Анна Павлова обикаля Австралия и Нова Зеландия и тогава е изобретен този десерт, който прилича на снежнобяла балетна пачка. Сладкарите го кръстили в чест на руската балерина: дантелената торта се свързва с нейната елегантност и грация.

Според една от версиите рецептата е измислена от главния готвач на хотелски ресторант в Уелингтън през 1926 г., за да почерпи с нея балерината. Според друга, той е създаден от готвача Бърт Саше през 1935 г. в Австралия, модифицирайки популярния десерт меренг специално за примата.

Но вместо да спорите кой точно е измислил тортата Павлова, по-добре е да я приготвите, като добавите малини и праскови. Лесно можете да приготвите десерт у дома, дори без специално кулинарно обучение.

Мелба 

Много сладки лакомства са кръстени на жени и едно от тях е мелбата. Този класически десерт от сладолед, покрит с праскови, е създаден през 1892 г. от френския готвач Огюст Ескофие, който е работил в хотел Savoy в Лондон. Тук е отсядала и оперната дива Нели Мелба. В нейна чест е името на десерта от обелени половинки праскови, малинов сос и ванилов сладолед.

Огюст Ескофие бил истински фен на Нели. Така, когато тя отсяда в същия хотел по време на следващото си турне, той нарича друго ястие в нейна чест - тост Мелба. Това е тънко нарязан хрупкав тост, който се сервира със супа или салата, или като самостоятелна закуска с топено сирене или пастет.

Сладоледената мелба е вкусен десерт с праскови, който лесно можете да приготвите у дома. Уверяваме ви, няма да се получи по-лошо, отколкото в ресторант!

Пица Маргарита 

Казват, че приготвянето на пицата в познатата ни форма е започнало в Неапол още в средата на 16-и век. Тогава това ястие било храната на бедните, защото всеки селянин е можел да си позволи да направи просто ястие от тънко разточено тесто и остатъци от храна.

Това продължило десетилетия, докато хората от висшата класа започнали да опитват пица. През 1889 г. италианската кралица Маргарет Савойска и нейният съпруг Умберто I били на почивка в лятна резиденция близо до Неапол. Кралицата решила да разбере как живеят нейните поданици. Разходката из градските квартали не била достатъчна, затова тя помолила обикновени селяни да ѝ приготвят храна. Кралският готвач не посмял да предприеме подобен кулинарен подвиг и извикал неаполитанския майстор на пица Рафаеле Еспозито, който приготвил пица за кралската двойка с бяла моцарела, червени домати и зелен босилек. Цветът на продукта наподобява италианското знаме.

Коктейл Маргарита 

Хората свързват „Маргарита" не само с родното място на пицата. Според една от версиите, коктейлът на базата на текила, портокалов ликьор и лимонов сок за първи път е смесен от социалистката Маргарет Самес на нейното парти в Акапулко през 1948 г. Гостите се наслаждавали на уникалната комбинация от сладко, солено и кисело, а Томи Хилтън, който също присъствал на партито, пуснал в продажба този коктейл във всички барове и ресторанти на хотелите „Хилтън".

Има обаче и друга версия за появата на коктейла: през 1938 г. той е изобретен от барман в чест на мексиканска танцьорка, която била алергична към много от алкохолните напитки. Но не и към текилата...

Коктейл Блъди Мери 

През 20-те години на миналия век барманът Фернан Петио смесва равни пропорции доматен сок и водка за свой клиент. Клиентът предложил да нарече напитката „Блъди Мери" („Кървавата Мери"), тъй като питието му напомняло за клуб в Чикаго, където работила сервитьорка на име Мери.

Разбира се, има и други теории. Някои смятат, че коктейлът е кръстен на холивудската звезда Мери Пикфорд. Други твърдят, че „Кървавата Мери" е препратка към съпругата на Ърнест Хемингуей. Говори се, че тя не харесвала пристрастеността на съпруга си към силните напитки и изразила недоволство, когато той се връщал вкъщи пиян. И така във веселите вечери писателят пиел коктейл на базата на доматен сок - той перфектно маскира миризмата на алкохол.

В САЩ коктейлът обикновено се консумира сутрин или следобед като лек за махмурлук.