За съжаление през последните години намалява възраста на пациентите със сърдечно-съдови заболявания. Добре е, ако не приемате лекарства, но има нещо, за което можете и трябва да помислите сега. Това е правилното и пълноценно хранене.

Грижата за сърцето и кръвоносните съдове не означава непременно прием на хапчета и редовни посещения при лекар. Функционирането на най-важната система за тялото до голяма степен зависи от „горивото", с което пълним стомаха. Връзката между затлъстяването и сърдечните заболявания е потвърдена отдавна. Но за да намалите риска от инфаркт или кръвни съсиреци, не е достатъчно да елиминирате нездравословната храна. Особено като се има предвид, че не всеки може напълно да се откаже от любимите си лакомства. Но това, което може да направи абсолютно всеки, е да обогати диетата си със здравословни храни.

Супер храна за супер сърце

Редовното и пълноценно хранене играе важна роля в профилактиката на заболяванията на сърдечно-съдовата система. Ако не се притеснявате от сърдечни проблеми, експертите препоръчват да се храните 3-4 пъти на ден. Но ако има отклонения в работата на "двигателя" (или "помпата"), лекарите съветват да се храните поне 5 пъти на ден.

Консерванти, ГМО, рафинирани храни, пържени, пушени - всичко това е включено в списъка на храните, които са вредни за сърцето. Не боли да ограничите приема на захар и сол. Но ако говорим какво е необходимо за правилното функциониране на сърдечно-съдовата система, няма как да не отбележим следното.

Калций - важен за предаване на импулси по нервните пътища, вкл. от органите към мускулите; участва в процеса на мускулна контракция и синтеза на хормони, укрепва стените на кръвоносните съдове.

Калий - регулатор на сърдечните контракции.

Магнезий - липсата на този елемент води до ускорен пулс и неравномерен сърдечен ритъм.

Цинк - регулира потока на калциеви йони в клетките на сърдечния мускул.

Селен - предотвратява инфаркти, стимулира синтеза на хемоглобин, нормализира метаболизма на хормоните.

Витамини: А и Р укрепват стените на кръвоносните съдове; Витамините от група В подобряват тонуса на сърцето и кръвоносните съдове, намаляват риска от аритмия, атеросклероза и хипертония; Витамин F нормализира метаболизма на холестерола.

Коензим Q10 и омега-3 киселини: намаляват нивото на "лошия" холестерол в кръвта, намаляват общите нива на липидите, укрепват кръвоносните съдове, забавят стареенето на сърдечния мускул.

Изброените витамини и елементи не са всичко, от което се нуждае сърцето. И тяхното значение не се ограничава до кратко описание. Важно е да разберете, че при липсата на тези полезни вещества сърдечните проблеми няма да закъснеят.

Нека опростим още повече задачата, като предложим списък със здравословни храни, които трябва да присъстват във вашето меню. Не ги забравяйте и няма да ви се налага да посещавате кардиолозите в болницата.

Полезни за сърцето храни, за които всеки знае

  • Мазни риби

На въпроса кои храни са полезни за сърцето, най-честият отговор е сьомгата. И това е вярно. Но червената риба не е евтина. В същото време внушително количество омега-3 мастни киселини има и в сардини, скумрия и други морски дарове.

Натрупването на плака и запушването на артериите, неправилен сърдечен ритъм - тези проблеми рядко се срещат при тези, които ядат риба поне няколко пъти седмично. Нека погледнем северните народи, чиято диета е пълна с морски дарове. Сред тях сърдечните заболявания са изключително редки, а инфарктите са необичайни.

Омега-3 мастните киселини са включени в международните препоръки за лечение и профилактика на сърдечно-съдови заболявания. Ако не обичате риба, можете да използвате хранителни добавки.

  • Ядки

Друг лидер в списъка на най-здравословните храни са ядките. Бадеми, шамфъстък, лешници, орехи – всички те са добри за междинна закуска. Съдържат ненаситени мазнини, омега-3 киселини, витамин Е, фитостероли и аминокиселината L-аргинин. Яденето на ядки намалява вероятността от образуване на кръвни съсиреци, има положителен ефект върху стените на артериите, намалява нивото на „лошия" холестерол и подобрява сърдечния ритъм.

Все пак не бива да се увличате, защото... те са много калорични. Но една шепа е достатъчна, за да осигури дневната нужда от здравословни мазнини. Основното е, че това не са осолени или печени ядки.

  • Домати

Доматите съдържат калий, който е важен за сърцето, както и ликопен. Учени от университета в Кеймбридж са доказали, че ликопенът подобрява състоянието на артериите, което намалява риска от запушвания.

Доматите не са калорични и са подходящи дори за тези, които са на диета.

  • Чесън

Чесънът съдържа манган, витамини от група В и аскорбинова киселина. Всичко това дава на продукта възможност да укрепва кръвоносните съдове и да се бори със сърдечните проблеми. Смята се, че редовната консумация на чесън помага при хипертония. Една скилидка намалява кръвното налягане с около 10 единици. Лечението с чесън е най-добре да се провежда в продължение на поне 1 месец.

Интересното е, че прясно счукан или нарязан чесън носи най-много ползи на сърцето и кръвоносните съдове. Съдържа летлив алицин, благодарение на който гладките мускули на вътрешните стени на кръвоносните съдове се отпускат, спазъмът им се облекчава, луменът се увеличава и натоварването на сърдечния мускул намалява.

  • Овесени ядки

Започването на сутринта с овесени ядки е добър навик. Зърнените култури съдържат много разтворими фибри, които понижават нивата на холестерола. Образно казано, овесените ядки като гъба абсорбират „лошия" холестерол и го извеждат от тялото, предотвратявайки образуването на атеросклеротични плаки в кръвоносните съдове.

Не бъркайте здравословните зърнени храни с инстантните овесени ядки, които са пълни със захар.

  • Цитруси

Списъкът със здравословни храни включва цитрусови плодове. Те съдържат витамин С, който намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. Лимоните са с високо съдържание на магнезий, калий, желязо, калций, фосфор и цинк. А пектиновите вещества, фибрите и киселините в цитрусовите плодове помагат за пречистването на кръвоносните съдове.

Не заменяйте плодовете със сокове. Те съдържат толкова много захар, че вредата от консумацията им значително надвишава ползите.

  • Бобови растения

Бобовите растения (грах, леща, аспержи, боб и др.) са растителни протеини без нездравословни мазнини. Те са източник на фибри, аминокиселини, магнезий, калий и фолиева киселина. Доказано е, че тези култури ефективно намаляват нивата на „лошия" холестерол.

Проучване установи, че хората, които ядат бобови растения поне 4 пъти седмично, имат 22% по-нисък риск от сърдечни заболявания, отколкото тези, които ядат бобови растения по-малко от веднъж седмично.

  • Зелен чай

С редовната консумация на зелен чай можете да забравите за заплахата от атеросклероза, да се отървете от холестеролните плаки, да увеличите лумена на артериите и да поддържате тяхната еластичност. Напитката понижава нивата на холестерола в кръвта и е отличен начин за предотвратяване на тромбоза. Полезен е и за пациенти с хипертония: ако го пиете редовно, скоковете на налягането ще ви притесняват много по-рядко.

Интересно! Още през 2013 г. учените доказаха, че 4 или повече чаши зелен чай на ден намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания с около 20%. Това се потвърждава от по-ранни проучвания, които показват ниски нива на смъртност в източните страни, където жителите преобладаващо пият тонизиращата напитка.

Пет храни, които погрешно смятате,

че са вредни за здравето

  • Кафе

Оказа се, че вредата от тази напитка за сърдечно-съдовата система е силно преувеличена. Това наистина води до леко и краткотрайно повишаване на кръвното налягане. Затова пиенето на кафе не се препоръчва на хора, страдащи от исхемична болест и хипертония. Но от друга страна, едно проучване установи, че рискът от смърт от сърдечно-съдови заболявания е с 10-15% по-нисък при хора, които пият повече от две чаши кафе дневно. Друг експеримент показа, че дори няколко чаши са достатъчни, за да намалят вероятността от сърдечно-съдови проблеми с цели 30%.

Кофеинът повишава съдовия тонус и значително подобрява кръвоснабдяването на мозъка и сърцето. Вярно е, че трябва да слушате тялото си. Ако след пиене на кафе пулсът ви забележимо се ускорява, това означава, че тялото не го усвоява правилно и е по-добре да избягвате напитката. Не забравяйте, че само висококачественото кафе на зърна може да бъде полезно, а не разтворимото.

  • Червено вино

Смятате ли, че алкохолът е противопоказен при сърдечни проблеми? Тази забрана не важи за червеното вино. Вярно е, че има няколко „но". Това трябва да е висококачествено сухо вино и да се консумира в малки количества.

Гроздовият сок съдържа флавоноиди, които подпомагат правилното функциониране на сърдечния мускул, стабилизират нивата на холестерола в кръвта и намаляват риска от образуване на кръвни съсиреци. Вярно е, че не всички сортове грозде съдържат флавоноиди.

  • Бира

Ако червеното вино периодично се класифицира като полезно или вредно за сърцето, то съдбата на бирата е по-тъжна. Малцина биха се осмелили да я нарекат необходима за здравето напитка. Всъщност дневната доза крафт бира е толкова ефективна, колкото чаша мерло.

Учените се затрудняват да обяснят напълно механизма на положителния ефект на бирата върху сърдечно-съдовата система. Тази теория обаче се подкрепя от факта, че съдържанието на калий, магнезий, желязо, фосфор, цинк и мед е високо. Освен това съдържа много витамини от група В, и то във формата, която се усвоява най-добре. Но най-ценните съединения са фенолите, които предотвратяват образуването на кръвни съсиреци, нормализират липидния метаболизъм, предпазват от инсулти и инфаркти.

Не бива обаче да забравяме и т. нар. „бирено" сърце. Бирата натоварва венозната система и сърдечният мускул е принуден да работи по-усилено. Постепенно нашият „мотор" става отпуснат и започва да изпълнява функциите си по-зле. Всичко това подсказва, че не трябва да се увличате по малцовите напитки.

  • Черен шоколад

Всички знаят, че черният шоколад (с поне 60-70% съдържание на какао) е здравословно лакомство. Но малко хора подозират, че може да се нарече лек за инсулти и инфаркти. Учени от САЩ са провели експеримент, в който участват 18 хиляди доброволци. Тези, които ядат черен шоколад всеки ден, имат подобрение във функцията на сърдечния мускул и стабилизиране на кръвното налягане. Всичко е от флавоноидите, които нормализират кръвното налягане, регулират съсирването на кръвта и се борят с възпалителните процеси.

  • Картофи

Картофите са придобили слава на вреден продукт заради високото си съдържание на нишесте. Но стига да не ги пържите, картофите наистина могат да бъдат от полза за сърцето ви. Така например, ако говорим за съдържанието на калий, любимият ни зеленчук няма да е на последно място. Следователно картофите помагат в борбата с високото кръвно налягане, а рискът от сърдечни заболявания се намалява поради високото съдържание на фибри в грудките.

***