За целта трябва сами да приготвите овесено мляко. Ето как да го направите: един килограм непресят овес залейте с предварително завряла вода, която сте охладили до около 30-35 градуса. Разбъркайте добре получената каша и я оставете на топло да престои 3-3,5 часа. След това прецедете през цедка.

Полученото овесено мляко е изключително полезно за малки и подрастващи прасета. А останалата каша в цедката може да дадете на кравата или телето.

С наближаването на Коледа трябва да започнете да форсирате угояването.

Разбира се, това се прави според желанието на стопанина:

  • дали прасето да има повече сланина;
  • или да е по-постно месото.

Картофите са сред любимите и основни храни за свинете. Когато изхранвате с картофи, трябва да спазвате две основни правила. Първото е, че трябва предварително добре да ги измиете. А второто е - дават се само сварени. След като сте ги сварили, вече може да ги нарежете или намачкате и да ги давате с други фуражи - запарена коприва, трици, смески и различни кухненски отпадъци.

Поотрасналите прасета обичат кореноплоди

Има правила и при храненето с тях: ако ги давате като витаминна добавка или диетично изхранване, обемите са малки и се предлагат в суров вид. Например наразяни на дребно различни плодове и зеленчуци - ябълки, тикви и др.

При изхранването в сурово състояние кореноплодите са за едно хранене. Когато обаче са основна храна - количествата са големи и задължително предварително се сваряват.

И още:

  • Вареното цвекло се дава охладено и размесено със смески или трици.
  • А сладката ряпа, тиквата и морковите преди варенето се надробяват.

Съвет: Водата, в която сте варили различните кореноплоди и плодовете, използвайте за запарка на грубите фуражи. В нея има много полезни вещества.

И не забравяйте да давате и сено. Обработете го, като предварително го накълцате и след това го залейте с гореща вода. Оставете го да престои 2-3 ч и може да го давате на свинете.