С наближаването на периода за прибиране на кравите в обора за зимата, хигиената на краката трябва да бъде на дневен ред с цел да се спре разпространението на инфекции на закрито. Куцотата може да бъде проблем, когато кравите преминават по неравни пътища и твърди повърхности, докато са на паша, но инфекциозната куцота може да се разпространи като горски пожар, когато кравите са на закрито, посочва agriland.ie.

Всички проблеми с инфекциозната куцота трябва да се управляват и контролират още, докато кравите са на паша, тъй като след като бъдат затворени вътре, може да бъде трудно да се спре разпространението на болести. Всички проблеми, които кравите могат да развият по време на паша, могат да се влошат на закрито, поради твърдия под и повишения инфекциозен натиск в затворените обори и помещения. Инфекциозни заболявания като дигитален дерматит (мортеларо), язви на стъпалото, петна по стъпалото и некроза на пръстите на краката могат да се окажат трудни за лечение, ако не се лекуват своевременно.

Хигиена на копитата

Редовното измиване на копитата е съществен елемент в контрола на дигиталния дерматит и други инфекциозни заболявания. За да измие копитата на кравите ефективно, фермерът трябва да осигури добро преминаване на кравите през ваната за дезинфекция, като в идеалния случай този пункт трябва да бъде постоянно разположен на изхода на доилната зала или до него.

Фермерът трябва да се увери, че ваната за копита е както следва: минимум 700-850 мм широка, за да позволи обслужването на една крава и добър поток на следващите животни; съоръжение с размери 3 м x 850 мм работи много добре за стада до 250 крави; стадата с повече от 250 крави трябва да имат вана с ширина най-малко 2 метра; коритото не трябва да има повдигната част нагоре или надолу; дължината му в идеалния случай трябва да бъде 2,5 м до 3 м; дълбочината на разтвора трябва да бъде 100-125 мм; обемът трябва да бъде 1 л/крава, преминаваща през прохода.

Продуктите за хигиена, използвани в коритото, трябва да се използват в правилните концентрации и за да се постигне това, трябва да се знае обемът на съда. Умножаването на дължината по ширината по дълбочината на разтвора дава обема в кубични метри – умножава се по 1000, за да се получи обемът в литри.

Разтворът трябва да се сменя често, като правилото е: 1 л разтвор за една крава, например 50 крави преминават през 50 л разтвор, след което е време за почистване на ваната и добавяне на още разтвор. Медният сулфат и формалинът се използват често и са доказали своята ефективност. Употребата на антибиотици тук не е разрешена, тъй като допринася за проблеми с микробната резистентност като наличие на остатъци в млякото или месото, замърсяване на околната среда и неефективно лечение на основни заболявания.

Вана за дезинфекция на копитата трябва да се прави поне веднъж седмично, ако в стадото има дигитален дерматит, и по-често, ако инфекцията стане хронична през периода за отглеждане на закрито.

Като цяло фермерите трябва да се свържат със своя копитар или ветеринар, за да получат съвет какъв протокол да следват, когато дойде време за настаняване на кравите в оборите за презимуване, за да бъдат те лекувани правилно и да се предотврати инфекция в стадото.

Куцотата причинява редица проблеми

в говедовъдните ферми

Христо Димитров е специалист-копитар във фирма, която обработва 17 говедовъдни стопанства с около 10 000 дойни животни. „Ние консултираме предимно индустриални ферми", каза той за „Български фермер" и допълни: „Общоприета практика е, подрязването на копитата на кравите да се прави преди пресушаването, най-рентабилно е през 120-130-ия ден от нейната лактация. Това се прави с цел, животното да бъде осеменено навреме, да увеличи производството на мляко и като цяло да се намали стресът за животното.

Водим дигитална статистика, която показва, че предизвикателствата пред млечното говедовъдство в България са няколко. В близо 40% от случаите на инфекциозни заболявания на копитата са причинени от топлинен стрес. Хигиената също е важен фактор. Кравата обича постоянството и е животно, при което с промените в храненето се появява някакъв дисбаланс в нейния метаболизъм. Тогава може да се появят копитни заболявания.

Фермерите оценяват интелектуалния труд на специалистите в сферата на копитното здраве и метаболизма на животните. Търсенето на съвети от консултантите и прилагането им във фермата спомага да постигаме резултати.

Опитът ми показва, че фермерите нямат достатъчно осведоменост относно загубите, които причинява куцотата по отношение на продукцията, работната ръка и редица други проблеми във фермата. Нашата цел е да подпомагаме производството на качествено мляко и млечни продукти, и оттам да имаме здрава нация и здрави семейства."