Опитните зайцевъди сигурно са приключили с предпазната дезинфекция за зайците. За тези стопани, които обаче дори не са почвали, припомняме да я направят. По принцип дезинфекцията са прави два пъти - през пролетта и през есента при подготовката за зазимяване.

Ще помогнем на закъсняващите зайцевъди, като напомним какво трябва да направят.

0 В помещенията на зайците започнете с отстраняване на праха по тавана, стените и различни остатъци, след което трябва да навлажните с 0,25%-ов разтвор на натриева основа и 1 час по-късно да измиете с вода под налягане.

0 Подвижните предмети – трябва предварително да сте ги извадили, се накисват в същия разтвор и се измиват обилно с вода. Дезинфекцирането се извършва с 5-7%-ов разтвор на хлорна вар или 3-5% хлорин в количество 1 литър на 1 кв. м на площ. А помещението като цяло се обеззаразява с формалин с обгазяване.

0 Клетките - измиват се по същия начин, а за дезинфекция се използва 5% разтвор на лизол, по-добре да е загрят на 60 градуса С. Решетъчният под трябва да обгорите с бензинова лампа. Ако имате клетки на зайци на няколко етажа, започнете от най-горната клетка.

0 Хранилките трябва да сте почиствали всеки ден. Премахнете остатъците от храна и изпражнения, измийте ги обилно с четка и вода и ги изварете в 5% калцинирана сода или може да ги обгорите, след това трябва да се изсушат много добре.

0 Поилките трябва също да почиствате всеки ден, като ги подменяте с дезинфекцирани. Измивате ги обилно с четка и вода и след това трябва да ги изварите за 15 мин. в 5% калцинирана сода. Другият вариант е да накиснете в 5% разтвор на формалин (2% натриева основа) за 1 час, след това се изплакват обилно в течаща вода.

Добре е да знаете!

  • Ако предметите са от керамика или метал, може да се обгарят.
  • Пластмасовите поилки се накисват в дезинфектанти.

Не бива да забравяте и

0 Родилните сандъчета: първата ви задача е почистване, след като зайчетата са навършили 25-дневна възраст. Почистват се с навлажнени четки, за да се обере наскубаният от зайкинята пух, който се изгаря. След това сандъчето се навлажнява с 1% натриева основа (5% калцинирана сода) и след 1 час се измива с четка и течаща вода. Дезинфекцира се с 5% хлорамин и се изсушава на слънце. Препоръчва се и обгазяване с формалин, но тогава трябват да съберете повече сандъчета в малка стая, която се затваря добре. След обгазяването сандъчетата се напръскват с 1% амоняк, измива се отново и се изсушават.

0 Теренът около помещенията или пътеките също трябва да се дезинфекцират, и то периодично. Използват се 2% натриева основа или 5% формалин.

0 Торът – задължително се обеззаразява с биометрично компостиране. За да се улесни измирането на кокцидиите при компостирането, се насипва по 60 кг негасена вар на 1 куб. метър торна маса. Компостирането продължава най-малко 6 месеца.

Как да вентилирате зайчарника

При отглеждането на зайци се вдига много прах, а оттам идва проблемът -

образуването на вредни газове

Като към тях се добави и прахът, се предизвиква механично дразнене на горните дихателни пътища – нос, глътка и белите дробове, дразнят се и очите, и кожата. И затова зайците са лесно податливи на заболявания. Подобно е действието и на вредните газове, които се образуват от разграждането на изпражненията, урината и остатъците от храна и не на последно място замърсена постеля.

Добре е стопаните да имат предвид, че по-високите концентрации на вредни газове са отровни за животните. Допустимото количество на амоняк във въздуха е 0,005 мг/л въздух, а на въглероден двуокис - 0,1%.

Прахът и вредните газове се отстраняват с правилно и редовно почистване и най-вече на вентилацията -

въздухообмена на зайчарниците

Задължението на зайцевъда е:

  • зайчарникът да се почиства след навлажняване на пода;
  • остатъците на пух от гнездата да се обират и изгарят;
  • преди да се дадат на зайците сухи фуражи, трябва леко да се навлажнят или да се използват гранулирани фуражи.

Затова зайцевъдите трябва да спазват правилото: оптималната влажност в зайчарника е между 50 и 65%.

Вредните газове се отстраняват от вентилацията. Най-лесният вариант е отваряне на прозорците и вратите. Но прозорците трябва да се отварят само от едната врата, за да не става течение. Те задължително трябва да са замрежени, за да не нахлуят в зайчарника мухи и други насекоми.

Освен прозорците, трябва да се отварят и вратите, за да може да се отстраняват и тежките вредни газове, които падат ниско до пода.

Добре е стопаните зайцевъди да знаят!

Оптималният обмен на въздуха при скорост 0,25 м/с за зайкините с приплоди е 1,5 м3/час през зимата и 16 м3/час през лятото.

И още нещо важно:

0 Зайците не трябва да се отглеждат продължително време на пряка слънчева светлина – има риск от ослепяване или да получат слънчев удар.

0 Отглеждането им на тъмно увеличава възприемчивостта им към заболявания и намалява плодовитостта.

Затова за зайците са от значение и прозорците. Те трябва да са разположени високо, а стъклата да се почистват редово. Ако се налага да използвате изкуствена светлина, трябва да осигурите равномерно осветление на помещението. Препоръчва се осветлението на горните клетки при етажно отглеждане да е 75-100-ватова крушка. Наред с интензивността на осветлението на зайците влияе и продължителността на топлинния ден. Затова специалистите препоръчват светлинният ден да продължава 14-17 часа. Но ако угоявате зайци, в помещението трябва да се поддържа намалена светлина (полумрак) и 8-12 часов светлинен ден, което скъсява периода на угояване.

Каква температура предпочитат зайците

Оптималната температура за домашно отглеждане е 16-18 оС, а максималната – 24 оС. А минималната температура, при която зайците може да се размножават, е 10 оС.

Повишаването на температурата над 27 оС влияе неблагоприятно върху развитието на зайците:

възпроизводителните им способности се понижават;

  • животните стават лениви;
  • усвояването на храната намалява;
  • високите температури предизвикват топлинен удар – особено при новородени зайчета.

Затова температурата се регулира, като се използват топлинни източници през студените сезони, а през горещите месеци – като се увеличава въздухообмена с вентилация. Затова малките зайчарници изискват по-честа смяна на въздуха – от 10 до 15 пъти за 1 час.

Ниските температури водят

до преохлаждане на тялото

Затова зайците започват да ядат повече фураж – така могат да поддържат телесната температура. Но ниските градуси предразполагат и за заболявания на дихателната система. Особено опасни са ниските температури за новородените зайчета. За да предпазите кърмачетата, трябва няколко дни преди раждането да внесете зайкините в помещение с температура не по-ниска от 15 градуса. Но ако някоя зайкиня преди раждането не е оскубала достатъчно пух от корема си, трябва стопанинът да осигури допълнителен пух, сено или стърготини, за да се покрият новородените зайчета.

Родилните сандъчета в студени помещения трябва да са закрити и да се остави само един отвор за майката.

В помещения, които се отопляват, клетките се поставят най-много до 40-60 см от отоплителния източник, за да не се получат температурни колебания. Ако се използват пластмасови клетки, трябва да имате предвид, че температурата в тях е винаги по-висока с 1-2 оС от околната.

Оптималната температура за домашно отглеждане е 16-18 градуса, а максималната – 24 градуса.
Оптималната температура за домашно отглеждане е 16-18 градуса, а максималната – 24 градуса.
Освен прозорците за зайците, трябва да се отварят и вратите на клетките, за да може да се отстраняват и тежките вредни газове, които падат ниско до пода.
Освен прозорците за зайците, трябва да се отварят и вратите на клетките, за да може да се отстраняват и тежките вредни газове, които падат ниско до пода.