10 оригинални рецепти

Работната седмица свършва и идва петък вечер. Време е да поканите приятели и да си организирате приятно приключване на работната седмица. Не бързайте да купувате чипс, крекери, солени ядки и други не много здравословни и калорични „залъгалки". Можете сами да приготвите нещо по-вкусно, различно и здравословно. Днес ще ви подскажем няколко оригинални рецепти за парти закуски. Ще ви трябва много малко време, продукти, които почти винаги се намират в кухнята и няколко свободни ръце, за да ги направите по-бързо.

Вкусна геометрия 

Какво предястие можете да приготвите за парти бързо и лесно? Естествено сандвичи, в цялото им разнообразие. Достатъчно е да сложите нещо вкусно между филийките хляб. Колкото повече слоеве, толкова по-добре. Може би някой идва направо от работа и няма нищо против да хапне. Предлагаме да посрещнете гостите си със сандвичи със сирене, домати и рукола.

Продукти: 12 филии тостерен хляб, 200 г твърдо сирене или кашкавал, 5-6 домата, 300 г извара, връзка рукола, 5-6 стръка копър, сол на вкус.

Приготвяне: Нарежете сиренето на филийки, а доматите на кръгчета. Измийте руколата. Копърът се нарязва на ситно, смесва се с изварата, намачка се добре с вилица и се посолява на вкус. Намажете 6 филии от тостерния хляб. Отгоре поставете резени сирене, листа рукола и резенчета домат. Покрийте с останалите филии препечен хляб и леко притиснете с длани.

Нарежете сандвичите по диагонал и поднесете вкусните триъгълници в голяма чиния.

„Златна пирамида" 

Панираните хапки винаги изчезват първи от чинията. Хрупкавите топчета със сирене – още по- бързо! Към сиренето можете да добавите шунка, бекон или друго месо. Чесънът и лютите подправки добавят пикантни нотки. За сочност добавете пресни билки или кисели краставици. Интересна комбинация може да се получи, ако смесите сиренето с ядки или сушени боровинки. Предлагаме основна рецепта, а след това - импровизирайте сами.

Продукти: 300 г твърдо сирене или кашкавал, 3 белтъка, 3 суп. лъж. брашно, сол и подправки - на вкус, галета - за панирането, 300 мл растително масло.

Приготвяне: Настържете сиренето на най-ситното ренде. Разбийте белтъците с щипка сол на пухкава пяна. Добавете настъргания кашкавал и брашно, посолете на вкус и омесете. Трябва се получи лепкава и гъста смес. Ако тестото е твърде рядко, добавете още брашно.

Докато тиганът с олиото се загрява, с влажни ръце оформете топчета колкото топка за пинг-понг и оваляйте в смляната галета. Пускаме топчетата с решетъчна лъжица в предварително загрятото олио – така те няма да падат на дъното и ще се получат идеално кръгли. Пържете на малки порции до равномерно златистокафяв цвят. С помощта на решетъчна лъжица ги извадете от тигана и ги поставете върху домакинска хартия. Когато се отцеди излишната мазнина, топчетата се нареждат в чиния на пирамида.

„Морски гости" 

Скаридите винаги са добре дошли на парти. Предястията и хапките с тяхно участие са леки, изискани и толкова вкусни! Най-добре е да вземете охладени скариди. Замразената храна трябва да се размразява предварително на стайна температура. Важен момент е внимателното почистване и отстраняване на чревните нишки. Ако забравите за тях, цялото впечатление ще бъде развалено.

Продукти: 1 кг скариди, 200 мл сухо бяло вино, 1 суп. лъж. зехтин, 3 суп. лъж. лимонов сок, 3-4 скилидки чесън, 4-5 стръка магданоз, сол и черен пипер - на вкус.

Приготвяне: Прекарайте чесъна през преса и смесете със ситно нарязания магданоз. Добавете зехтин, вино и лимонов сок.

Нанижете готовите скариди на дървени шишчета, поставете ги в дълбок съд и ги залейте с маринатата за половин час.

Деликатесът става най-вкусен на скара. В домашни условия можете да изпържите скариди на грил тиган. Не е нужно да добавяте масло. Основното нещо е да обърнете скаридите навреме, така че да се запекат апетитно от всички страни.

Шиш от изобилие 

Чувствайте се свободни да включите други рецепти за предястия с шишчета в парти менюто си. За тях могат да се използват всякакви продукти. Основното е, че те се съчетават добре помежду си и гостите ги харесват. Освен това, шишчетата са удобни за ядене с ръце. Зеленчуците и месото са много добра комбинация.

Продукти: 18 малки картофи, 2 тиквички, 300 г наденица или друг колбас, 1 суп. лъж. растително масло за пържене + 50 мл за марината, 2 скилидки чесън, 1 ч. лъж. смлян червен пипер, 1 ч. лъж. провансалски билки, сол и чили на прах - на вкус.

Приготвяне: Нарежете тиквичките на кръгчета и ги запържете леко в растително масло от двете страни. Картофите сварете до полуготовност и нарежете на дебели филийки. Ако кората е тънка, можете да я оставите. Нарежете наденицата на дебели шайби.

Започнете сглобяването на шишчетата. Нанижете парченца картофи, тиквички и наденица. Олиото се смесва с подправките и солта и с получената смес полейте шишчетата, сложете ги във фурната за 15-20 минути на 200°C.

Желателно е при пристигането на гостите предястието да е още топло.

Канапе в нова форма 

Какво е парти без канапета? Тук може да има безброй вариации. Класически продукти за това предястие са червена риба, морски дарове, шунка, различни пушени меса, твърди и меки сирена, маслини, пресни зеленчуци. Предлагаме ви да почерпите приятелите си с леки зеленчукови канапета с моцарела и чери домати.

Продукти: 2 тиквички, 15 чери домати, 15 топки моцарела, 200 г крема сирене, 1 суп. лъж. зехтин.

Приготвяне: Измийте добре тиквичките, подсушете и обелете. С помощта на белачка за зеленчуци ги нарежете на тънки широки ленти. Напръскайте ги с олио и ги изпържете в грил тиган. Навийте лентичките тиквички на руло, така че чери доматът да влезе вътре. Получените рулца поставяме изправени в голяма плоска чиния, пълним ги с крема сирене, а отгоре нареждаме цели домати. Поставете топките моцарела на шишчета и закрепете рулцата.

Това са оригиналните канапета, които получихме!

Тарталети с гъби 

Друг хит на партитата са тарталетките. Хрупкавите кошници за тях се продават в големите супермаркети или специализираните магазини. Можете също така да използвате готово бутер тесто или дори тънки кори лаваш. От вас зависи да решите какво да поставите вътре. Най-често тарталетите се пълнят със сметана или извара, различни пастети и гъсти сосове. Те се допълват с пилешко месо, леко осолена риба, варени яйца, хрупкави зеленчуци, ракови пръчици или маслини. Тарталетите с гъби са също така печеливша комбинация.

Продукти: 15 тарталети, 400 г гъби, 2 глави лук, 100 г твърдо сирене, 3 суп. лъж. сметана, връзка магданоз, растително масло - за пържене.

Приготвяне: Гъбите и лука се нарязват на ситно, запържват се в растителното масло до златистокафяво. Добавете сметаната и нарязания магданоз. Оставете на котлона още няколко минути. Отделете няколко стръка магданоз за украса. Накрая добавете към гъбите настърган кашкавал и разбъркайте добре.

Напълнете кошничките с получената смес и ги наредете в тава покрита с хартия за печене и поставете във фурната на 200°C за 10 минути.

Сервирайте тарталетите в чиния, украсете с листенца от магданоз и ги предлагайте винаги топли.

„Зеленчуков карнавал" 

Със сигурност сред гостите ще има и такива, които спазват диета, не обичат месо или не са особено гладни. Предложете им цветни зеленчукови хапки с оригинално представяне. Например, нарежете зеленчуците на ивици, съберете ги на малки снопчета и ги закрепете към резен кашкавал или твърдо сирене. А за да направите хрупкането на суровите зеленчуци по-интересно, поднесете вкусен сос.

Продукти: Основни: 3 пресни краставици, 2 моркова, 4 стръка целина, 3 чушки в различни цветове, 15-20 чери домати, всякакви пресни зелени подправки.

Сос: 100 г твърдо сирене, 2 скилидки чесън, 100 мл сметана 33%, сол, черен пипер, индийско орехче - на вкус.

Приготвяне: Обелете морковите и краставицата. Почистете чушките от семената и мембраните вътре. Нарежете всички зеленчуци на равни ленти.

За соса настържете сиренето. Добавете чесъна, сметаната и подправките, прекарани през преса. Поставете получената смес на водна баня, разтопете сиренето и доведете соса до кремообразна консистенция.

Остава само да измислите как да поднесете това предястие по интересен начин.

С малко мексикански нотки 

Нека добавим слънчеви цветове към нашето парти меню и приготвим кесадили. Предимството на тази закуска е в голямото разнообразие от пълнежи и топинги. Пиле със сирене, боб със зеленчуци, кайма с лют чили сос, гъби с билки и дори вариация на тема гръцка салата - комбинациите могат да бъдат всякакви. Предлагаме ви да се спрете на царевичната кесадия.

Продукти: 12 тортили, 400 г царевица от консерва, 2 глави лук, 200 г твърдо сирене, зехтин - за пържене, 2 суп. лъж. доматен сос, сол и смлян чили - на вкус.

Приготвяне: Кашкавалът се настъргва на едро ренде. Лукът се нарязва на малки кубчета и се запържва в зехтина до златисто. Прибавете царевичните зърна и доматения сос, сол и черен пипер. Разбъркайте добре.

Сложете питката върху загрят грил тиган. Поръсете едната половина с настърганото твърдо сирене, разпределете малко плънка, отново поръсете с кашкавал, покрийте с другата половина и притиснете с шпатула. Запържете тортилата до златистокафяво и я обърнете.

По същия начин пригответе и останалите блатове.

„Бургер на една хапка" 

Минибургерите на шведската маса ще освежат всяко парти. Те се различават от обикновените хамбургери само по размер. Но винаги има място за импровизация. Можете да направите тази закуска на много нива. За да не се разпадне, закрепете слоевете с клечка за зъби или шишче. Предлагаме да не се отдалечаваме от класиката.

Продукти: 20 миникифлички или земели, 500 г кайма, 1 яйце, 2 суп. лъж. брашно, 5 филии топено сирене, 6-8 чери домати, 4-5 листа зелена салата, горчица, сол, черен пипер - на вкус.

Приготвяне: Смесете каймата с яйцето и брашното и оформете малки кюфтенца. Притиснете ги леко и направете вдлъбнатина с пръст. Това ще предотврати бухването на кюфтето по време на пържене. Не е необходимо да ги солите преди пържене, защото ще станат жилави.

Кюфтенцата се слагат в тиган със сгорещено олио и се запържват от двете страни по минута. Нарежете доматите на кръгчета, а сиренето на малки квадратчета. Измийте листата от маруля и след това преминете към сглобяването.

Разполовете земелчетата. Върху долната половина сложете лист маруля и кюфте. Намажете го с горчица, покрийте с резен домат и похлупете с горната част на кифличката.

Най-добре е да затоплите леко минибургерите преди сервиране.

Минипици 

Домашната мини-пица продължава темата за кулинарните миниатюри. Тестото с мая може да се замеси предварително - лесно може да се съхранява в хладилник за два дни. А с какво ще гарнираме питата, ще решим в зависимост от това, което имаме в хладилника. Предлагаме ви да не претоварвате с тежки месни съставки. Нека да е любимото италианско трио - домати, маслини и моцарела.

Продукти: за тестото: 450 г брашно, 300 мл прясно мляко, 6 г суха мая, 3 суп. лъж. слънчогледово масло, 2 суп. лъж. захар, 1 ч. лъж. сол.

За пълнежа: доматен сос, 10-12 чери домати, червени и жълти, 4-5 стръка босилек, 120 г маслини без костилки, 10 топки моцарела.

Приготвяне: Разбъркайте захарта и маята в хладкото мляко, покрийте съда с кърпа и оставете за 10 минути. След това пресейте брашното, добавете сол и растително масло, омесете тестото, оформете го на топка и го поставете на топло място за половин час.

Нарежете моцарелата, доматите и маслините на колелца. Накъсайте листата босилек с ръце.

Разделете тестото на 8 части, разточете всяка топка на блат, намажете всеки с доматен сос. Смесете сиренето, доматите и маслините и ги разпределете върху блатовете. Печете във фурната на 200°C за 15 минути.

Преди сервиране гарнирайте мини пиците с листенца босилек.