Най-честите причини са зарази или неподходящи условия

Отглеждането и събирането на картофи е само половината от „битката". От съществено значение е те да се съхраняват правилно, за да се запазят по-продължително време. Това важи както за картофите за храна, така и тези за посадъчен материал за следващия сезон.

Защо клубените се развалят?

Причините за загубата от картофената реколта могат да бъдат различни и най-често са свързани с неправилните грижи по време на вегетацията, както и недоброто съхранение. Най-често гниенето и развалянето на картофите се дължи инфекциозни или механични фактори.

Различни заболявания

Сухи петна, вдлъбнатини или брадавици по картофите - означават, че са заразени с една или няколко инфекции. Най-често по картофите се забелязват струпеи, които са различни - обикновени, прахообразни, сребристи, черни. Други прояви са появата на рани с кръгла или неправилна форма от кафяви, сиви или черни петна, които се увеличават с времето и се сливат, като някои остават сухи, други омекват, стават на каша и отделят неприятна миризма.

С течение на времето засегнатите клубени гният, като едновременно с това заразяват всички здрави. Затова е препоръчително оставените за съхранение картофи редовно да се преглеждат, за да бъдат откривани навреме болните екземпляри. Те се отделят и унищожават, а тези, които са били съхранявани наблизо, трябва да бъдат използвани за храна възможно най-бързо.

Препоръка

Картофите, заразени с болести, могат да се консумират, ако „се хванат" в началото на развитието на заразата, като се премахнат повредените части. Такива клубени обаче са неподходящи за засаждане през следващата година.

Мерки:

0 За да ограничите развитието на част от болестите, трябва да провеждате много добра растителна защита. Например срещу болести като картофена мана и алтернария, се извършват редовни предпазни, а при нужда и лечебни третирания.

0 Срещу други заболявания превенцията е най-добрата защита, затова задължително се засажда качествен посадъчен материал, а почвата да е обеззаразена.

0 Тъй като имат еднакви болести с доматите картофите, не трябва да се засаждат в съседни лехи.

0 По време на съхранение е изключително важно да се поддържат оптимални параметри на температура и влажност и редовно да се проветрява помещението.

Недобра подготовка

Често при прибиране и обработка на културите градинарите не вземат предвид характеристиките на сорта. Не всеки картоф е подходящ за дългосрочно съхранение - например клубените от ранните сортове просто не стават за това, тъй като те започват да покълват и губят вкуса си още през ноември. Следователно ранните картофи се използват за храна, а реколтата от средните и късните сортове се оставя за съхранение.

Важна е и предварителната подготовка преди съхранение в мазето. Картофите трябва да бъдат сортирани, като се изхвърлят всички развалени и „подозрителни" клубени. Ако изваждането е извършено при влажно време, се препоръчва картофите да се измият, за да се отстрани полепналата пръст. Независимо дали картофите са измити или не, те трябва да се изсушат добре и едва след това да се съхраняват в тъмно и проветриво помещение.

Важно!

Не само клубените се нуждаят от подготовка преди съхранение, но и самата изба. Стените, подовете и рафтовете трябва да бъдат почистени от мръсотия и мухъл, контейнерите да бъдат дезинфекцирани, а пукнатините запечатани, за да се предотврати навлизането на гризачи вътре.

Нарушаване на условията

Ако не се спазват оптималните условия за съхранение, състоянието на картофите също може да се влоши. Например твърде високата температура води до увяхване и покълване, а светлината провокира производството на соланин, токсично вещество, което прави клубените неподходящи за храна. Температурните промени (когато се съхраняват на балкон) също имат пагубен ефект върху състоянието на реколтата.

Внимание!

За да се запазят картофите свежи възможно най-дълго, те трябва да се съхраняват в добре проветриво и тъмно помещение при температура 3-6 °C и влажност 80-90%.

Освен това се препоръчва картофите да се поставят отделно от другите култури, тъй като когато се държат заедно, клубените започват да се влошават. Единственият „съсед" в мазето, с който картофите се разбират, е цвеклото. Ако няма достатъчно място, кореноплодните зеленчуци могат дори да се поставят в касетки върху цвеклото, което ще отнеме излишната влага, като по този начин предпазва картофите от гниене.

При никакви обстоятелства не съхранявайте картофите в найлонови пликове или торби от синтетичен плат - температурните промени ще доведат до образуване на конденз там, което при лоша вентилация ще предизвика бързо гниене на клубените.

Съхраняваните картофи трябва да могат да се преглеждат редовно. В касетки или щайги е най-подходящо, в мрежести чували е по-неудобно, но също е вариант.
Съхраняваните картофи трябва да могат да се преглеждат редовно. В касетки или щайги е най-подходящо, в мрежести чували е по-неудобно, но също е вариант.