В много случаи трябва да се ползва овощарска замазка, когато правим различни резитбени операции по овошките и лозите.
Повечето стопани обикновено си я купуват, за да замажат раните след резитба, цепнатини и подобни наранявания по различни части на растенията.
Други предпочитат обезателно да си я приготвят сами, защото казват, че вярват на очите си и на вложените съставки, и твърдят, че имат ценни рецепти от дядо или татко, затова държат да ги използват.
Приготвянето на овощарска замазка не може да е трудно нещо за един стопанин, който се справя с какви ли не по-сложни задачи. А пък и при добри съставки, естествено че качеството е гарантирано.
Тук ви предлагаме няколко изпитани рецепти, лесни за направа. Опитайте и ни кажете резултата.
Първа рецепта
Необходимите материали за нея са: 100 г борова смола (колофон намира се в музикалните магазини), 100 г свинска мас или лой, 25 мл спирт и 45 г дървесна пепел.
Много важно е хубавото смесване на съставките.
Втора рецепта
Необходими материали за нея са 320 г борова смола (колофон), 35 г пчелен восък и 70 мл ленено масло.
Трета рецепта
Необходими материали тук са 200 г борова смола (колофон), 60 г мас или лой и 100 г пчелен восък.
Техника на приготвяне
И за трите рецепти, както е видно, основната съставка е боровата смола. Тя трябва да се разтопи на слаб огън, за да не я прегреете.
След това към затоплената смес е ред да се прибави маста или лойта, или лененото масло. Съставките се разбъркват много добре, докато се постигне гладка и хомогенна маса. Накрая се прибавя и дървесната пепел.
Когато сместа вече е изстинала, но преди да се е втвърдила, към нея е време да се прибави спиртът и отново се разбърка добре.
Можете сами да проверите качеството
на направения от вас мехлем
Качеството на готовата овощарска замазка се проверява, когато тя е напълно изстинала – това става върху твърд и студен предмет.
Когато я поставите там и опитате да я размажете, и установите, че размазването не е достатъчно добро, прибавете още малко спирт.
Внимание!
Най-добре ще е, ако домашната овощарска замазка се приготвя непосредствено преди нейната употреба, но не винаги това е възможно. Пък, и ако все пак ви остане неизползвана част от нея, разбира се, че ще трябва да я съхраните. Това се прави в добре затворени кутии от пластмаса или стъклени бурканчета, държи се при стайна температура в избата, например.
Когато дойде време да я ползвате отново, но тя се е втвърдила прекалено много, пак трябва да я загреете леко и да добавите още спирт за постигане на лесно и добро размазване.
Готовите смески да се съхраняват в добре затворени кутийки
Спиртна и битумна смес за рани
Пак по стари народни рецепти
В зависимост от състава и съотношението на материалите, които се влагат, могат да се приготвят и други различни по вид замазки:
Мека замазка
Тя се приготвя от четири части колофон, две части восък и една част лой. Най-напред се стопява лойта, след това се прибавя восъкът и накрая колофонът. Вари се на слаб огън, като от време на време се разбърква.
Добре разтопената смес се излива в съд със студена вода и се мачка и меси с намаслени ръце, докато добие сламесто-жълт цвят.
За да се запази по-продължително време се завива в намаслена хартия.
Твърда замазка
Приготвя се от седем части ситно счукана смола, две части восък и една част говежда лой.
Разтопява се по същия начин, а след това сместа се изсипва в съд със студена вода и след втвърдяване се нарязва на парчета.
Непосредствено преди използване се затопля и разтопява.
Замазка със спирт
Прави се от 800 г колофон, 200 г говежда лой, 1-2 лъжици пресята дървесна пепел и денатуриран спирт.
В съда, поставен на слаб огън, се разтопява лойта, след което се прибавят колофонът и накрая пепелта, като се разбърква добре.
След като поизстине, към нея се прибавя на малки порции спиртът, като се разбърква. Той се добавя, докато замазката започне добре да се размазва върху камък.
Съвет: При замазване на присадено място с нея е добре да се работи с малка четка - след замазването спиртът се изпарява и замазката се втвърдява на нанесеното място.
Съхраняването й става най-добре в стабилно затворена кутия, като при втвърдяване отново се разрежда със спирт.
Замазка с битум
Получава се от 1 кг битум и 200-300 г лой. Към разтопената лой се прибавя битумът и след разтопяването му се разбърква много добре.
Преди използване се разтопява чрез загряване. След замазването битумът бързо се втвърдява и не поврежда тъканите.
Мазилото с успех се прилага при присаждане.
С овощарската замазка се покриват много добре и наранените части при присаждането на калем, както и други получени рани.
По този начин се ограничава достъпът на въздух, предпазва се от изсъхване и вода, както и от зарази, като се спира пътят на всякакви вредни микроорганизми.
Замазката се употребява и за по-големи наранени участъци, които са получени при резитбата, както и при нараняване на кората от животни и др.
Когато се използва при присаждане, тя трябва да е такава, че да може добре да прилепва към присадката и наранените части, да не се напуква и оронва, да не се разтопява при високи температури и да не предизвиква повреди на растенията.
Напоследък и на пазара има изобилие - предлагат се различни готови овощарски замазки, към някои от тях дори вече има прибавени растителнозащитни и стимулиращи растежа препарати.
Основните материали, от които се приготвят замазките обаче са едни и същи - колофон (борова смола), пчелен восък, овча или говежда лой, спирт и дървесна пепел в добро съотношение.
Коментари