Да разгледаме най-честите причини, които могат да доведат до проблеми

Всеки градинар с нетърпение чака есента, надявайки се да събере богата реколта. Но понякога, въпреки всички усилия, които е положил, когато се стигне до прибиране на плодовете идва разочарованието - те са по-малко от очакваното или почти липсват. Защо?

Разбира се, може да има много причини за това. И за да избегнете повторение на подобна ситуация през следващата година, важно е да разберете какво точно е повлияло на добива и да не го допуснете в бъдеще.

Овощните дървета изискват внимателна грижа и навременна реакция при всякакви проблеми. Балансираното хранене, правилна резитба, предотвратяването на болести и неприятели и привличането на опрашители могат да помогнат за подобряване на производителността на овощната градина.

Неподходящи климатични условия

Една от основните причини за слабото плододаване са неблагоприятните климатични условия през този сезон.

Пролетните студове, които често се случват по време на периода на цъфтеж, могат да унищожат цветовете, съответно плодните органи на овощните дървета. Дори краткотрайно понижаване на температурата под минус 1,5-2°C може да доведе до загиване на цветовете и, като следствие, до липса на плодове. Завръзите загиват дори при температури под –1°C.

Но не само студът се отразява негативно на броя на плодовете - горещото и сухо лято също оказва негативно влияние на добива. При липса на влага дърветата могат да „се освободят" от завръзите си, за да оцелеят. Силната топлина води до опадане на вече оформените плодове, както и до влошаване на качеството на реколтата.

Как да помогнете:

  • Защита от измръзване.

Ако синоптиците обещават спад на температурата до минусови нива, вземете незабавни мерки. Димът, пръскането или листното торене с калиево-фосфорни торове, извършени един ден преди застудяването, ще помогнат за спасяването на цъфтяща градина от замръзване. Младите и ниски (до 2-2,5 м) дървета могат да бъдат покрити с полиетиленово платнище, чул или други покривни материали по време на периодите на много ниски температури.

  • Поливане.

По време на сухи периоди осигурете на дърветата редовно и достатъчно поливане, особено по време на образуването на плодове. Един от най-ефективните начини за поддържане на оптималното ниво на влажност през целия сезон е капковото напояване.

Липса на опрашител

Много овощни дървета изискват кръстосано опрашване, за да плододават нормално. Това означава, че в градината трябва да има поне още едно дърво от същия вид, като периодът им на цъфтеж трябва да съвпада. Но това не е достатъчно!
За да се пренесе цветен прашец от едно растение на друго, са необходими опрашващи насекоми и колкото повече, толкова по-добре. Техният брой се отразява негативно например на дъждовна или твърде студена пролет, когато пчелите стават по-малко активни.

По този начин, ако в градината няма достатъчно пчели и други насекоми или наблизо няма овошки от желаните сортове, тогава цветовете може да не бъдат опрашени, което естествено ще доведе до намаляване на броя на завръзите. Реколтата в този случай, разбира се, няма да е добра.

Как да помогнете:

  • Привличане на опрашващи насекоми.

Засадете в градината растения, които привличат пчели и други насекоми. Подходящи са лавандула, невен, детелина, риган, маточина и др. Има и различни декоративни видове, които също привличат пчелите, често се означава с Bee friend (приятел на пчелите).

  • Засаждане на дървета опрашители.

Уверете се, че в градината ви има растения опрашители за дървесни сортове, които се нуждаят от кръстосано опрашване. Понякога проблемът се решава чрез добавяне на друго дърво от подходящия сорт.

Възраст и състояние на дърветата

Понякога причината за слабата реколта от плодове може да бъде възрастта на дървото, като става дума както за по-млади, така и за твърде стари дървета.
Младите дръвчета могат да плододават слабо, защото все още не са достигнали етапа на активно плододаване. Те се нуждаят от няколко години (периодът на плододаване е различен за всеки и зависи от вида и сорта на дървото), за да укрепнат, да образуват силна коренова система и развита корона, след което растенията ще започнат да дават характерни за сорта добиви.

При старите дървета, напротив, производителността намалява с течение на времето: те дават все по-малко плодове всяка година и това се случва по естествени причини извън човешкия контрол.

Освен това може да се наблюдава рязко намаляване (или дори пълно отсъствие) на добив при дървета, които дават плод през година. Например, при ябълкови нередовното плододаване е генетично обусловено. След изобилна реколта през миналия сезон, те си вземат „почивка" и възстановяват силите си, за да се отрупат отново с голямо количество плодове през следващата година. И нищо не може да се направи по въпроса, както в ситуацията с възрастта - природата така или иначе ще спечели.

Как да помогнете:

  • Избор на подходящ сорт.

Когато купувате посадъчен материал, не забравяйте да попитате продавача колко време е необходимо, за да започне да дава плодове. Ако не сте готови да чакате твърде дълго за прибиране на реколтата, купете овощни дървета от сортове с ранно плододаване.

  • Правилни грижи за младите дървета.

Бъдете търпеливи и дайте време на младите дървета да растат спокойно. В ранните години може да е необходимо минимално подрязване и умерено хранене, за да им се помогне.

  • Подмладяваща резитба за стари дървета.

За по-стари дървета извършете подмладяваща резитба, за да насърчите образуването на нови издънки и цветни пъпки. Това ще удължи периода на плододаване на дървото за известно време. Не забравяйте обаче, че в крайна сметка то все пак ще трябва да бъде заменено с ново.

Недостиг на хранителни вещества

Овощните дървета, както всички културни растения, се нуждаят от торене за нормален растеж, цъфтеж и плододаване. Количеството тор, което се поставя в ямката при засаждането е достатъчно, за да храни растението няколко години. Постепенно запасите от необходимите елементи в почвата намаляват и дърветата започват да се нуждаят от попълване на хранителни вещества.

Техният дефицит може да доведе до много проблеми, включително намалено образуване на завръзи, както и тяхното опадване.

Как да помогнете:

  • Редовно хранене.

0 През сезона овощните дървета се торят 3-4 пъти. Първото подхранване се извършва във фазата на набъбване на пъпките. По това време се прилагат азотни торове, стимулиращи бързото възстановяване на дърветата след зимата и активния растеж на издънките.

0 По време на периода на цъфтеж се извършва второ подхранване с минерални комплекси, съдържащи всички най-важни за растенията елементи - азот, фосфор и калий.

0 Торовете се внасят трети път, когато започнат да се образуват плодовете. В този момент азот не е необходим на дръвчетата.

0 През есента, след прибиране на реколтата, се извършва последното торене за сезона: преди изкопаване в кръга на ствола на дървото се добавят органични вещества, а също калий и фосфор.

  • Мулчиране.

В допълнение към директното торене, органичният мулч и неговият най-добър вариант, компостът, ще помогнат за поддържане на хранителната стойност на почвата. Мулчът защитава почвата, подобрява нейната структура и я насища с полезни вещества.

  • Корекция на нивата на pH.

Оптималното ниво на pH за повечето овощни дървета е 5,5-7,5. Ако почвата в градината е твърде кисела или, обратно, алкална, дърветата не могат да абсорбират някои макро- и микроелементи, което в крайна сметка се отразява на тяхната производителност.

Проблемът може да бъде решен чрез намаляване или увеличаване на нивото на киселинност до неутрални стойности. Ако почвата на мястото е твърде кисела, тя трябва да се варува (добавя се например доломитово брашно или вар), а ако е алкална, трябва да се подкисели със сяра или торф.